عینک زدن بعد از عمل بینی

۵/۵ - (۳ امتیاز)

استفاده از عینک پس از جراحی بینی اغلب چالش برانگیز است و توصیه نمی شود. برای اینکه وزن و فشار عینک خود را از بینی خود دور نگه دارید تا بتوانید به درستی ریکاوری کنید. پس از جراحی بینی، بسیاری از جراحان توصیه می کنند که چندین هفته بعد از عمل بینی عینک نزنید. شاید برایتان سوال باشد، که چه مدت بعد از عمل بینی می توان عینک زد؟ یا آیا امکان استفاده از لنز بعد از عمل بینی وجود دارد؟ امروز می خواهیم در مورد عینک زدن بعد از عمل بینی با شما صحبت کنیم، پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

عوارض عینک زدن بعد از جراحی بینی

عوارض عینک زدن بعد از جراحی بینی

 بافت های نرم بینی، غضروف‌ها، پوست و استخوان بینی پس از جراحی بینی به چندین ماه زمان جهت بهبود و ترمیم نیاز دارند. بنابراین رعایت دستورالعمل های لازم مانند عینک نزدن بعد از عمل بینی دارای اهمیت می باشد. با توجه به اینکه کدام قسمت های بینی شما تحت جراحی قرار می گیرد، ممکن است با استفاده از عینک احساس فشار و درد روی بینی خودداشته باشید. هر چقدر محدوده جراحی بینی به قسمتی که تیغه عینک روی آن قرار می‌گیرد نزدیک تر باشد، احساس درد و ناراحتی بیشتر است.

حتی اگر درد و فشاری را روی پل بینی خود حس نمی کنید، بهتر است تا زمان بهبودی کامل از استفاده از عینک خودداری کنید، زیرا احتمال تغییر شکل بینی و ایجاد نتیجه نامطلبوب از جراحی بینی امکان پذیر است. دقت داشته باشید که فشار حاصل از عینک حتی اگر بسیار کم باشد به علت اینکه به صورت مداوم وارد می‌شود، می‌تواند اثرات نامطلوبی بر روی نتیجه جراحی داشته باشد.

فشار به دلیل وزن عینک می تواند باعث جابجایی های کوچک و فرورفتگی در غضروف شود که می تواند نتایج نهایی را به خطر بیندازد. از آنجایی که نتایج رینوپلاستی دائمی است، لازم است اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید تا مطمئن شوید همه چیز به درستی بهبود می یابد.

چه مدت بعد از عمل بینی می توانیم عینک بزنیم؟

جراح بینی شما باید دستورالعمل هایی را به شما داده باشد که ممکن است به شرح زیر باشد:

برای کمک به بهبود بینی و حفظ شکل آن، تقریباً چهار تا هشت هفته نمی‌توانید از عینک، عینک مطالعه و عینک آفتابی استفاده کنید، که روی پل بینی شما قرار می گیرد.. البته بستگی به افراد دارد ممکن است بعضی از افراد تا سه ماه نباید عینک بزنند.

پس از برداشتن گچ باید از زدن عینک (از جمله عینک آفتابی) به طور مستقیم روی بینی خود به مدت تقریباً ۴ تا ۸ هفته پس از جراحی خودداری کنید. اگر در این دوره بهبودی نیاز به استفاده از عینک دارید، همچنین باید برای تورم متوسط و مقداری کبودی پوست آماده باشید، درجه تورم از بیمار به بیمار دیگر تغییر می کند. بیشتر تورم و کبودی باید در عرض ۱-۲ هفته از بین برود، اگرچه مقداری تورم می تواند تا ۲ ماه باقی بماند. این ایده آل است که از قرار دادن وزن عینک خود بر روی استخوان های بینی در حال بهبودی خودداری کنید که به طور بالقوه می تواند باعث آسیب دائمی شود که نیاز به جراحی تجدید نظر دارد.

استفاده از لنز بعد از جراحی بینی

همانطور اشاره شد، استفاده از عینک طبی و آفتابی بعد از جراحی بینی می تواند عوارض جدی به بینی وارد کرده و تاثیر منفی در عمل بینی ایجاد نماید. به همین علت بسیاری از افراد که از عینک طبی استفاده می کنند، می توانند لنزهای تماسی را جایگزین عینک نمایند. اما باز اکثر افراد با این سوال مواجه می شوند، که چه زمانی می توانند بعد از عمل بینی از لنز طبی استفاده کرد؟

بهتر است بدانید که افراد می توانند لنزهای تماسی خود را در هر زمان پس از عمل  به محض اینکه احساس خوبی داشتد، قرار دهند. البته توجه داشته باشید که برخی از بیماران پس از جراحی بینی دچار تورم در ناحیه چشم خود می شوند که ممکن است استفاده از لنز برای ان ها ناراحت کننده باشد. به همین علت توصیه می شود که در خصوص استفاده از لنز با جراح بینی خود مشورت کرده و یا در مواردی که احساس ناراحتی نمی کنید از آن استفاده نمایید.

سوالات متداول

کلام اخر

استفاده از عینک طبی یا آفتابی به مدت ۶ هفته و در برخی افراد تا ۳ ماه بعد از جراحی بینی توصیه نمی شود، زیرا فشار وارد شده بر بینی می تواند بر روی نتایج جراحی اثر نامطلوب داشته باشد.

در این مدت بهبودی توصیه می شود که افراد از لنزهای تماسی، عینک های مخصوص پس از جراحی و عینک های ژله ای نیز استفاده شود. نکته ای که باید به ان توجه داشته باشید، این است که اگر شما فقط جراحی در نوک بینی یا فقط در قوز بینی انجام داده‌اید ممکن است جراح به شما توصیه‌های متفاوتی ارائه دهد. به همین علت جهت کسب اطلاعات بیشتر و دقیق تر از زمان عینک زدن بعد از عمل بینی، با جراح بینی خود مشورت نمایید..

دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
avatar
دکتر سعید ظفرمند جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی
سلام خوش آمدید. چطور میتونم کمکتون کنم ؟
15:03
Call Now Buttonتماس سریع