جراحی بینی نیمه فانتزی

Rate this post

جراحی بینی نیمه فانتزی در حال حاضر یکی از رایج ترین و پرطرفدراترین جراحی های بینی به ویژه در بین بانوان محسوب می شود. به طور کلی انواع جراحی های بینی به سه نوع جراحی فانتزی، نیمه فانتزی و طبیعی تقسیم بندی می شود که با توجه به نیاز و سلیقه بیمار صورت می گیرد. اگرچه انواع جراحی های بینی مزایا و زیبایی های منحصر به فرد خود را دارند، اما بهتر است بدانید که هر نوع جراحی برای هر نوع بینی مناسب نخواهد بود، لذا در ادامه با جراحی بینی های نیمه فانتزی ونکاتی در خصوص آن ها آشنا شوید.

جراحی بینی نیمه فانتزی چیست؟

همان طور که اشاره شد جراحی بینی به سه شکل طبیعی (معمولی)، فانتزی (عروسکی) و نیمه فانتزی انجام می شود. در واقع جراحی بینی نیمه فانتزی ترکیبی از جراحی بینی طبیعی و فانتزی است که امروزه در بین بانوان بسیار متداول شده است. تغییرات ایجاد شده در این جراحی به حدی خواهد بود که علاوه بر اصلاح ظاهر بینی و حفظ ظاهر طبیعی آن، پزشک نوک بینی را کمی بالا آورده و قوس کمی در نمای جانبی بینی ایجاد می کند، به طوری که بینی فرد بیش از حد غیر طبیعی یا فانتزی به نظر نرسد.

عمل بینی نیمه فانتزی

تفاوت جراحی بینی فانتزی با نیمه فانتزی

تفاوت اصلی در جراحی بینی نیمه فانتزی با جراحی فانتزی و طبیعی در زاویه لب فوقانی با نوک بینی است. در جراحی بینی فانتزی که به نام بینی عروسکی یا باربی نیز شناخته می شود، نوک بینی بیش از حد بالا قرار می گیرد به طوری که زاویه لب بالا و نوک بینی ۱۰۵ درجه در نظر گرفته می شود این درحالی است که این زاویه در جراحی بینی طبیعی ۹۵ درجه اعمال می شود. همچنین، در مدل جراحی بینی فانتزی، پزشک سایز بینی را تا حد ممکن و متناسب با چهره شخص کوچک کرده و در پل بینی حالت منحنی ایجاد می کند. این در حالی است که در جراحی طبیعی سایز بینی بدون تغییر و یا با تغییر بسیار جزئی عمل می شود.

در مدل جراحی بینی نیمه فانتزی جراح سعی می کند ویژگی های دو مدل قبلی را با هم ترکیب کرده، به گونه ای که بینی هم طبیعی و هم فانتزی دیده شود. در مدل نیمه فانتزی پزشک سعی می کند سایز و شکل بینی را با سایر قسمت های صورت هماهنگ کند و نوک بینی را کمی بالاتر از حد معمولی و قوس آن کمی بلندتر کند. بینی در مدل نیمه فانتزی کوچکتر از مدل طبیعی است، اما در مقایسه با مدل فانتزی کمی بزرگ تر است. به بیان ساده تر قوس ایجاد شده کمتر از بینی فانتزی است که باعث می شود بینی نسبت به مدل های فانتزی خمیدگی کمتری داشته باشد.

 جراحی بینی نیمه فانتزی برای چه افرادی مناسب است؟

در جراحی بینی شکل استخوان ها و غضروف بینی در نوع جراحی تعیین کننده است از لحاظ پزشکی افرادی که دارای بینی با پوست نازک و غضروف قوی هستند امکان جراحی بینی نوع نیمه فانتزی را خواهند داشت در حالی که، بینی گوشتی با غضروف ضعیف، پوست شل و ضخیم برای این نوع جراحی مناسب نیستند. به بیان ساده تر افرادی که بینی های گوشتی دارند هرگز انتخاب مناسبی برای جراحی بینی نیمه فانتزی نیستند و بهترین روش جراحی برای این نوع بینی، جراحی بینی طبیعی است.

با این حال برخی از پزشکان با داشتن تبحر و تجربه بالا نیز می توانند بدون هیچ مشکلی جراحی بینی نیمه فانتزی را برای بینی های گوشتی انجام دهند. از آنجایی که جراحی بینی نیمه فانتزی معمولا برای همه مدل بینی ها مناسب نخواهد بود، به همین دلیل بهتراست با پزشک مجرب و با تجربه مشورت نمایید. به طور کلی جراحی بینی نیمه فانتزی برای افرادی که تمایلی به داشتن بینی طبیعی و بینی فانتزی ندارند گزینه مناسبی است.

جراحی بینی نیمه فانتزی

نکات ضروری پیش از عمل جراحی بینی نیمه فانتزی

 • توصیه می شود قبل از جراحی بینی نیمه فانتزی ابتدا ساختار و نوع بینی بیمار توسط جراح بررسی و از نزدیک معاینه شود تا فرد با صلاحدید خود و پزشک تحت این جراحی قرار گیرد.
 • دو هفته قبل از جراحی بینی از مصرف داروهایی ضدالتهابی غیر استروئیدی مانند آسپرین، موترین، ادویل، ایبوپروفن و … اجتناب کنید.
 • توصیه می شود دوهفته قبل از جراحی از استعمال دخانیات خودداری نمایید.
 • دو هفته قبل از جراحی، پوست صورت خود به ویژه بینی را از آسیب نور خورشید محافظت کرده و از کرم های ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.
 • شب قبل از جراحی از خوردن غذاهای سنگین و همچنین نوشیدن بی رویه آب اجتناب کنید.
 • از به کار گرفتن انواع کرم ها و مواد آرایشی در روز جراحی نیز خودداری کنید.

لازم به ذکر است برای رسیدن به نتیجه ایده آل در جراحی بینی نیمه فانتزی این جراحی را توسط جراح بینی متخصص انجام دهید، در غیر این صورت دچار مشکلات تنفسی شده و یا از ظاهر بینی خود رضایت نخواهید داشت.

عکس قبل و بعد از جراحی بینی از چپ
عمل زیبایی بینی استخوانی
جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی نیمه فانتزی

به منظور داشتن جراحی بی خطر و بدون ریسک بهتر است برخی نکات را بعد از عمل جراحی بینی رعایت کنید که به شرح زیر است:

 • جهت کاهش اثرات بیهوشی مانند تهوع و استفراغ ازخوردن و آشامیدن بلافاصله پس از جراحی خودداری کنید.
 • در هفته اول جراحی از بلند کردن اجسام سنگین، زور زدن یا کارهای سنگین خانه خودداری کنید.
 • تا دوهفته پس از جراحی از استعمال دخانیات اجتناب کنید، زیرا دود سیگار یا قلیان سبب تحریک بینی شده و منجر به سرفه خواهد شد. لازم به ذکر است که سرفه مکرر می تواند می تواند سبب خونریزی بینی شود.
 • پس از جراحی از مصرف الکل دوری کنید، زیرا مصرف آن سبب افزایش گرفتگی بینی خواهد شد.
 • تا دو هفته پس از جراحی بینی از خوابیدن به پهلو و روی صورت اجتناب کرده و به هنگام خوابیدن از چند بالش نرم برای داشتن سر استفاده کنید.
 • برای کاهش تورم می توانید از یخ استفاده کنید، لازم به ذکر است که از کمپرس گرم پس از جراحی بینی خودداری کنید.

شایان ذکر است که پس از جراحی بینی نیمه فانتزی وجود تورم کاملا طبیعی است و پس از چند ماه برطرف می شود. اما به طور کلی افراد می توانند پس از یک الی دو هفته بدون نیاز به کمک بیشتر فعالیت های خود را انجام دهند. همچنین پس از گذشت دو هفته تا یک ماه امکان انجام تمام فعالیت های شخص میسر خواهد بود.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را رد زیر این مطلب با ما به اشتراک گذارید.

دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
avatar
دکتر سعید ظفرمند جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی
سلام خوش آمدید. چطور میتونم کمکتون کنم ؟
17:07