ضربه به بینی بعد از عمل بینی

۵/۵ - (۲ امتیاز)

نتیجه جراحی بینی دائمی است، بنابراین همانطور که انتخاب یک جراح بینی مجرب جز لزومات این عمل می باشد مراقبت های بعد از جراحی از اهمیت زیادی برخوردار است. یکی از این مراقبت ها جلوگیری از ضربه و آسیب به بینی بعد از عمل است. ضربه به بینی ممکن است جزئی به نظر برسد، اما ممکن است نتایج بدی را به همراه داشته باشد، زیرا بینی بعد از جراحی بسیار حساس می شود و باید بسیار مراقب باشید.  امروز می خواهیم در این مطلب در مورد عوارض ضربه به بینی بعد از عمل بینی و راه های جلوگیری از آن بپردازیم.

عوارض ضربه به بینی بعد از جراحی چیست؟

عوارض ضربه به بینی بعد از جراحی چیست؟

غضروف ها و بافت ها بعد از جراحی بینی آسیب پذیر هستند و ضربه و آسیب به این اندام ممکن است تاثیر منفی بر نتیجه نهایی داشته باشد که دور از انتظار شماست.

افزایش تورم و کبودی

تورم و کبودی از عوارض اولیه رینوپلاستی است، اما ضربه به بینی می تواند وجود این عوارض را در صورت و بینی طولانی تر کند.

احتمال خونریزی

بینی شما بخیه زده شده است و در صورت ضربه و فشار آوردن به آن احتمال خونریزی و پاره شدن این بخیه ها وجود دارد که باعث می شود دوباره برای رفع این مشکل به جراح مراجعه کنید. یا می تواند ضربه به بینی خیلی جدی باشد که سبب شکستگی بینی شود.

جابجایی ساختار بینی

در صورنی که ضربه به بینی شدید باشد مخصوصا در هفته اول بعد از عمل بینی، امکان جابجایی ساختار بینی مانند غضروف بینی وجود دارد.

اگر بینی بعد از جراحی ضربه ببیند چه اتفاقی می افتد؟

مقدار اسیب به بینی بستگی به شدت آن و همچنین زمانی که اتفاق رخ می دهد، دارد. مثلا ضربه به بینی در هفته اول بعد جراحی بینی عوارض شدیدتری نسبت به همان ضربه در هفته های بعدی دوره ی نقاهت دارد. ممکن است ضربه های خیلی جزئی عوارض جدی به دنبال نداشته باشد. با این حال، اگر ضربه قابل توجه باشد، به راحتی می تواند به ساختار بینی آسیب برساند، به خصوص در چند هفته اول پس از جراحی بینی

به یاد داشته باشید که حدود چند ماه طول می کشد تا بافت های داخل بینی بهبودی کامل را به دست آورند (اگرچه ممکن است گاهی نتایج نهایی تا یک سال یا بیشتر طول بکشد).

اگر بعد از عمل بینی به بینی ضربه وارد شود، چه کنیم؟

اگر بعد از عمل زیبایی بینی دچار ضربه شدید به بینی خود شدید. باید سریعا به جراح بینی خود مراجعه کنید. جراح شما ممکن است عکس برداری از بینی را توصیه کند تا ببیند آسیب جدی به ساختار بینی شما وارد شده است یا خیر. ممکن است آسیب جدی نباشد و دستورالعمل هایی برای کاهش تورم به شما توصیه شود.

اگر آسیب بسیار جدی باشد و ساختار بینی جابجا و یا حتی شکسته باشد، به احتمال زیاد شما نیاز به جراحی ترمیمی بینی دارید.

همانطور که گفته شد، به میزان و ماهیت آسیب بستگی دارد. در این مورد، جراح ممکن است به عکس برداری با اشعه ایکس نیز نیاز باشد تا بتواند مقدار و نوع نواحی آسیب دیده زیر بافت ها را ببیند. در هر صورت، اگر در هر زمانی پس از جراحی بینی شما ضربه دید حتما به جراح بینی خود مراجعه کنید تا معاینه شوید.

جلوگیری از ضربه به بینی بعد از عمل زیبایی بینی

محافظت از محل جراحی در برابر هر چیزی که می تواند به آن ضربه و فشار وارد کند یا باعث آسیب شود بسیار مهم است. برای جلوگیری از تماس با بینی از این فعالیت ها خودداری کنید:

  • از انجام هر نوع ورزش شدید، به ویژه ورزش های تماسی، تا چند ماه بعد از جراحی بینی خودداری کنید.
  • پرهیز از پرتاب کردن و یا سایر فعالیت هایی که در آن ها ممکن است یک شی با صورت شما تماس پیدا کند.
  • کشیدن لباس روی سر. در عوض، سعی کنید از لباس های استفاده کنید که دارای دکمه هستند و نیاز به پوشیدن از ناحیه سر ندارند.
  • خودداری از بازی های فیزیکی با کودکان یا حیوانات خانگی، همچنین بغل کردن کودکان و حیوانات که ممکن است به صورت تصادفی به بینی شما ضربه وارد شود.
  • نزدن عینک در هفته های اول بعد از جراحی بینی
  • سعی کنید در هفته های اول تنها بخوابید تا به صورت تصادفی در خواب بینی شما ضربه نبیند.
  • برای جلوگیری از غلتیدن در خواب و ضربه به بینی جند بالش در اطراف خود قرار دهید.
  • هنگام راه رفتن دقت لازم را داشته باشید تا از هرگونه آسیب به بینی جلوگیری کنید.

اساساً سعی کنید بینی خود را ایمن نگه دارید و از خود در برابر هر چیزی که می تواند باعث آسیب شود محافظت کنید. اما گاهی اوقات اتفاقات تصادفی رخ می دهند. اگر بعد از جراحی بینی مشکلی دارید، با جراح خود صحبت کنید که برای جبران آسیب چه باید کرد.

کلام آخر

ضربه و فشار به بینی پس از جراحی بینی ممکن است زمان و هزینه ای که برای عمل صرف کرده اید را تحت الشعاع قرار دهد و نتایج جراحی بینی را تغییر دهد. بنابراین، باید تا حد امکان از این امر خودداری شود. در صورت ضربه به بینی، باید به جراحی بینی مراجعه کنید تا اقدامات لازم را برای شما انجام دهد. فراموش نکنید که جراحی بینی نتایج دائمی دارد و اگر این نتایج مطلوب نبود باید برای جراحی بینی ثانویه اقدام کرد که سختی های خاص خود را دارد.

https://www.drzafarmand.com/wp-content/uploads/2024/02/logo2.webp
دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس سریع