تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

۵/۵ - (۳ امتیاز)

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی یکی از اقداماتی است که در کاهش تورم بینی و بهبود سریعتر آن نقش دارد. کورتون ها که در اصل کورتیکواستروئیدها نام دارند؛ را می توان به صورت خوراکی یا تزریقی مصرف کرد. پس از جراحی بینی، استروئیدها را می توان مستقیماً به بینی تزریق کرد تا به کاهش تورم و ایجاد بافت اسکار کمک کند. اما این کار برای هر بیماری تجویز نمی شود و پزشک تشخیص می دهد، که بیمار به کورتون نیاز دارد یا خیر. در این مطلب با ما همراه باشید تا با تزریق کورتون بعد از جراحی بینی و عملکرد آن و نحوه مصرف صحیح آن آشنا شوید.

تزریق کورتون برای کاهش تورم بعد از جراحی بینی

کورتون چیست؟

استروئید ماده ای است که بدن به طور طبیعی تولید می کند. این ماده توسط غده فوق کلیوی ساخته می شود. نام دیگر این دارو کورتون است و در پزشکی کاربرد فراوانی دارد. آن ها در درمان آلرژی ها و بیماری های خود ایمنی استفاده می شوند. کورتون نقش مهمی در حفظ ایمنی بدن دارد زیرا باعث کاهش التهاب می شود داروهای حاوی کورتیکواستروئیدها معمولاً برای درمان بیماری های روماتیسمی یا خود ایمنی نیز استفاده می شود.

تزریق کورتون برای کاهش تورم بعد از جراحی بینی

این دارو در مطب جراحان زیبایی بخصوص رینوپلاستی کاربرد فراوانی دارد و تزریق آن بعد از جراحی بینی یکی از تکنیک های جراحان برای رسیدن به نتیجه مطلوب است. کورتون در درمان اسکارهای قدیمی نیز موثر است. اما این دارو باید با تجویز پزشک و نه خودسرانه مصرف شود.

تورم در طی هر جراحی بینی ایجاد می شود و کاملا طبیعی است، اما میزان تورم (ادم) به نوع جراحی بینی انجام شده، میزان تغییرات جراحی در بافت ها و نوع پوست بیمار بستگی دارد.

برای اکثر بیماران، مرحله اولیه تورم ناشی از عمل جراحی بینی معمولاً طی ۱۴ روز پس از جراحی به طور طبیعی برطرف می شود. با این حال، مرحله بعدی تورم وجود دارد که می تواند ماه ها یا حتی سال ها پس از عمل جراحی بینی ادامه یابد. تزریق کورتون برای هدف قرار دادن و از بین بردن این نوع تورم پس از جراحی بینی یا جراحی بینی ترمیمی استفاده می شود.

در صورت لزوم، از تزریق استروئید برای تسریع روند بهبودی استفاده می شود. این تزریق ها به بیماران این امکان را می دهد که زودتر از ۶ تا ۱۲ ماه که فرآیند بهبود طبیعی طول می کشد، به ظاهر بینی مطلوب برسند.

کورتون چیست؟

تاثیر کورتون در فرم دهی بینی بعد از جراحی بینی چیست؟

همانطور که می دانید بینی بعد از جراحی بینی متورم می شود. تورم بینی بعد از جراحی یک فرآیند طبیعی و بخشی از روند درمان آن است. گاهی پیش می آید که تورم بینی شدید می شود و از حد طبیعی خود فراتر می رود. در این صورت اگر به موقع قطع نشود، ممکن است شکل بینی آسیب ببیند و یا حتی بر سلامتی بیمار اثر منفی بگذارد. میزان تورم به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله نوع پوست، پوست ضخیم تر، تورم شدیدتر است. به همین دلیل است که بعد از جراحی بینی گوشتی نسبت به عمل بینی استخوانی تورم بیشتری مشاهده می شود.

البته تورم بینی بعد از یک سال کاملا برطرف می شود. و در بدترین حالت ۲۴ ماه. اما برخی از افراد می‌خواهند فوراً نتیجه را ببینند

تزریق کورتون برای درمان زخم بعد از جراحی بینی

بعد از بریدگی یا زخمی شدن پوست، پوست جدیدی در محل زخم ایجاد می شود. اما اگر این زخم عمیق باشد، بافت ضخیمی به نام اسکار برای بهبود جراحات عمیق ایجاد می شود. رنگ اسکار جدید معمولا صورتی و مایل به قرمز است. که با گذشت زمان تیره تر یا روشن تر از رنگ پوست می شود. اگر بافت اسکار خیلی عمیق و ضخیم باشد، ممکن است زیبا به نظر نرسد.

تشکیل این بافت در زخم های ناشی از برش های جراحی است و با ضخیم شدن تورم شدیدتر می شود و در صورت پیشرفت ممکن است ظاهر بینی را مخدوش کند. کاری که کورتون انجام می دهد این است که از تشکیل این بافت جلوگیری می کند. و تا حدودی باعث نازک شدن پوست می شود. بنابراین جراحان بینی بعد از عمل بینی از تزریق کورتون استفاده می کنند. برای جلوگیری از این اتفاق. البته همانطور که چندین بار تاکید کرده ایم این به صلاحدید پزشک است و نباید خودسرانه مصرف کورتون را شروع کنید.

در چه مواردی بعد از جراحی بینی باید کورتون تزریق کرد؟

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی شامل همه بیماران نمی شود. و تنها در صورت داشتن یکی از شرایط زیر باید برای بررسی ضرورت تزریق کورتون به پزشک مراجعه کنید.

  • پوست بینی شما ضخیم است. زیرا پوست های ضخیم تمایل زیادی به تشکیل بافت اسکار دارند و پس از تجمع اسکار، پوست سفت می شود و بهبود نمی یابد.
  • اگر مدت زیادی از جراحی بینی گذشته باشد اما تورم بینی همچنان شدید بوده و برطرف نشده است.

با رعایت شرایط ذکر شده تزریق کورتون بعد از جراحی بینی برای شما ضروری است، البته با تجویز پزشک.

دفعات تزریق کورتون بعد از جراحی بینی

تعداد دفعات تزریق و همچنین مقدار تزریق کورتون بعد از جراحی به شرایط فرد و فرم و نوع بینی جراحی شده نیز بستگی دارد. برای بسیاری از بیماران رینوپلاستی و جراحی ترمیمی بینی، تزریق استروئید بابد چند بار انجام شود. در حالی که برخی از بیماران تنها به یک تزریق نیاز دارند. بین هر تزریق تقریباً ۴ تا ۶ هفته باید صبر کرد.

بهترین زمان تزریق کورتون پس از عمل بینی

پس از جراحی بینی، زمان تزریق استروئید به چند چیز بستگی دارد. برخی از جراحان زیبایی بینی ترجیح می دهند در ۱ تا ۲ ماه اول پس از جراحی بینی یا جراحی بینی ترمیمی تزریق کورتون را انجام دهند تا از ایجاد بافت اسکار جلوگیری کنند. با این حال، بیشتر تورمی که در این مدت در بینی مشاهده می شود، در نهایت خود به خود برطرف می شود. علاوه بر این، برخی از بافت های اسکار تشکیل شده در این دوره، بافت اسکار خوبی هستند که برای حفظ ساختار بینی ضروری است.

در حالی که بعضی از جراحان بینی معمولاً ترجیح می دهد حداقل ۳ تا ۴ ماه پس از جراحی بینی برای تزریق صبر کند. در این زمان، اکثر بیماران رینوپلاستی در مرحله ای از روند بهبودی هستند که اصلاحات ظریف در کانتور جدید بینی خود را مشاهده می کنند. تزریق استروئید در این زمان مفید است زیرا شکل جدید بینی را تقویت و اصلاح می کند. همچنین تزریق کورتون در این زمان ایمن تر است، زیرا احتمال کمتری دارد که از تشکیل بافت اسکار خوب جلوگیری کند.

در نهایت، تزریق کورتون ۳ تا ۴ ماه پس از روند بهبود نیز می تواند بافت اسکار ایجاد شده را بسته به مقدار و غلظت استروئید مورد استفاده درمان کند.

عوارض کورتون بینی چیست؟

برای تاثیر کورتون بعد از جراحی بینی باید به مقدار مناسب و لازم تزریق شود نه بیشتر. غلظت بالای کورتون باعث نازک شدن پوست و نمایان شدن رگ ها در زیر پوست می شود. که تاثیر زشتی در ظاهر بینی دارد. مصرف بی‌رویه و بیش از حد کورتون‌ها می‌تواند عوارض زیادی داشته باشد، مانند:

  • چاقی
  • زخم معده
  • پوکی استخوان
  • آب مروارید
  • افسردگی، تغییرات خلقی
  • افزایش خطر عفونت

کورتون به نوک بینی باید به مقدار کافی تزریق شود در غیر این صورت باعث فرورفتگی عمیق و قابل مشاهده در بینی می شود زیرا بافت اسکار مفید را کاملا از بین می برد.

کلام آخر

تزریق کورتون بعد از جراحی بینی به کاهش تورم بینی کمک می کند اما این یک روش تخصصی است که باید جراح بینی شما تجویز کند، تا در جای مناسب و مقدار لازم تزریق شود و تغییرات مورد نظر ظاهر شود. پس این کار را خودسرانه انجام ندهید.

دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
avatar
دکتر سعید ظفرمند جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی
سلام خوش آمدید. چطور میتونم کمکتون کنم ؟
16:19
Call Now Buttonتماس سریع