جراحی ترمیم بینی – مهم ترین اقدامات قبل و بعد از عمل به همراه فیلم

محتوا نمایش
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4.5]

لغت رینوپلاستی Rhinoplasty به معنای جراحی پلاستیک بینی است که در بین مردم با نام عمل بینی یا جراحی بینی شناخته شده است. اما جراحی ترمیم بینی Revision Rhinoplasty یک عمل اصلاحی است که به منظور تغییر شکل و عملکرد بینی بعد از جراحی اولیه انجام می گیرد.

در حقیقت عمل ترمیم بینی در اغلب موارد به منظور رفع ایرادات عمل بینی اولیه انجام می گیرد. در برخی موارد هم جراحی ترمیم بینی به منظور رفع ایراداتی که در جراحی اولیه رفع نشده است، انجام می گیرد.

با توجه به آمار بالای انجام جراحی بینی طبیعی است که درخواست برای جراحی ترمیم بینی هم در سال های اخیر رو به افزایش باشد. در زیر آماری از انجام جراحی بینی در بین زنان و مردان زیر 35 سال سن مشاهده می کنید که تکان دهنده است. از بین آماری که از جراحی های انجام گرفته در دست است، نزدیک به 80 درصد از افراد جراحی بینی انجام داده اند.

آمار انجام جراحی بینی

فیلمی از انجام جراحی ترمیم بینی که توسط دکتر سعید ظفرمند انجام گرفته است. در این فیلم مشکلات بینی بررسی می شود و غضروف از گوش گرفته می شود و به بینی انتقال داده می شود. با مشاهده این فیلم درک بهتری از جراحی ترمیم بینی پیدا می کنید.

عمل ترمیم بینی یا جراحی ترمیم بینی، می تواند برای بار دوم، سوم و چهارم انجام گیرد. بیماران معمولاً درخواست جراحی ترمیم بینی را برای از بین بردن ناهماهنگی و عدم توازن در صورت انجام می دهند. برخی از این ناهماهنگی ها بعد از جراحی نمایان هستند و یا به مرور زمان بدتر می شوند.
در این گونه موارد ممکن است نیاز به عمل مجدد بینی باشد. حتی گاهی پیش می آید که به دلایل زیر بینی از حالت طبیعی خود خارج شده و تناسبی با دیگر اجزای صورت نداشته باشد:

 • وقوع برخی پیچیدگی ها در دوران نقاهت
 • جراحی بینی با تکنیک نامناسب توسط جراحان بی تجربه
 • آسیب بعد از جراحی

دلایل انجام عمل ترمیم بینی

جراحی ترمیم بینی زمانی انجام می گیرد که فرد از نتیجه عمل بینی خود در بار اول ناراضی باشد و یا مشکلات تنفسی داشته باشد. جراحی ترمیم بینی می تواند ظاهر بینی فرد را کاملاً تغییر دهد و باعث رضایت بیشتر فرد از ظاهر بینی شود.

در تمامی موارد نتیجه عمل ترمیم بینی باید به گونه ای باشد که بینی عملکرد درستی داشته باشد و ساختار بینی اصلاح شود و به بیمار اجازه تنفس از بینی بدون انسداد داده شود. به علاوه اینکه ظاهر بینی فرد به دیگر اجزای صورت وی بیاید، اهمیت بالایی دارد. در حقیقت تناسب خوبی برای بینی نسبت به دیگر اجزای بینی ایجاد شود و ظاهر بینی به گونه ای نباشد که توجه افراد را به خود متمرکز کند.

زمان مناسب برای جراحی ترمیم بینی

جراحی ترمیم بینی در اغلب مواقع از جراحی بینی برای بار اول بسیار پیچیده تر می باشد. بهترین زمان برای اصلاح تمامی جنبه های زیبایی و مشکلات مجرایی بینی و عملکرد بینی جراحی بینی اولیه می باشد. با این حال با بهره گیری از تکنیک های پیش رفته توسط متخصص حرفه ای، جراحی ترمیم بینی نیز می تواند بسیار موفق باشد.

البته نیاز است که مانند جراحی بینی که برای اولین بار انجام می گیرد، هدف و توقعات از جراحی ترمیم کاملاً مورد بررسی قرار گیرد. در صورتی که عکسی از بینی خود قبل از انجام جراحی بینی برای پزشک آورید، می تواند بسیار مفید باشد. همچنین پزشک می تواند پرونده ی پزشکی فرد را بررسی کرده و مواردی که در جراحی پیشین یا جراحی های پیشین اتفاق افتاده را بررسی کند. گرچه این مورد اجباری نمی باشد.

هدف عمل ترمیم بینی

مشکلات شایعی که نیاز به عمل ترمیم بینی دارند، شامل موارد زیر است:

 • انسداد مجاری بینی
 • افتادگی غضروف یا نوک بینی
 • ایجاد ظاهر نازیبا و بینی مصنوعی
 • نا متقارن شدن بینی به نسبت صورت
 • کاهش بیش از حد یا کاهش نا مساوی قوز بینی
 • شکل دهی نا مناسب و ناکامل بینی
 • زیاده روی و مصنوعی کردن نوک بینی
 • باریک کردن بیش از حد نوک بینی
 • ایجاد جای زخم بیش از حد معمول(که ضخیم تر از پوست سایر نواحی است و کاملاً مشهود است)

انواع تکنیک های رینوپلاستی ثانویه

تغییرات ضروری در جراحی ترمیم بینی می تواند به صورت باز یا بسته انجام گیرد. به طور خاص اگر نیاز به تغییرات ساختاری کلی و بزرگی باشد، جراحی باز پیشنهاد می گردد. در فیلم روبرو جراحی باز انجام گرفته است.

اصلاحات محدود و کوچک می توانند با تکنیک های بسته انجام گیرند. جراحی بینی بسته زمانی است که تنها بخیه های داخلی در بینی به منظور دسترسی به ساختار بینی وجود دارند. جراحی باز به عملی گفته می شود که برش هایی در پل بینی (تیغه جدا کننده دو مجرای بینی) به منظور بالا کشیدن پوست بینی و بهبود ظاهر صاف و مستقیم ساختار بینی ایجاد می شود. انتخاب روش عمل که باز یا بسته باشد به جراح بستگی دارد و هر کدام از روش ها، مزیت ها و مشکلات مربوط به خود را دارند.

انتخاب جراح بینی ترمیمی

رینوپلاستی ثانویه دشواری ها و پیچیدگی های بسیاری دارد. در ادامه مقاله قصد داریم به اقداماتی که باید برای انتخاب جراح بینی انجام دهید، اشاره کنیم. در ابتدا لازم است که بهترین جراح بینی را برای انجام عمل ترمیم را انتخاب کنید. تحقیق و بررسی درباره نمونه کارهای عمل بینی اهمیت بالایی دارد. سپس با پزشک جلسه مشاوره قبل از عملدارید. در ادامه به صورت شماتیک راهنمایی برای انتخاب جراح برای شما آماده کردیم.

راهنما-برای-انتخاب-جراحی-بینی-ترمیمی

تحقیق و بررسی نمونه کارها

عمل بینی از جمله عمل های حساس است و قرار است فرد تا آخر عمر با این شکل بینی زندگی کند. ولی عمل ترمیم بینی اهمیت بیشتری از جراحی بینی اولیه دارد و لازم است که متقاضیان حتماً نمونه کارهای قبل و بعد از عمل جراح انتخابی خود را مشاهده کنند. با تحقیق در فضاهای مجازی و اینترنت و … می توان اطلاعات مناسبی از پزشک جراح به دست آورد. وسواس اصلاً خوب نیست ولی در انتخاب جراح ترمیم بینی وسواس زیادی به خرج دهید و تا می توانید تحقیق کنید. این عمل شاید آخرین فرصت شما برای دستیابی به ظاهر ایده آل برای بینی تان باشد.

در ادامه دو عکس از نمونه کارهای جراحی بینی دکتر سعید ظفرمند مشاهده می کنید:

جلسه مشاوره قبل از جراحی

قبل از انتخاب جراح بینی شاید نیاز باشد با چندین جراح جلسه مشاوره داشته باشید. جراح بینی در این جلسات مشاوره صحبت های شما را می شنود و راهنمایی های لازم را می کند. همچنین شما را با محدودیت های جراحی ترمیم بینی آشنا می سازد.

در برخی موارد نمی توان جراحی بینی ترمیمی را انجام داد و در برخی موارد نیاز مبرمی به انجام جراحی است. هدف بیمار از رینوپلاستی ثانویه در این جلسات مشاوره مشخص می گردد.

تعیین هدف از رینوپلاستی ثانویه

لازم است که قبل از عمل هدف از جراحی ترمیم بینی مشخص شود. برخی بیماران خواستار تغییر شکل و ظاهر بینی خود هستند و برخی دیگر از مشکلات ساختاری بینی رنج می برند. در این موارد لازم است که بینی و ساختار داخلی بینی قبل از عمل و در جلسه مشاوره معاینه و بررسی شود. از سوی دیگر برخی بیماران تنها خواستار تغییرات ظاهری بینی هستند در حالی که ساختاری بینی مشکلات زمینه ای دارد و نیاز به اصلاح است. این موارد در جلسه مشاوره به بیمار گفته می شود.

در ادامه نمونه عکس قبل و بعد از جراحی بینی را که توسط دکتر سعید ظفرمند انجام گرفته است، از سه نمای مختلف مشاهده کنید:

عکس قبل و بعد از جراحی بینی از روبرو
از نمای روبرو
عکس قبل و بعد از جراحی بینی از چپ
از نمای چپ
عکس قبل و بعد از جراحی بینی از راست
از نمای راست

برای مشاهده نمونه کارها، عکس های قبل و بعد و فیلم های دکتر سعید ظفرمند در اینستاگرام کلیک کنید.

اینستاگرام دکتر سعید ظفرمند
اینستاگرام
دکتر سعید ظفرمند

چالش های جراحی ترمیم بینی

جراحی ترمیم بینی از عمل اولیه بینی بسیار چالش بر انگیز تر است. در این عمل، پزشک با مشکلات بسیاری که در جراحی اولیه وجود نداشتند، مواجه می شود. برای مثال با جای زخم و اسکار هایی روبرو بوده که نیاز به بهبود دارند. همچنین ممکن است انحراف بینی بعد از عمل اولیه رفع نشده باشد، که نیاز به بهبود دارد. تجربه در این نوع عمل بسیار حائز اهمیت است.

میزان موفقیت جراحی ترمیم بینی

با توجه به تمامی چالش هایی که برای جراحی ترمیم بینی گفته شد، امکان نتیجه ی موفقیت آمیز امکان پذیر است. بهتر است که برای بینی، یک ظاهر ایده آل که به صورت فرد آید در نظر گرفته شود و نه یک بینی بی عیب و نقص که به تنهایی زیبا است.

رضایت از رینوپلاستی
درصد رضایت از رینوپلاستی

برای بسیاری از افراد که تجربه ی عمل بینی موفقیت آمیزی نداشته و بعد از عمل یک بینی مصنوعی و غیر هماهنگ دارند، مهم ترین انتظاری که از عمل ترمیم بینی دارند، باز گرداندن ظاهر طبیعی به صورت است. بهتر است که در عمل ترمیم بینی تا آنجائیکه ممکن است بافت از بینی حذف نگردد و تنها ساختار بینی و ظاهری بینی اصلاح گردد.

اقدامات قبل از جراحی بینی ترمیمی

1- آزمایشات قبل از عمل

آزمایش

قبل از هر نوع جراحی لازم است که یکسری آزمایشات انجام گیرند تا مشخص شود که بیمار مشکل خاصی از جمله کم خونی، مشکلات انعقاد خون، دیابت و … ندارد. در صورتی که فرد مشکلاتی این چنین داشته باشد، لازم است که اقداماتی را قبل از عمل انجام دهد و یا در صورت نیاز از داروهای خاصی استفاده کند.

2- موارد غیر مجاز قبل از عمل

قبل از جراحی بینی به مدت دو هفته تا یک ماه نیاز است که از مصرف برخی قرص ها مانند آسپیرین، ایبوپروفن، ویتامین ای و برخی داروهای رقیق کننده خون خودداری کرد. در صورت نیاز می توان از داروهای جایگزین استفاده کرد. همچنین استفاده از برخی دمنوش های گیاهی و هربال هم می تواند خطراتی به همراه داشته باشد که نیاز است که با جراح در میان گذاشته شود.

ممنوع

3- موارد مفید قبل از جراحی

خوب

قبل از جراحی ترمیم بینی می توان یکسری اقدامات را انجام داد که به بهبود نتیجه جراحی کمک می کند. مهم ترین اقدام صبر است. توصیه می شود که حداقل 1 سال از عمل بینی اولیه بگذرد و بینی شکل ثابتی پیدا کند و سپس برای عمل ترمیم بینی اقدام گردد. همچنین قبل از جراحی بهتر است که با یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود صحبت کنید و برای دو الی سه روز بعد از عمل از آن ها بخواهید که همراه تان باشند.

نکات مهم قبل از عمل بینی ثانویه

 • مصرف سیگار و دخانیات برای چهار هفته قبل از جراحی باید قطع شود. نیکوتین موجود در سیگار روند ترمیم را تحت تاثیر قرار می دهد. برای ترمیم نیاز به جریان خون مناسبی است تا بافت های آسیب دیده بهبود یابند.
 • نخود فرنگی یخ زده و محلول آب و نمک را قبل از جراحی آماده در خانه داشته باشید. این موارد برای بعد از عمل بسیار حیاتی هستند.
 • پوشیدن لباس راحت در روز عمل. لباس های دکمه دار از جلو از تی شرت هایی که نیاز به پوشیدن از ناحیه سر دارند، بهتر هستند.
 • برای راحتی بیمار توصیه می شود که شب ها از یک دستگاه بخور استفاده شود تا گلو در چند روز اول بعد از عمل نرم باشد و دچار خشکی نشود. این مورد برای این است که خشکی دهان و گلو برطرف شود. بینی در چند روز اول بعد از جراحی مسدود است و فرد از دهان نفس می کشد که این امر باعث خشکی می شود.
 • به یکی از اعضای خانواده و اقوام و دوستان خود برای بعد از جراحی نیاز دارید تا همراه تان باشند. بنابراین قبل از عمل هماهنگی با آن ها اهمیت بالایی دارد. حداقل برای 48 ساعت بعد از جراحی نیاز به یک همراه دارید. اینکه فردی همراه تان باشد تا نوشیدنی و غذاهای مایع را آماده کند، خیلی می تواند مفید باشد. همچنین وجود یک همراه برای مصرف داروها در زمان دقیق می تواند بسیار اهمیت داشته باشد. بعد از جراحی هم به یک همراه نیاز دارید تا شما را به خانه برساند زیرا نمی توانید رانندگی کنید. عمل بینی با بیهوشی انجام می گیرد و فرد نمی تواند در این شرایط رانندگی کند.
 • استراحت کافی – بدن برای اینکه ناحیه آسیب دیده را ترمیم کند نیاز به استراحت کافی دارد. به بیماران توصیه می شود که راه بروند و تا جای ممکن در حالت عمودی باشند، ولی باید محدودیت های خود را بدانند و از انجام فعالیت های شدید بپرهیزند.

مراحل رینوپلاستی ثانویه

بیهوشی

این جراحی در اغلب موارد با بیهوشی کامل انجام می شود ولی در برخی موارد امکان انجام آن با بی حسی موضعی هم وجود دارد. بیهوشی باعث کاهش هوشیاری فرد بعد از عمل می شود و به همین دلیل نیاز است که فردی همراه بیمار وی را به خانه بازگرداند.

بیهوشی

ایجاد برش

ایجاد برش

برش در عمل ترمیم بینی به دو صورت انجام می گیرد. در حقیقت دو تکنیک اصلی برای جراحی بینی وجود دارد که با نام عمل بینی باز و بسته شناخته شده است. در عمل بینی باز برش ها وسیع تر هستند و در جراحی بینی بسته برش ها محدودتر و در داخل بینی ایجاد می شوند. با توجه به مشکلات بینی یکی از این دو تکنیک به کار برده می شوند.

گرفتن غضروف

غضروف در اغلب عمل های ترمیم بینی به کار می روند. در برخی موارد غضروف از بدن خود فرد ( گوش یا قفسه سینه ) گرفته می شود و در برخی موارد می توان غضروف مصنوعی به کار برد.

گرفتن غضروف

اهمیت غضروف در رینوپلاستی ترمیمی

نقش غضروف در جراحی بینی بسیار پررنگ است. گاهی برای اهداف زیبایی و بهبود عملکرد بینی در رینوپلاستی ترمیم ، پیوند غضروف ( بخش غضروف از جداره بینی یا تیغه بینی و گوش) ضروری می باشد. برای جراحی اولیه بخشی بزرگی از غضروف بینی از بین می رود و این مورد بسیار شایع است. کمبود غضروف بینی نیاز به پیوند غضروف از گوش را ایجاد می کند. همان طور که در عکس های زیر مشاهده می کنید، از غضروف گوش برای بینی استفاده شده است:

پیوند غضروف از گوش
پیوند غضروف از گوش
پیوند-غضروف-از-گوش-به-بینی
پیوند غضروف از گوش به بینی
محل قرار گیری غضروف بینی
محل قرار گیری غضروف بینی
بخیه بعد از عمل بینی
بخیه بعد از عمل بینی

به این غضروف ها بر اساس ساختار بینی و شکل نهایی بینی شکل داده شده و در محل قرار می گیرند. به دلیل سختی ها و مشکلات و محدودیت هایی که در جراحی ترمیم بینی وجود دارد، بهتر است که در بار اول برای جراحی بینی ، در انتخاب پزشک دقت کرده و جراح متخصص و با تجربه ای این عمل را انجام دهد. به این ترتیب احتمال نیاز به رینوپلاستی ثانویه کاهش می یابد. با این حال برخی مواقع به دلیل شکل ظاهری بینی و ساختاری آن، در هر صورت نیاز به عمل ترمیم بینی می باشد. پس ایده آل این است که پزشکی را که در رینوپلاستی ترمیم نیز تبحر کافی دارد ، انتخاب شود.

اصلاح مشکلات ساختار بینی

ساختار بینی

حال مشکلات ساختاری بینی رفع می شوند و سپس غضروف در جای مناسب قرار داده می شود تا شکل خوبی به بینی داده شود.

بخیه زدن

بخیه زدن در جراحی بینی مرحله بسیار حساسی است. در صورتی که پزشک تجربه کافی در این زمینه نداشته باشد، شاهد ایجاد بافت اسکار روی بینی هستیم. در صورتی که جراحی بینی با تکینک بسته انجام گیرد، بخیه در داخل بینی است. ولی در عمل بینی با تکنیک باز بخیه در اطراف بینی دیده می شود که به مرور زمان بهبود می یابد و کمرنگ می گردد.

بخیه

قرار دادن تامپون و اسپلینت

تامپون

بعد از بخیه زدن روی بینی اسپلینت گذاشته و تامپون در مجراهای بینی گذاشته می شود. این مورد کاملاً به صلاحدید پزشک انجام می گیرد. برای مثال در برخی بیماران نیازی به استفاده از تامپون نیست در حالی که برای برخی بیماران استفاده از تامپون بسیار حیاتی است.

انتقال بیمار به اتاق ریکاوری

بیمار بعد از جراحی به اتاق ریکاوری انتقال داده می شود و تمامی علائم حیاتی وی تحت نظر قرار می گیرد تا به هوش بیاید. معمولاً عمل یک تا سه ساعت زمان می برد و بیمار ظرف یک تا دو ساعت به هوش می آید.

ریکاوری

6 نکته مهم درباره مراقبت های بعد از عمل ترمیم بینی

1- همراه فرد بعد از جراحی

بایدها و نبایدهای جراحی بینی متعدد است. بعد از عمل ترمیم نیاز است که یک همراه با فرد باشد تا رانندگی کرده و وی را به خانه برساند. زیرا عمل بینی با بیهوشی انجام می گیرد و فرد بعد از جراحی هوشیاری بالایی ندارد.

2- پرهیز از برخی داروها

بعد از عمل ترمیم بینی همانند بسیاری از حراحی ها نیاز است که از برخی داروها پرهیز شود. مصرف داروهایی که موجب رقیق کردن خون می شوند، می تواند روند ترمیم را به تاخیر بیندازد. از جمله این داروها می توان به آسپیرین، ایبوپروفن، ویتامین ای و برخی داروهای گیاهی اشاره کرد.

3- خوابیدن و استراحت بعد از عمل

بعد از جراحی بینی نیاز است که سر کمی بالاتر از حالت عادی باشد و توصیه می شود که از دو بالشت در زیر سر استفاده شود تا خون در ناحیه سر تجمع نیابد. همچنین توصیه می شود که تا جای ممکن فرد استراحت کند و به هیچ عنوان فشار بیش از حد به سر وارد نکند.

4- چسب زدن به بینی

چسب زدن بعد از جراحی ترمیم بینی شاید خیلی اهمیت داشته باشد. چسب زدن باید به طور صحیحی انجام شود. این کار توسط پزشک انجام می شود و به مرور به بیمار آموزش داده می شود.

5- ماساژ بینی

بعد از عمل در صورت صلاحدید پزشک می توان از ماساژ با تکنیک مناسب بهره برد تا به بینی شکل مناسبی داده شود و ترمیم سریع تر صورت گیرد.

6- زمان مناسب برای مشاهده نتیجه جراحی ترمیمی

معمولاً بعد از جراحی اولیه بینی پیشنهاد می شود که یک سال زمان بگذرد تا بتوان نتیجه جراحی را مشاهده کرد. ولی بعد از عمل ترمیم بینی این زمان کوتاه تر است. اما باز هم در برخی موارد شاید نیاز باشد که یک سال زمان بگذرد تا بتوان نتیجه را مشاهده کرد.

سوالات متداول جراحی ترمیم بینی

جراحی ترمیم بینی زمانی انجام می گیرد که فرد از نتیجه جراحی بینی خود در بار اول ناراضی باشد و یا مشکلات تنفسی داشته باشد. جراحی ترمیم بینی می تواند ظاهر بینی فرد را کاملاً تغییر دهد و باعث رضایت بیشتر فرد از ظاهر بینی شود. در تمامی موارد نتیجه عمل ترمیم بینی باید به گونه ای باشد که بینی عملکرد درستی داشته باشد و ساختار بینی اصلاح شود و به بیمار اجازه تنفس از بینی بدون انسداد داده شود. به علاوه اینکه ظاهر بینی فرد به دیگر اجزای صورت وی بیاید، اهمیت بالایی دارد. در حقیقت تناسب خوبی برای بینی نسبت به دیگر اجزای بینی ایجاد شود و ظاهر بینی به گونه ای نباشد که توجه افراد را به خود متمرکز کند.

چه زمانی نیاز به انجام رینوپلاستی ترمیمی است؟

در صورتی که از ظاهر بینی خود راضی نیستید و یا هنگام تنفس درد دارید و به راحتی نمی توانید نفس بکشید، حتماً در جراحی بینی اولیه مشکلاتی وجود داشته است. رینوپلاستی ثانویه به جراح این امکان را می دهد که به اصلاح مشکلات مختلف بینی بپردازد و در نتیجه مشکلات عمل اولیه بینی برطرف شود.

این مشکلات مربوط به ظاهر بینی مانند نوک بینی ناهماهنگ، اسکار بدفرم و عدم تقارن بینی است. عمل ترمیم بینی می تواند به عملکرد بینی مربوط باشد و توانایی فرد در تنفس را تحت الشعاع قرار دهد. همچنین در حس بویایی فرد اختلال ایجاد کند. اغلب عمل های بینی به منظور رفع مشکلات ظاهری و ساختاری بینی انجام می گیرند.

چه زمانی رینوپلاستی ثانویه انجام می گیرد؟

بیماران اغلب سوال می پرسند که چه زمانی برای انجام جراحی ترمیم بینی مناسب است و در حقیقت چه مدت زمان باید بعد از جراحی اولیه صبر کرد. بهترین پاسخ به این سوال این است: تا جای ممکن بعد از جراحی بینی اولیه باید صبر کرده تا تمامی تورم، ادم، کبودی و بافت اسکار ناشی از عمل اولیه برطرف شوند. اگر جراحی نوک بینی انجام گیرد، کبودی ها به مراتب کمتر هستند.
در صورتی که ترمیم زخم، ایجاد بافت اسکار و ادم ناشی از جراحی بینی اولیه برطرف نشده باشد، نتیجه عمل ترمیم بینی می تواند تحت تاثیر عمل بینی اولیه قرار بگیرد. لازم است که حداقل یک سال از جراحی بینی اولیه بگذرد تا تمامی اثرات منفی اولیه از بین بروند. به این ترتیب جراح می تواند عمل ترمیم بینی را به بهترین شیوه انجام دهد و کنترل بهتری بر روند جراحی داشته باشد. به این ترتیب بافت بینی و نتیجه جراحی بینی به مراتب بهتر خواهد بود.

عمل ترمیم بینی چگونه انجام می گیرد؟

عمل ترمیم بینی معمولاً شامل تغییر شکل و غضروف های بینی و ساختار استخوانی است تا به منظور اینکه ظاهر جذاب تری برای بینی ایجاد شود. همچنین از سوی دیگر عملکرد بینی بهبود یابد. ساختار بینی در صورتی که اصلاح شود، در اغلب موارد عملکرد بینی هم بهبود می یابد. شکل و ظاهر بینی توسط غضروف هایی که در بینی وجود دارند، تعیین می شود. ساختار کلی بینی و شکل آن با غضروف ها تعیین می شود. این غضروف ها با پوست پوشیده شده اند.
تنها راه برای اینکه ظاهر و عملکرد بینی تغییر کند این است که شکل و موقعیت غضروف های بینی تغییر کنند سپس پوست از نو روی بینی قرار گیرد و شکل جدیدی برای بینی ایجاد شود. به طور کلی رینوپلاستی ترمیم نیازمند استفاده از غضروف های مناسب از دیگر نواحی بدن مانند گوش و قفسه سینه است تا شکل و ظاهر و عملکرد بینی تغییر یابد و بهبودی حاصل شود. در برخی موارد مخاط بیش از حد از بینی برداشته می شود که با نام سندرم بینی خالی شناخته می شود. این مشکل یک بیماری بسیار وخیم است که در حال حاضر هیچ راه درمانی برای آن وجود ندارد.

سندرم بینی خالی بعد از عمل بینی چیست؟

سندرم بینی خالی زمانی رخ می دهد که لایه مخاطی بینی برداشته شود و بینی بیش از حد خشک، پوسته پوسته و ناسور شود و در نتیجه لایه داخلی حفره بینی عملکرد درست خود را از دست بدهد.
گرچه بینی بیش از حد باز و بدون انسداد می شود، ولی بیماران مشکلاتی را تجربه می کنند. مهم ترین مشکل این است که بیمار نمی تواند جریان هوا را از بینی خود احساس کند زیرا لایه مخاطی بینی از بین رفته است.
این مورد در اغلب موارد در نتیجه برداشتن بیش از حد لایه داخلی بینی رخ می دهد. درمان های سیمپتوماتیک با استفاده از اسپری سالین یا آب و نمکی و موضعی انجام می گیرند. همچنین از داروها و اسپری هایی مانند پوناریس و اسپری های مخصوص بینی برای بهبود کیفیت زندگی بیماران و کاهش درد استفاده می شود.

چرا جراحی بینی ثانویه سخت تر از جراحی بینی اولیه است؟

فاکتورهای بسیاری وجود دارد که جراحی ترمیم بینی را سخت تر از جراحی بینی اولیه می کند. در نتیجه ی عمل بینی اولیه، غضروف و استخوان بینی برداشته می شود و محدودیت برای عمل ترمیم بینی ایجاد می شود. به همین دلیل در عمل ترمیم بینی نیاز به مواد خاصی برای بازسازی شکل و ظاهر درستی برای بینی است. این مواد باید از بدن خود فرد گرفته شوند و یا از پروتز های مخصوصی استفاده شود که بدن به آن واکنش نشان ندهد و به اصطلاح آن را پس نزند.
جراح بینی به طور معمول از غضروف به منظور بازسازی دوباره بینی استفاده می کند. این غضروف می تواند از بخش پشتی گوش یا قفسه سینه گرفته شود. تکنولوژی های جدیدتری این امکان را به جراح می دهند که غضروف به صورت مصنوعی به دست بیاید. به این ترتیب نیازی به ایجاد برش در نقاط دیگر بدن نیست. ترجیح بر این است که غضروف از بدن خون بیمار گرفته شود تا بدن بیمار آن را پس نزند و احتمال عفونت پایین بیاید. غضروف از گوش و قفسه سینه گرفته می شود بدون اینکه هیچ گونه اسکار برفرمی بر جای بماند. همچنین تغییری در ظاهر گوش ها ایجاد نمی شود. درد کمی دارد و خطر عفونت کاهش می یابد.

آیا بیمار هزینه رینوپلاستی ثانویه را تحت پوشش قرار می دهد؟

در صورتی که جراحی ترمیم بینی به منظور زیبایی انجام گیرد، بیمه هزینه های آن ها قبول نمی کند. ولی در صورتی که جراحی با هدف درمانی انجام گیرد، برای مثال به منظور رفع مشکلات تنفسی بینی، بیمه احتمالاً بخشی از هزینه های جراحی را تحت پوشش قرار می دهد. در همه موارد جراحی ترمیم بینی لازم است که به یک متخصص ارجاع داده شوید تا تائیدیه سازمان بیمه دریافت شود.
این تائیدیه باید قبل از عمل گرفته شود. به طور کلی عمل رینوپلاستی چه در صورتی که برای بار اول انجام گیرد و یا به صورت ترمیم، در صورتی که با هدف درمانی انجام گیرد، در برخی موارد بیمه هزینه های آن را تحت پوشش قرار می دهد ولی لازم است که قبل از جراحی بررسی های لازم با سازمان بیمه مربوطه انجام گیرد.

چرا عمل ترمیم بینی از جراحی بینی اولیه گران تر است؟

جراحی ترمیم بینی از عمل بینی اولیه گران تر است و این مورد به دلیل حساسیت بیشتر جراحی و محدودیت های جراح به دلیل کمبود بافت و … است. رینوپلاستی ترمیم تقریباً در تمام موارد نیازمند گرفتن بافت از دیگر نواحی بدن مانند گوش و قفسه سینه است. این غضروف ها به بینی انتقال داده می شوند و سپس جاگذاری درستی برای آن ها انجام می شود و بخیه های لازم زده می شود. رینوپلاستی اولیه معمولاً 2 تا 3 ساعت زمان می برد و فرد تحت بیهوشی کامل این عمل را انجام می دهد. در برخی موارد نیاز به 4 تا 6 ساعت زمان برای جراحی است. زمان مورد نیاز برای عمل بستگی به شکل بینی و میزان مشکلات بینی دارد.

دوران نقاهت برای رینوپلاستی ثانویه چقدر است؟

به طور کلی توصیه می شود که دو هفته بعد از عمل ترمیم بینی فرد استراحت داشته باشد تا دوران نقاهت به خوبی طی شود و مشکلی پیش نیاید. مراقبت های بعد از جراحی بینی اهمیت بالایی دارند. یک هفته بعد از عمل نیاز است که برای معاینه به پزشک مراجعه شود. یک هفته اول بعد از جراحی روی بینی گچ گرفته می شود تا آسیبی به بینی وارد نگردد. برای برخی بیماران توصیه می شود که تا پایان برداشتن گچ روی بینی به محل کار و درس بازنگردند و فعالیت های اجتماعی را به تاخیر بیندازند.
در طول هفته دوم بعد از جراحی فرد می تواند به آرامی به انجام فعالیت های روزمره خود بازگردد. دو هفته بعد از جراحی فرد می تواند فعالیت های خود را از سر بگیرد. با این حال استفاده از عینک یا هرگونه جسمی که به بینی فشار وارد کند برای 4 هفته بعد از جراحی منع می شود. برای اینکه نیاز بیماران به عینک رفع شود فرد می تواند از عینک های مخصوص یا لنز کمک بگیرد.

چگونه می توان برای جراحی ترمیم بینی آماده شد؟

در طول جلسه مشاوره قبل از جراحی ترمیم بینی، با پزشک در مورد اهداف و مواردی که آزارتان می دهد صحبت می کنید. پزشک نحوه آمادگی برای عمل را به بیمار آموزش می دهد. پزشک برنامه خود را برای جراحی بینی به بیمار می گوید و به این ترتیب می توان شاهد ترمیم مناسب بینی و کاهش کبودی ها بعد از عمل و بررسی انتظارات بیمار بود.

دکتر سعید ظفرمند

دکتر سعید ظفرمند جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی. همچنین عضو انجمن جراحان گوش وحلق و بینی وسر وگردن ایران و عضو انجمن علمی راینولوژی ایران و عضو کالج جراحان گوش وحلق و بینی اروپا هستند.

9 thoughts on “جراحی ترمیم بینی – مهم ترین اقدامات قبل و بعد از عمل به همراه فیلم

 1. تارا - سپتامبر 2, 2018 در 10:10 ق.ظ

  سلام من 47روزه جراحی کردم نوک بینیم گوشتی بود بقیش. استخوانی
  من میخواستم طبیعی عمل کنم ب دکتر هم گفتم. ولی الان بینی من قوس داره و کمی ورم . حالا سوالم اینه بعد 6ماه میتونم برم پیش جراح این قوس رو درست کنه یا نه؟ و سوال دومم اینه من بجای 60روز 47روز اگه چسب بزنم ایرادی نداره چون زیر چسب پر جوش چرکی شده

  پاسخ
  • drzafarmand - سپتامبر 2, 2018 در 10:33 ق.ظ

   جواب سوال اول‌….بعدازیکسال
   جواب سوال دوم….اشکالی نداره

   پاسخ
 2. ساره بیات - دسامبر 18, 2018 در 1:13 ب.ظ

  دکتر ظفرمند سلام و خسته نباشید. من دو سال قبل پیش یک دکتر دیگه جراحی کردم ولی ناراضی ام. افتادگی پیدا کرده بینی ام. امکانش هست دوباره جراحی کنم پیشتون؟ هزینه اش چقدر میشه؟ گفتن باید غضروف بزارم.

  پاسخ
  • drzafarmand - دسامبر 26, 2018 در 8:43 ق.ظ

   نمی شود به صورت غیر حضوری پاسخ داد. باید تشریف بیاورید مطب از نزدیک معاینه بشوید

   پاسخ
 3. مریم سماواتی - دسامبر 18, 2018 در 1:17 ب.ظ

  سلام آقای دکتر خیلی خسته نباشید. من بینی ام استخوانیه و یک سال پیش عمل کردم. ولی الان اصلا راضی نیستم از نوک بینی ام. ولی اندازه و شکل اش موردی نداره. می تونم فقط نوک بینی رو تغییر بدم؟ دوباره باید بیهوش بشم؟

  پاسخ
  • drzafarmand - دسامبر 26, 2018 در 8:43 ق.ظ

   جراحی ترمیمی محدود به نوک بینی اگر باشه می توان از بیهوشی استفاده نکرد و موضعی عمل کرد.

   پاسخ
 4. معصومه - دسامبر 25, 2018 در 2:42 ب.ظ

  واي دكتر چقدر نمونه كاراتون همونيه كه من مي خواستم. من به شدت دنبال كسي بودم كه بيني طبيعي عمل كنه. نمونه كاراتونو ديدم. نمونه كار از خانم هم داريد؟

  پاسخ
 5. نانا - دسامبر 31, 2018 در 6:45 ب.ظ

  دكتر شما عاليييي هستيد نمونه كاراتون خيليييي خوبه😍😍😍

  پاسخ
  • drzafarmand - ژانویه 1, 2019 در 7:07 ق.ظ

   ممنونم از ابراز لطف

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۲۲ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک