مشکل بویایی و چشایی بعد از عمل بینی

۵/۵ - (۳ امتیاز)

بسیاری از افرادی که از ظاهر بینی خود ناراضی  هستند یا مشکلاتی مانند انحراف بینی دارند، جراحی بینی انجام می دهند. اگرچه جراحی بینی می تواند بینی جدید با ظاهری عالی را برای شما به ارمغان بیاورد، اما برخی از بیماران ممکن است پس از عمل دچار کاهش حس چشایی یا بویایی شوند. این ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما جای نگرانی نیست، زیرا این عارضه موقتی است. در واقع بسیار بسیار نادر است که عمل بینی به طور دائم و همیشگی بر توانایی چشایی یا بویایی تأثیر بگذارد. اما چرا در وهله اول این اتفاق می افتد؟ و چقدر طول می کشد تا مشکل بویایی و چشایی بعد از عمل بینی برطرف شود؟

بسیاری از افرادی که از ظاهر بینی خود ناراضی  هستند یا مشکلاتی مانند انحراف بینی دارند، جراحی بینی انجام می دهند. اگرچه جراحی بینی می تواند بینی جدید با ظاهری عالی را برای شما به ارمغان بیاورد، اما برخی از بیماران ممکن است پس از عمل دچار کاهش چشایی یا بویایی شوند. این ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما جای نگرانی نیست، زیرا این عارضه ی موقتی است. در واقع بسیار بسیار نادر است که عمل بینی به طور دائم و همیشگی بر توانایی چشایی یا بویایی تأثیر بگذارد. اما چرا در وهله اول این اتفاق می افتد؟ و چقدر طول می کشد تا مشکل بویایی و چشایی بعد از عمل بینی برطرف شود؟

چرا جراحی بینی انجام می دهیم؟

رینوپلاستی یا جراحی بینی یک عمل زیبایی رایج است، که می تواند اندازه و شکل بینی را برای ظاهری جذاب تر تغییر دهد. برخی از بیماران از بینی خیلی بزرگ و گوشتی خود ناراضی هستند و در حالی که برخی دیگر دوست دارند بینی آن ها صاف تر یا متقارن تر باشد. در موارد دیگر، برخی از افراد با مشکلات تنفسی ممکن است سپتوپلاستی را انتخاب کنند. کاندیدهای جراحی بینی معمولاً این عمل را انجام می دهند زیرا با مسائلی مانند:

  • برجستگی روی پل بینی
  • یک بینی به طور نامتناسب
  • نوک بزرگ یا گرد
  • مشکلات تنفسی بینی

حس چشایی و بویایی چگونه کار می کند؟

برای درک بهتر اینکه چرا فردی ممکن است به طور موقت حواس بویایی و چشایی خود را پس از جراحی بینی از دست بدهد، باید نحوه عملکرد هر دو حواس با هم را درک کرد. وقتی فردی از طریق بینی نفس می کشد، پایانه های عصبی داخل بینی می توانند بویی را که هوا از کنار آن ها عبور می کند، تشخیص دهد.

سپس همین مولکول های هوا از طریق حفره بینی به پشت گلو عبور می کنند. به این ترتیب جوانه های چشایی شما می توانند طعم را بر اساس رایحه تشخیص دهند. زمانی که سرما می‌خورید و حفره بینی شما بسته می شود، معمولاً اعصاب و مجرای هوا مسدود می‌شوند و بوی و چشیدن را دشوار می‌کنند. زمانی که فردی به دلیل تورم و کبودی بینی خود تحت عمل جراحی زیبایی بینی قرار گرفته است همین اتفاق می افتد.

بعد از جراحی بینی چرا حس بویایی و چشایی کم می شود؟

بعد از جراحی بینی چرا حس بویایی و چشایی کم می شود؟

از آنجایی که رینوپلاستی یک روش گسترده است که نیاز به تغییرات شدید در بینی دارد، منطقی است که بدن شما برای بهبودی به زمان نیاز دارد. بنابراین، متورم شدن بافت های بینی (تورم بینی) و تحت تاثیر قرار گرفتن اعصاب و مجاری هوا در طول دوره ی بهبودی، امری طبیعی و رایج است.

اگرچه این می تواند حس بویایی و چشایی شما را کاهش دهد، اما این اثرات موقتی هستند. به کاهش تورم بینی، توانایی بویایی و چشایی شما برمی گردد. برای بسیاری از بیماران، حواس آن ها ممکن است در عرض سه تا شش هفته به طور کامل بازگردد. بهبودی کامل می‌تواند شش ماه تا یک سال زمان ببرد و هیچ تاثیر ماندگار یا دائمی روی چشایی یا بویایی ندارد.

چه مدت بعد از عمل بینی حس بویایی و چشایی برمی گردد؟

بسیاری از بیماران بعد از جراحی بینی نگران هستند که این عمل بر توانایی بویایی و چشایی آن ها تأثیر بگذارد. خبر خوب این است که اگرچه برخی تغییرات در بویایی  و چشایی  بعد از این عمل رایج است، اما اکثر بیماران حس بویایی و چشایی خود را در حدود ۴ تا ۶ هفته به طور کامل به دست می آورند.

البته هر جراح بینی به شما می گوید که روند بهبودی کامل برای عمل بینی شش ماه تا یک سال طول می کشد، بنابراین اگر در ماه های بعد از درمان هنوز حس بویایی شما به طور کامل بازنگشته است، نگران نباشید.

چگونه مشکل بویایی و چشایی بعد از عمل بینی را برطرف کنیم؟

این عارضه خود به خود بعد از کاهش تورم بینی بعد از جراحی برطرف می شود. ولی اگر می خواهید سرعت بهبودی را افزایش دهید می توانید اقدامات و مراقبت های بعد از عمل بینی را با دقت انجام دهید. از آنجایی که از دست دادن بویایی به التهاب و تورم بینی مربوط می شود، می توانید اقدامات لازم را برای اطمینان از بهبودی خود به بهترین شکل ممکن انجام دهید، مانند استراحت کنید، مایعات مفید زیادی بنوشید و از فعالیت هایی که می تواند به بینی شما آسیب برساند (مانند ورزش ها و فعالیت های سنگین که صدمه به بینی را به همراه دارند) خودداری کنید. همچنین نوع تغذیه نیز اهمیت دارد، مثلا استفاده بیش از حد از نمک باعث التهاب و تورم بشتر بینی می شود.

سوالات متداول

نتیجه

همانطور که می دانید هر جراحی با عوارض موقتی همراه است، که بعد از گذراندن دوره ی نقاهت برطرف می شود. جراحی بینی از این قاعده مستثنی نیست ممکن است شما بعد از جراحی بینی عوارض موقتی مانند خونریزی، تورم، کبودی و غیره را تجربه کنید. کاهش حس چشایی و بویایی نیز یک از این عوارض زودگذر و موقتی است، که به محض کاهش تورم بینی برطرف می شود. اگرچه خطر از دست دادن دائمی بویایی بسیار نادراست، اما بهترین راه برای به حداقل رساندن خطرات و عوارض، انتخاب یک جراح بینی با تجربه و با مهارت برای جراحی بینی است.  

https://www.drzafarmand.com/wp-content/uploads/2023/11/photo_2018-07-21_00-20-16.jpg
دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Buttonتماس سریع