عمل بینی استخوانی

مدت زمان مطالعه 3 دقیقه
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

عمل بینی استخوانی

عمل بینی استخوانی یکی از موفقیت آمیزترین و شایع ترین جراحی های بینی می باشد. یکی از خواسته های متقاضیان جراحی بینی استخوانی، از بین بردن قوز یا استخوان برآمده روی بینی می باشد. قوز بینی به دلایل مختلفی به وجود می آید و صرف نظر از سایز و محل آن، با روش های مختلفی جراحی می شود.

محل قوز بینی

قوز بینی شامل استخوان و غضروف می باشد و در ابتدای بالایی بینی و نزدیک به چشم ها قرار دارد. برآمدگی قوز تا قبل از نوک بینی دیده می شود. به این دلیل اکثر متقاضیان جراحی بینی استخوانی تمایل دارند که تیغه بینی صاف تری داشته باشند.

عمل بینی استخوانی

عمل بینی استخوانی

علت ایجاد قوز بینی

از علل مختلف ایجاد قوز بینی می توان به ژنتیک، آسیب به بینی یا تروما اشاره کرد. در اکثر موارد قوز بینی ارثی می باشد، بنابراین تا رشد کامل بینی باید صبر نمود و سپس برای جراحی اقدام کرد.

گاهی برآمدگی روی بینی با برخورد ضربه ای به بینی ایجاد می شود، حتی اگر هیچ استخوانی شکسته نشده باشد. قسمت بالایی و کناری غضروف بینی و تیغه بینی، در اثر برخی آسیب ها به بینی، از استخوان جدا می شوند و حالت خمیده ای به خود می گیرند. بعد از ضربه به بینی حتماً از کمپرس آب یخ بر روی بینی استفاده شود.

بیشتر بخوانید
جراحی سینوس

عمل بینی استخوانی قوزدار

در اکثر موارد هدف از این نوع جراحی صاف کردن تیغه بینی می باشد و تغییر در ظاهر بینی به بهبود کلی ظاهر صورت کمک می کند. قوز بینی را می توان با جراحی بینی به روش تکنیک بسته کاهش داد. اولین قدم در این جراحی تشخیص علت قوز بینی می باشد، زیرا در برخی موارد می توان قوز بینی را با تکنیک های غیر جراحی ترمیم کرد.
برای مثال گاهی قوز بینی کوچک و تیغه بینی محکم می باشد.

در مواردی دیگر قوز بینی بزرگ است و استخوان بینی کوتاه است. با توجه به ساختار بینی بیمار و شکل بینی درخواستی، بهترین شیوه جراحی انتخاب می گردد. اگر برای برداشتن قوز بینی در طول جراحی نیاز به شکستن استخوان بینی باشد، کبودی و تورم بینی ممکن است شدیدتر باشد.

در صورت شکستن استخوان بینی تورم نسبتاً شدیدی در ناحیه تیغه بینی مشاهده می شود. سه تا چهار ماه بعد از جراحی این تورم کاهش می یابد. این نوع جراحی حدوداً یک ساعت تا حداکثر دو ساعت زمان می برد.

مراقبت بعد از عمل بینی استخوانی

شاید فکر کنید که بهترین جراح بینی چه قابلیت هایی دارد؟ باید بدانید که یکی از موارد مهم نه تنها قابلیت جراح بلکه مراقبت های بعد از جراحی می باشد. ممکن است کبودی در نواحی زیر چشم و اطراف بینی تا 7 الی 10 روز پس از جراحی ادامه یافته و به مرور بهبود می یابد.

با این حال در برخی بیماران کبودی و تورم بینی تا دو هفته الی یک ماه بعد از عمل مشاهده می شود. توصیه میسود طی اینمدت از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین پرهیز شود. از مصرف بیش از حد ویتامین E خودداری گردد زیرا احتمال خونریزی را افزایش می دهد. برای کاهش تورم بینی از کمپرس آب یخ بر روی بینی استفاده شود.

دکتر سعید ظفرمند جراح بینی و متخصص گوش و حلق و بینی با بهره گیری از بروز ترین تکنیک ها به انجام انواع جراحی های سر و گردن می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188636641 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

نتیجه گیری

عمل بینی استخوانی با توجه به آسیبی که به استخوان بینی وارد می شود، کمی پیچیده و سخت می باشد و انجام مراقبت های لازم بعد از جراحی اهمیت بالایی دارد. ساختار بینی قبل از جراحی به دقت بررسی می شود و بهترین تکنیک جراحی برای بیمار انتخاب می گردد.
منبع : https://thefaceexperts.com/how-to-treat-a-dorsal-hump

بیشتر بخوانید
تاثیر سینوزیت بر آسم

مطالب مرتبط با این مقاله:

جراحی انحراف بینی

جراحی ترمیم بینی

جراحی پولیپ بینی

پاسخ

نوزده − 8 =

Call Now Buttonتماس با پزشک