عوارض خندیدن بعد از عمل بینی

۵/۵ - (۲ امتیاز)

آیا می توانم بعد از جراحی بینی بخندم؟ عوارض خندیدن بعد از عمل بینی چیست؟ در حالی که بسیار خوب است که در مرحله بعد از عمل جراحی بینی، روحیه بالایی داشته باشید، چیزی که از نظر احساسی و جسمی چالش برانگیز است، مهم است که در مورد آن محتاط باشید. بسیاری از افراد بعد از جراحی بینی نگرانی خود را در مورد اثرات حالت و حرکات صورت در طول دوره بهبودی خود ابراز می کنند، زیرا می خواهند از آسیب دیدن بینی خود جلوگیری کنند. در این مطلب می خواهیم به این موضوع بپردازیم.

آیا خندیدن بعد از جراحی بینی بد است؟

آیا خندیدن بعد از عمل بینی ضرر است؟

اگرچه به طور کلی در بین جراحان بینی توافق شده است که خندیدن، خمیازه کشیدن یا لبخند زدن گاه به گاه برای بینی شما در حین بهبودی جراحی بینی مضر نیست، توصیه می شود که سعی کنید از تغییر بیش از حد صورت به خصوص در چند هفته اول پس از عمل خودداری کنید. زیرا می تواند به بخیه ها فشار وارد کند و بعداً نفس کشیدن را برای شما سخت کند.

برای روشن شدن موضوع، ماهیچه های ریز نوک بینی شما را به لب بالایی متصل می کنند و زمانی که لبخند می زنید یا می خندید، این ماهیچه ها بالای بینی شما را پایین می آورند. بخیه‌هایی که غضروف نوک بینی را نگه می‌دارند، ظریف هستند، بنابراین بهتر است قبل از قرار دادن آن در معرض حرکت بیش از حد ناشی از احساسات صورت، اجازه دهید این ناحیه بهبود یابد. همچنین بخیه هایی در داخل بینی وجود دارد که همه چیز را در جای خود نگه می دارد. حرکت ناگهانی یا شدید ماهیچه های صورت می تواند بر این بخیه ها تاثیر بگذارد و حتی باعث خونریزی شود.

خطرات خنده بر نتایج عمل بینی چیست؟

پس از انجام عمل زیبایی بینی، اجتناب از حرکات زیاد صورت مانند خندیدن یا گریه کردن، حداقل به مدت یک ماه توصیه می شود. این به دلیل تأثیر این حرکات بر روی عضلات صورت، به ویژه بینی و لب ها است. برای اطمینان از بهبود موفقیت آمیز، توجه به این اثرات ضروری است.

آیا می دانستید ماهیچه های کوچک نوک بینی شما را به لب بالایی متصل می کنند؟ وقتی می خندید یا گریه می کنید، این ماهیچه ها می توانند باعث پایین آمدن انتهای بینی شما شوند. اگر جراحی زیبایی بینی انجام داده اید، لازم است بدانید که بخیه های ناحیه غضروف انتهای بینی شما بسیار ظریف هستند و می توانند تحت تاثیر این حرکات قرار گیرند. علاوه بر این، گریه می تواند باعث کوچک شدن بینی شود و بر نتیجه جراحی تأثیر بگذارد.

بنابراین بهبود این ناحیه قبل از قرار دادن صورت در معرض حرکات بیش از حد بهتر است. عمل ناگهانی یا شدید عضلات صورت می تواند روی بخیه ها تاثیر بگذارد. همچنین می تواند باعث خونریزی شود.

فراموش نکنید که رمز موفقیت این عمل پس از جراحی در دستان خودتان و با رعایت و محدود کردن برخی عادات است. می توانید اثرات مثبت دوره نقاهت را بر روی نتایج کلی جراحی بینی مشاهده کنید.

نکات خندیدن بعد از جراحی بینی

شما می توانید بعد از جراحی بینی بخندید، اما اجتناب از خندیدن های شدید در اوایل بهبودی بهترین کار است. چند نکته در مورد خندیدن بعد از عمل بینی:

  • در ۱ تا ۲ هفته اول بعد از عمل خود را به خنده های آرام محدود کنید. از خنده‌های بلند و شدید که بینی‌تان را به هم می‌ریزد باید اجتناب کنید، زیرا می‌تواند به بافت‌های در حال بهبودی بینی فشار بیاورد.
  • پس از دو هفته، خنده های آرام به طور کلی قابل قبول است تا زمانی که باعث درد یا ناراحتی در بینی شما نشود. به بدنت گوش کن.
  • سعی کنید اگر به شدت شروع به خندیدن کردید، دهان خود را باز و آرام نگه دارید تا حرکت بینی خود را کاهش دهید.
  • هنگام دراز کشیدن مراقب خندیدن باشید. این حرکت می تواند تورم و تخلیه بینی را افزایش دهد.
  • خنده آرام مشکلی ندارد و به نتایج بینی شما آسیب نمی رساند.
  • در صورت احساس درد، خونریزی، افزایش تورم یا سایر نگرانی های ناشی از خندیدن با جراح خود تماس بگیرید.

چه مدت بعد از جراحی بینی راحت می توان خندید؟

پس از ۴تا ۶ هفته، خندیدن گهگاهی با صدای بلندتر خطر کمتری دارد، زیرا بافت ها زمان لازم برای تثبیت را داشته اند. اما بهتر است، از خنده های بلند و مکرر در این دوران خودداری کنید.

در حدود ۶ تا ۸ هفته، زمانی که جراح تشخیص می دهد که شما به خوبی بهبود یافته اید، و می تواند به راحتی بخندید. البته باید توجه داشته باشید توصیه های هر جراح ممکن است متفاوت باشد پس توصیه های جراح بینی خود را دنبال کنید.

https://www.drzafarmand.com/wp-content/uploads/2024/02/logo2.webp
دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

نظرات بسته شده است.

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس سریع