نقش غضروف در جراحی بینی

Rate this post

بسیاری از جراحی های پلاستیک با یادگیری و انجام چندین تکنیک خاص می توانند انجام گیرند و پیچیدگی خاصی ندارند. ولی رینوپلاستی یا جراحی بینی یکی از پیچیده ترین جراحی های زیبایی است که نیازمند به کارگیری تکنیک های مختلفی برای جراحی دارد. زیرا بینی از بافت های مختلفی تشکیل شده است و نقایص احتمالی مختلفی دارد. بینی ساختار عملکردی مهمی دارد و جراحی آن نیازمند دقت بالایی است. گرچه تکنیک های مختلفی در طول جراحی بینی به کار می روند، یک تکنیک مهم که تقریباً در اکثر جراحی های بینی به کار می رود استفاده از پیوند غضروف است. ولی نقش غضروف در جراحی بینی چیست؟

غضروف چیست؟

غضروف یک ماده پیوندی است که در بخش های مختلف بدن قرار دارد. با اینکه غضروف انعطاف پذیر است ولی سفتی مناسبی هم دارد که بیشتر ساختار بینی را تشکیل می دهد. غضروف بینی که دستگاه تنفسی را حفاظت می کند، بر زیبایی صورت هم تاثیرگذار است. استخوان های بینی معمولاً به مقدار کمی از صورت بیرون می زنند و بیشتر غضروف و پوست بینی است که برآمدگی بینی را ایجاد می کند.

نقش غضروف در جراحی بینی

هدف از پیوند غضروف بینی

به دلیل اینکه غضروف به میزان زیادی در بینی وجود دارد، معمولاً طی جراحی بینی نیاز به دستکاری زیادی روی این بخش است. در اغلب موارد نیاز است که غضروف از بخش دیگری از بدن گرفته شود و برای تغییر شکل بینی یا حفاظت از بافت های زیرین از آن استفاده گردد. پیوند غضروف اهمیت زیادی برای جراحان بینی دارد و به دلایل مختلفی به کار می رود.

معمولاً ترجیح بر این است که غضروف از بدن خود فرد گرفته شود تا احتمال بروز عفونت و پیچیدگی های دیگر کاهش یابد و ظاهری طبیعی فراهم گردد.

غضروف های پیوندی

غضروف های مصنوعی که برای پیوند به بینی به کار می روند شکل و سایزهای مختلفی دارند و برای اهداف گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از غضروف ها کاملاً نقش ساختاری دارند به گونه ای که برای حفظ عملکرد و ایجاد شکلی مقبول برای بینی باید از آن ها استفاده شود. ولی برخی غضروف ها کاملاً جنبه زیبایی دارند و برای بهبود ظاهر و شکل بینی به کار می روند. در ادامه به برخی از انواع غضروف های پیوندی اشاره می کنیم:

– گرافت های گسترش دهنده که برای پهن کردن بینی های باریک به کار می روند و به تنفس بهتر کمک می کنند.
– گرافت های اونلای که برای حمایت از بافت ها و تناسب بینی به کار می روند.
– گرافت های کلوملا که برای بهبود شکل نوک بینی و حمایت از ساختار بینی به کار می روند.
– گرافت های آلار باتن که در مواردی که بینی دچار افتادگی شده است یا نوک بینی دچار پیچ خوردگی شده است، به کار می روند.
– گرافت های رادیکس که در بالای ناحیه پل بینی به کار می روند تا ظاهری صاف تر ایجاد کنند.

این نوع گرافت ها و انواع دیگری از گرافت برای جراحی بینی به کار می روند. با مشورت با پزشک جراح می توانید بهترین نوع گرافت را انتخاب کنید.

منبع :

دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
avatar
دکتر سعید ظفرمند جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی
سلام خوش آمدید. چطور میتونم کمکتون کنم ؟
16:25