ورزش بعد از عمل بینی

۵/۵ - (۱ امتیاز)

افراد برای تغییر شکل یا ظاهر بینی خود تصمیم به جراحی بینی یا رینوپلاستی می گیرند. این روش اغلب برای زیبایی ظاهری بینی، مانند برداشتن یک برآمدگی ناخوشایند یا ترمیم راه های هوایی مسدود شده (عمل انحراف بینی) انجام می شود. از آنجایی که رینوپلاستی جراحی بینی است، شاید فرض کنید می توانید بلافاصله پس از عمل به ورزش بازگردید. به هر حال، تنها ناحیه ای که جراحی شده، بینی بوده، درست است؟ با این حال، بدن شما برای بهبودی پس از این جراحی به زمان نیاز دارد. انجام فعالیت های شدید و ورزش های سنگین خیلی زود پس از جراحی می تواند بر نتایج عمل شما تأثیر منفی بگذارد یا حتی بدتر از آن می تواند منجر به آسیب شود. امروز می خواهیم در مورد ورزش بعد از عمل بینی صحبت کنیم پس تا انتها با ما همراه باشید.

بدنسازی بعد از عمل بینی

خطرات ورزش بعد از عمل بینی

اگرچه بینی ممکن است به سایر قسمت های بدن شما بی ربط به نظر برسد، اما هر فعالیتی که انجام می دهید تأثیر سیستمیک دارد و تاثیر خودش را می گذارد. به عبارت ساده، کل بدن پس از هر نوع جراحی پلاستیک صورت از جمله جراحی بینی نیاز به بهبودی دارد.

فعالیت ورزشی متوسط ​​تا شدید ضربان قلب و فشار خون شما را افزایش می دهد و شما را در معرض خطر خونریزی بینی، کبودی و سایر عوارض قرار می دهد. حداقل، افزایش تورم را تجربه خواهید کرد که می تواند روند بهبودی را طولانی کند و بر نتیجه ی عمل شما تأثیر منفی بگذارد.

علاوه بر پایین نگه داشتن ضربان قلب، محافظت از بینی در برابر آسیب بعد از عمل زیبایی بینی بسیار مهم است. هر نوع ضربه یا حتی دست زدن به بینی برای پاک کردن عرق روی آن، می تواند در زمانی که هنوز در دوره ی نقاهت هستید، تأثیر منفی بر نتایج عمل داشته باشد.

برای کسب یک نتیجه عالی از عمل بینی و جلوگیری از عمل ترمیمی بهتر است با صبر و حوصله در ۶ هفته اول پس از جراحی ورزش نکنید و به توصیه های پزشک متخصص گوش دهید.

اگر احساس سبکی سر دارید، اگر احساس درد یا ضربان در بینی خود کردید، یا اگر متوجه افزایش تورم شدید، ورزش را متوقف کنید. پس از بهبودی کامل از عمل، زمان زیادی برای بازگشت به سطح تناسب اندام قبل از جراحی وجود دارد.

ورزش بعد از جراحی بینی

جراحی بینی جراحی بزرگ محسوب می شود و حداقل به ۱۰ روز استراحت و مراقبت نیاز دارد. تعدادی از تمرینات وجود دارد که باید در دوره های زمانی مختلف پس از عمل بینی از انجام آنها اجتناب کرد.

هفته اول بعد از عمل بینی

استراحت در ۷ روز اول پس از جراحی لازم است. هیچ کاری جز پیاده روی سبک در اطراف خانه خود انجام ندهید، هر بار حداکثر ۲۰ دقیقه. این پیاده روی به بهبود گردش خون کمک می کند، که خطر لخته شدن خون را کاهش می دهد و بهبود را تسریع می کند.

اگر احساس خستگی یا تنگی نفس می کنید، پیاده روی را متوقف و استراحت کنید. این نشانه ای است که ضربان قلب شما بیش از حد بالا رفته و شما را در معرض خطر خونریزی قرار می دهد.

دویدن و هر گونه فعالیت هوازی دیگر در هفته اول ممنوع است. همچنین از هر گونه تمرینی که نیاز به خم شدن دارد باید در هفته اول اجتناب شود.

حداقل تا یک هفته پس از جراحی، بیمار نباید وزنی سنگین‌تر از ۲ کیلو را بلند کند، از جمله کودکان را. فشار ناشی از بلند کردن و خم شدن می تواند باعث کند شدن روند بهبودی شود.

تمرکز اصلی شما در این هفته ی اول باید بهبودی خودتان باشد و استراحت لازم را داشته باشید تا تورم و کبودی کاهش یابد.

  • استراحت کنید، و ضربان قلب خود را پایین نگه دارید
  • هیچ کاری به جز پیاده روی آسان انجام ندهید.
ورزش بعد از عمل بینی

۲-۴ هفته بعد از جراحی بینی

در این مرحله بخیه ها و آتل بینی شما، در صورت داشتن آنها، برداشته می شود. بعد از برداشتن آن ها باید یک روز کامل استراحت کنید. پس از آن، خوب است که به آرامی طول پیاده روی خود را افزایش دهید و می توانید ورزش های بدون ضربه، بدون تماس و با سرعت کم ​​انجام دهید البته برای همه صدق نمی کند. از زور زدن اجتناب کنید.

از فعالیت هایی مانند دوچرخه سواری در جاده که ممکن است در آن سقوط کنید یا به بینی خود آسیب برسانید، خودداری کنید. در حالی که فعالیت هایی مانند یوگا ممکن است ملایم و غیر تاثیرگذار به نظر برسند، باید از وارونگی یا هر حالتی که باعث می شود سر خود را به سمت زمین خم کنید خودداری کنید.

اگر ضربان قلب شما خیلی زیاد شود یا جریان خون به سمت سر شما هدایت شود، همچنان مستعد خونریزی هستید. علاوه بر این، در این مدت، بینی همچنان به لمس، پرش یا ضربه زدن بسیار حساس است.

در هفته ۲ تا ۴ شما هنوز نمی توانید بدوید یا شنا کنید.

۴-۶ هفته بعد از جراحی رینوپلاستی

پس از اولین ماه ریکاوری، بی خطر است که به آرامی طول یا شدت تمرینات خود را افزایش دهید. بسیار مهم است که به بدن خود گوش دهید. اگر در خانه ورزش می‌کردید، اکنون بازگشت به باشگاه تا حدودی بی‌خطر است، اما همچنان از خطر افتادن یا ضربه خوردن توسط کسی جلوگیری کنید.

  • اگر زخم های بینی شما کاملاً بهبود یافته است، می‌توانید شنا کنید.
  • ورزش با تاثیر متوسط ​​و بدون تماس
  • تمرینات قدرتی تا ۵۰ درصد تلاش
  • دویدن سبک

۶ هفته یا بیشتر پس از جراحی زیبایی بینی

برای اکثر افراد، ۶ هفته کامل طول می کشد تا بافت های ساختاری بینی به هم بچسبند. باید از ورزش های تماسی خودداری کنید، مگر اینکه پزشکتان توصیه متفاوتی داشته باشد.

اگر قبلاً با دویدن زیاد، ورزش های تماسی و بلند کردن اجسام سنگین سر و کار داشتید، توجه داشته باشید که چنین حرکاتی فقط شش ماه پس از جراحی بی خطر هستند. ممکن است خیلی طولانی به نظر برسد، اما سلامتی شما در اینجا در خطر است. بهبودی هر فرد متفاوت است و شما نباید خطر خونریزی بینی و هر نوع عارضه دیگری را داشته باشید.

بیماران باید از ورزش و فعالیت در زیر نور شدید آفتاب خودداری کنند زیرا هر نوع آفتاب سوختگی می تواند روند بهبودی را مختل کرده و باعث تورم اضافی شود. ضد آفتاب باید هر زمانی که بیمار در معرض آفتاب است استفاده شود.

سوالات در مورد ورزش بعد از عمل بینی

هر بیمار منحصر به فرد است، ممکن است چندین ماه یا حتی یک سال طول بکشد تا به طور کامل پس از جراحی بینی بهبود یابد. حتی پس از ۶ هفته، در صورت بروز هرگونه ضربه، بینی ممکن است همچنان به شدت مستعد آسیب باشد. همه بیماران باید قبل از شرکت در ورزش های تماسی از جراح متخصص خود مجوز بگیرند.

دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
avatar
دکتر سعید ظفرمند جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی
سلام خوش آمدید. چطور میتونم کمکتون کنم ؟
15:27
Call Now Buttonتماس سریع