جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی یا رینوپلاستی Rhinoplasty نوعی از جراحی بوده که شکل، فرم، ساختار بینی و سایز بینی را در جهت متعادل سازی و زیبا سازی صورت یا برای بهبود و رفع عیوب تنفسی تغییر می دهد. هدف از جراحی بینی می تواند ترکیبی نیز باشد، به صورتی که علاوه بر بهبود ظاهر، تنفس فرد نیز بهبود یابد.

قسمت بالایی ساختار بینی، استخوان می باشد و قسمت پایینی آن ، غضروف می باشد. جراحی بینی می تواند استخوان، غضروف ، پوست یا هر سه مورد را بهبود بخشد. در جهت مناسب بودن این جراحی برای فرد و نتایج تقریبی حاصل از این جراحی، می توان با پزشک مشورت نمود.

در جلسات مشاوره با پزشک، وی جنبه های دیگر صورت، پوست روی بینی و نوع تغییری که فرد تمایل به انجام آن دارد، را در نظر می گیرد.

جراحی بینی

جراحی بینی

هدف جراحی بینی

جراحی بینی به منظور تغییر در سایز و شکل بینی برای تناسب بهتر صورت انجام می گیرد. این جراحی در برخی مواقع به منظور رفع انحرافات در نتیجه ی تصادف یا حادثه ، اصلاح یک نقص مادر زادی یا برطرف کردن برخی مشکلات تنفسی انجام می شود.

خطرات جراحی بینی

ماندد هر جراحی دیگری، عمل بینی یا رینوپلاستی نیز شامل خطراتی نظیر خونریزی، ایجاد عفونت و واکنش نسبت به بیهوشی می باشد. دیگر خطرات مختص به جراحی بینی شامل موارد زیر می باشد:

 • تکرر خونریزی از بینی
 • سختی در تنفس از بینی
 • بی حسی در بینی و اطراف آن
 • احتمال نا متقارن شدن بینی
 • درد، تغییر رنگ و ورم که ادامه پیدا می کند.
 • جای زخم
 • ایجاد سوراخی در تیغه بینی

در مورد این خطرات می توان با پزشک مشورت نموده تا از چگونگی تاثیر گذاری آنها آگاه شد.

 دکتر سعید ظفرمند جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با بهره گیری از بروز ترین تکنیک ها به انجام جراحی بینی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188636641 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

آمادگی قبل از عمل بینی

قبل از برنامه ریزی برای جراحی بینی، حتماً باید با پزشک جراح صحبت کرده تا از مناسب بودن این جراحی برای فرد ، اطمینان حاصل کرد. این جلسه معاینه شامل موارد زیر می باشد:

 • سابقه ی سلامت فرد : اولین پرسشی که جراح از فرد می پرسد، هدف بیمار از انجام جراحی و انگیزه های وی می باشد. پزشک همچنین پرونده ی پزشکی وی را بررسی کرده تا انسداد بینی، سوابق جراحی و نوع داروی مصرفی بیمار را بررسی کند. در صورتی که فرد اختلال خونریزی مانند هموفیلی دارد، کاندیدای مناسبی برای این جراحی نمی باشد.
 • آزمایش فیزیکی : پزشک یک معاینه جسمی را انجام داده که شامل آزمایشات آزمایشگاهی مانند آزمایش خون می باشد. پزشک پوست ناحیه را مورد بررسی قرار داده و داخل و خارج بینی را به طور دقیق مورد معاینه قرار می دهد. میزان ضخامت پوست بینی و قدرت غضروف بینی ، در نتیجه ی نهایی عمل تاثیر می گذارند. معاینه ی جسمی مورد بسیار حیاتی و مهمی برای تعیین تاثیر جراحی بینی بر تنفس فرد می باشد.
 • عکس برداری : در این جلسه تعدادی عکس از زوایای مختلف از صورت فرد گرفته می شود.
بیشتر بخوانید
جراحی بینی نامتقارن

چندین روز بعد از جراحی بینی بیمار با افت حافظه، عکس العمل های آهسته و اختلال در تصمیم گیری مواجه می شود. به این دلیل نیاز است که تا یک الی دو روز، یکی از اعضای خانواده و یا دوست وی همراه فرد باشد و مراقبت های لازم را انجام دهد.

جراحی بینی

جراحی بینی

مصرف غذا و دارو بعد از عمل جراحی بینی

از داروهای حاوی آسپیرین و ایبوپروفن به مدت دو هفته بپرهزید. این داروها موجب افزایش خونریزی می شوند. تنها از داروهایی که پزشک تجویز می کند جهت تسکین درد استفاده کنید.

در صورت مصرف سیگار، در دوره نقاهت از سیگار بپرهیزید. سیگار کشیدن دوره ی نقاهت را طولانی تر می کند. همچنین احتمال ابتلا به عفونت را بالا می برد.

بی حسی در جراحی بینی

جراحی بینی می تواند با بی حسی موضعی انجام گیرد یا با بیهوشی عمومی بدن صورت گیرد. انتخاب این مورد به ترجیح جراح و میزان پیچیدگی جراحی بستگی دارد. در بی حسی موضعی همان طور که از اسم آن مشخص است، آمپول بی حسی به ناحیه ی مورد جراحی تزریق شده و فرد را کمی سست می کند. ولی موجب خواب بیمار نمی شود.

بیهوشی عمومی اما از سوی دیگر با تزریق داروی بیهوشی از طریق رگ اتفاق افتاده و عدم هوشیاری فرد را به طور موقت فراهم می آورد.

بعد از جراحی بیمار به اتاق ریکاوری و احیا انتقال پیدا کرده و تحت نظر قرار می گیرد.

جراحی بینی

جراحی بینی

مراقبت های بعد از عمل بینی

بعد از جراحی بینی ، نیاز است که بیمار استراحت کرده و همواره سر خود را بالاتر از قفسه ی سینه قرار دهد. به این ترتیب از خونریزی و ورم کاهش می یابد. احتمال دارد بینی با اسپلینت هایی که در طی جراحی در بینی قرار می گیرد و موجب ورم می شود، انباشته باشد.

در اکثر مواقع بخیه های داخلی به مدت 1 تا 7 روز بعد از جراحی در محل باقی می مانند. همچنین برای محافظت از بینی از اسپلینت استفاده می شود.  خونریزی خفیف و ترشحات مخاط، برای چند روز بعد از جراحی یا بعد از کشیدن بخیه ها، مواردی طبیعی می باشند. برای کاهش احتمال خونریزی و ورم، پزشک توصیه های زیر را به بیمار انجام می دهد:

 • از انجام فعالیت های ورزشی سنگین مانند ایروبیک و دویدن خودداری کنید.
 • تا زمانی که بانداژ روی بینی قرار دارد، از دوش گرفتن بپرهیزید و به جای آن از وان برای استحمام بهره گیرید.
 • هوا را از بینی خود خارج نکنید.
 • غذاهای حاوی فیبر زیاد مصرف کنید. برای مثال میوه ها و سبزیجات را در رژیم غذایی خود بگنجانید تا از یبوست پیشگیری شود. در صورت یبوست، بیمار فشار زیادی را به ناحیه سر و بینی وارد آورده و این مورد برای ناحیه جراحی و بخیه ها به هیچ عنوان مناسب نمی باشد.
 • صورت خود را خیلی حرکت نداده برای مثال از خندیدن و لبخند زدن بپرهیزید.
 • هنگام مسواک زدن، خیلی با ملایمت رفتار کرده تا فشار بیش از حدی به بینی وارد نشود.
 • از لباس های دکمه دار استفاده کنید. به هیچ عنوان از لباس هایی که بدون دکمه بوده و از قسمت سر باید بپوشید، استفاده نکنید.
بیشتر بخوانید
جراحی زیبایی بینی

همچنین به مدت 4 هفته از عینک آفتابی یا ذره بینی استفاده نکنید. استفاده از ضد آفتاب spf 20 مخصوصاً بر روی بینی مورد بسیار مهمی می باشد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

عمل بینی جزء عمل های سخت بوده و مراقبت های بعد از جراحی بینی باید به دقت انجام گیرد. در صورتیکه اینگونه مراقبت ها به طور صحیح رعایت شود، دوره نقاهت به بهترین شیوه ممکن طی شده و نتیجه جراحی به همان صورت پیش بینی شده خواهد بود اما در صورتیکه نسبت به آنها با سهل انگاری وبی توجهی برخوردشود ، احتمال بروز مشکلات برای فرد وجود خواهد داشت. در این مقاله راجع به مسائل مختلف بعد از جراحی بینی صحبت می کنیم.

اقدامات لازم بعد از جراحی بینی

مراقبت های یک هفته بعد از جراحی بینی موارد مهمی می باشند. بلیل وجود گچ روی بینی ، فعالیت های خود را تا یک هفته بعد از جراحی به حداقل رسانیده و به قدم زدن درداخل ویادر اطراف خانه محدود کنید. از خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید.

این مورد می تواند باعث خونریزی از بینی شود. هنگام استراحت با کمک 2 تا 3 بالشت سر خود را بالا نگاه دارید و به صورت طاق باز بخوابید. تا چند روز بعد از عمل احتمال تغییر در حالات روحی و افسردگی برای فرد وجود دارد. باید احساسات خود را کنترل کنید. همچنین مقدار زیادی مایعات و آب میوه مصرف کنید. به مدت دو هفته از خوردن غذاهای جویدنی و سخت بپرهیزید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

از پاف های بینی و اسپری ها طبق تجویز پزشک تا مدت زمان معین استفاده شود. استفاده از پماد آنتی بیوتیک برای جلوگیری از خشکی بینی تجویز می گردد. مجرای بینی به دلیل تورم ناشی از جراحی به مدت حداقل دو هفته مسدود می باشد و تنفس از بینی قدری مشکل است. وجود یک دستگاه بخور در اتاقی که فرد می خوابد می تواند تنفسی راحت از راه دهان را برای وی فراهم کند.

موارد ممنوعه در اولین هفته بعد از جراحی بینی

به هیچ عنوان در بینی خود ندمید. در صورت دمیدن در بینی بافت بینی آسیب می بیند. هنگام عطسه کردن دهان خود را باز نگاه دارید. از بلند کردن کودکان و نوزادان خودداری کنید زیرا همین مورد هم می تواند موجب آسیب به بینی شود. در طول هفته اول بعد از عمل احتمال حداقل یک بار ضربه به بینی وجود دارد. این مورد می تواند موجب درد شود ولی مشکلی ایجاد نمی کند مگر اینکه ضربه شدید باشد. حمام بعد از جراحی بینی نباید طوری باشد که گچ بینی خیس شود. حمام با کمک یک فرد دیگر و در وان اشکالی ندارد ولی از دوش گرفتن پرهیز شود.

از سیگار کشیدن یا در معرض دود سیگار قرار گرفتن تا یک ماه پرهیز شود زیرا می تواند روند بهبود را به تاخیر بیندازد. همچنین از مصرف نوشیدنی های الکلی در هفته اول بعد از جراحی خودداری شود زیرا احتمال خونریزی را بالا می برد.

مراقبت های کلی بعد از جراحی بینی

حدوداً 6 تا 8 هفته زمان می برد تا استخوان های بینی به طور کامل بهبود یابند. فعالیت های خود را به مرور افزایش داده و به هیچ عنوان بیش از حد به خود فشار نیاورید. فعالیت شدید بدنی وانجام ورزشهای سنگین تا 12 هفته بعد از جراحی نباید انجام گیرد و بعد از آن هم با مشورت پزشک معالج از سر گرفته شود.

بیشتر بخوانید
جراحی پولیپ بینی

 

پرسش و پاسخ جراحی بینی

جراحی بینی یا رینوپلاستی چیست؟

رینوپلاستی که به طور عام با نام جراحی بینی خوانده می شود، یک نوع روش جراحی بوده که به منظور تغییر در شکل و ظاهر بینی یا بهبود عملکرد آن پس از آسیب یا ضربه یا نقایص مادرزادی می باشد.

هزینه جراحی بینی چقدر می باشد؟

هزینه رینوپلاستی عمدتاً به منطقه جغرافیایی و و تعرفه قیمت های آن منطقه و میزان تغییری که فرد خواستار آن است، بستگی دارد. همچنین علاوه بر هزینه عمل، هزینه حداقل یک شب بستری در بیمارستان نیز لحاظ می شود. به دلیل اهداف زیبایی این جراحی، هزینه های آن معمولاً مشمول بیمه نمی باشد.

عوارض جراحی بینی چیست؟

رینوپلاستی یک روش جراحی ایمن بوده ولی مانند هر جراحی دیگری احتمال دارد که مشکلاتی پیش آید. از شایع ترین ریسکهای این جراحی می توان به عفونت، واکنش به داروی بیهوشی و خونریزی بیش از حد اشاره کرد. همچنین احتمال خیلی پایینی وجود دارد که فرد در آینده نیاز به جراحی ثانویه پیدا کند. ولی احتمال تمامی این عوارض بسیار پایین بوده و در صورتی که جراح خبره و با تجربه باشد، این موارد پیش نمی آیند.

پرسش و پاسخ جراحی بینی

پرسش و پاسخ جراحی بینی

اقدامات قبل از جراحی بینی چه می باشند؟

قبل از رینوپلاستی، پزشک جراح انتظارات واقع بینانه ای از جراحی را تعیین می کند. وی مشخص می کند که چه جنبه ای نیاز به اصلاح دارد و مناسب ترین متد را بر اساس انتظار بیمار، بر می گزیند. مهم ترین کاری که بیمار باید انجام دهد این است که از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین و ایبوپروفن استفاده نکرده تا بعد از جراحی خونریزی بیش از حد رخ ندهد. در صورتی که فرد سیگار بکشد، پیشنهاد می شود که حداقل یک ماه قبل از عمل، سیگار را کنار گذاشته و تا یک ماه بعد از عمل نیز ترک سیگار را ادامه دهد. سیگار کشیدن فرایند بهبود را آهسته کرده و دوره نقاهت را طولانی تر می کند. این زمان ممکن است بهترین زمان برای ترک سیگار باشد.

چه انتظاراتی می توانم از جراحی بینی داشته باشم؟

جراحی بینی تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد و مدت زمان جراحی بیشتر از 2 ساعت به طول نمی انجامد. بر اساس شرایط بیمار، جراح ممکن است یک برش در زیر بینی و بین دو سوراخ بینی ایجاد کند ( که با نام تکنیک جراحی باز شناخته می شود) یا برشها را در طول خط سوراخ های بینی ایجاد می کند (که با نام تکنیک جراحی بسته شناخته می شود) جراح پس از آن غضروف بینی را برداشته یا دوباره تنظیم می کند یا در برخی موارد استخوان بینی را شکسته و بینی را دوباره شکل می دهد. پس از آن جراح محل برش ها را بخیه زده و با گاز استریل بینی را می بندد. معمولاً اسپلینت بینی نیز استفاده می شود.

دوره نقاهت جراحی بینی چه مدت زمان است؟

جراح از بیمار می خواهد تا به مدت 7 تا 10 روز از اسپلینت بینی استفاده کند. بعد از جراحی بیمار احتمالاً ورم و کوفتگی و کبودی در اطراف چشم ها داشته و این ورم می تواند تا 2 هفته به طول انجامد. باید از فعالیت های شدید بدنی تا 4 هفته دوری شود.

منبع : http://www.entltd.com/pdfs/Home%20care%20Instructions%20Rhinoplasty.pdf

و http://www.surgerysquad.com/education/articles/closed-rhinoplasty-faq/

مطالب مرتبط با این مقاله:

سوالات متداول بعد از جراحی بینی

جراحی ترمیم بینی

پرسش و پاسخ جراحی بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 3]
دکتر سعید ظفرمند

دکتر سعید ظفرمند جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی. همچنین عضو انجمن جراحان گوش وحلق و بینی وسر وگردن ایران و عضو انجمن علمی راینولوژی ایران و عضو کالج جراحان گوش وحلق و بینی اروپا هستند.

4 thoughts on “جراحی بینی

 1. حیدری - دسامبر 18, 2018 در 12:58 ب.ظ

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من پولیپ بینی دارم می خوام ببینم می تونم همراه با عمل بینی، پولیپ رو هم عمل کنم؟

  پاسخ
  • drzafarmand - دسامبر 26, 2018 در 8:47 ق.ظ

   اگر پولیپ در حد وسیعی وجود داشته باشد و سینوس های متعددی را درگیر کرده باشد ، بهتر است همزمان عمل پلاستیک بینی انجام نشود. اول جراحی بر روی سینوس انجام شود و سه ماه بعد جراحی بر روی بینی انجام شود. ولی اگر درگیری خیلی محدود است و یک تا دو سینوس گرفتار هستند می توان همزمان با جراحی بینی سینوس ها را هم درمان کرد.

   پاسخ
 2. نازی حمیدی - دسامبر 18, 2018 در 1:02 ب.ظ

  دکتر وااااقعا خواستم ازتون تشکر کنم می دونم سرتون شلوغه ولی خواستم بابت جراحی که برام انجام دادین تشکر کنم واقعا راضی ام

  پاسخ
  • drzafarmand - دسامبر 20, 2018 در 9:46 ق.ظ

   🙏🙏🌸

   پاسخ

پاسخ

بیست − 13 =

مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک