تومور سر و گردن

Rate this post

تومور سر و گردن

طبق بررسی های انجام شده، بیشترین امار مرگ ومیر در کشور های پیشرفته به علت ابتلا به تومور و سرطان های سر و گردن می باشد. بیشتر بیماران مبتلا به سرطان سر و گردن در زمان تشخیص بیماری متاستاز دارند. به همین دلیل توصیه می شود تا در سارع وقت با مشاهده اولین علائم بیماری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه شود..

تومور سر و گردن

تومور سر و گردن

این سرطان شامل گروه متنوعی از تومور های غیر معمول است که به طور مکرر رفتار های بیولوژیکی تهاجمی دارند. همچنین بیمارانی که دارای سابقه سرطان های سر و گردن داشته اند، ممکن است به دلیل استفاده از دخانیات مجددا به این تومور ها مبتلا شوند.

این تومور های در دستگاه تنفسی فوقانی و ریه ها رخ می دهند. شیوع سرطان های سر و گردن به دلیل استعمال دخانیات در حال کاهش و به دلیل ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) در حال افزایش است.

دکتر سعید ظفرمند متخصص گوش و حلق و بینی در ادامه در خصوص دلایل ابتلا به تومور های سر و گردن توضیح خواهند داد.
آناتومی سر و گردن بسیار پیچیده است و به بخش ها و زیر مجموعه های متعددی تقسیم می شود. تومور های هر بخش اپیدمیولوژی، ساختار منحصر به فردی دارد و نیاز به رویکرد های درمانی متفاوتی دارند. در این مقاله در خصوص علت های ابتلا به تومور های سر و گردن به طور جداگانه خواهند پرداخت.

جنسیت

سرطان سر و گردن در آقایان شایع تر است ، که ۶۶٪ تا ۹۵٪ موارد (از نظر محل بروز تومور) در مردان مشاهده می شود. میزان جنسیت با موقعیت آناتومیک متفاوت است و با افزایش تعداد خانم هایی که سیگار استعمال می کنند، تغییر یافته است. در حال حاضر نسبت زن و مرد در مورد سرطانهای حفره دهان و حلق یک به سه است.

در حال حاضر مردان سه برابر احتمال ابتلا به سرطان سر و گردن مرتبط با HPV را دارند. انتظار می رود این عدم تعادل در اپیدمیولوژی در ۲۰ سال آینده برجسته تر شود. در بیماران مبتلا به سندرم Plummer-Vinson ، این نسبت معکوس می شود که ۸۰٪ از سرطانهای سر و گردن در خانمها مشاهده می شود.

سن

بروز سرطان سر و گردن با افزایش سن خصوصاً بعد از ۵۰ سالگی افزایش می یابد. اگرچه بیشتر بیماران بین ۵۰ تا ۷۰ سال سن دارند ، اما بیماران جوان تر می توانند به سرطان سر و گردن مبتلا شوند.

اکثر بیماران مبتلا به تومور های سر و گردن خانم هایی هستند که سیگار می کشند و در گروه بیماران جوان مبتلا به سرطان حفره دهان قرار می گیرند. سرطان سر و گردن مرتبط با HPV در جوانی رخ می دهد و ممکن است در هنگام تشخیص این بیماری ، فرد در ۳۰ یا ۴۰ سالگی باشد.

نژاد

در آمریکایی های آفریقایی تبار ، سرطان سر و گردن با تهاجم کمتر همراه است. در سفیدپوستان ۵۶٪ و در آفریقایی آمریکایی ها ۳۴٪ است. شیوع سرطان حنجره در آمریکایی های آفریقایی تبار نسبت به جمعیت سفید ، آسیایی و اسپانیایی بیشتر است.

جغرافیا

از نظر شیوع سرطان سر و گردن در مناطق مختلف جغرافیایی تغییرات گسترده ای وجود دارد. به عنوان مثال ، خطر ابتلا به سرطان حنجره در بمبئی هند دو تا شش برابر بیشتر از اسکاندیناوی است.

تصور می شود که شیوع بالاتر این بیماری در آسیا نشان دهنده شیوع عوامل خطرناک مانند استفاده از توتون و تنباکوهای دودی (چاشنی) است. تصور می شود که در ایالات متحده ، شیوع زیاد در میان مردان شهری در معرض قرار گرفتن در معرض دخانیات و الکل است.

تومور سر و گردن

سرطان نازوفارنکس یکی دیگر از تومورهای سر و گردن با تمایل قومی مشخص است. مناطق بومی شامل جنوب چین ، شمال آفریقا ، و مناطقی از نیمکره شمالی است که رژیم غذایی ساکنان شامل مقادیر زیادی گوشت و ماهی شور است. سرطان نازوفارنکس در این مناطق جغرافیایی همچنین با عفونت ویروس اپستین بار (EBV) همراه بوده است .

عوامل بیماری شناسی و عوامل خطر

عوامل خطرتومور سر و گردن شامل مصرف دخانیات و الکل ، قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش (UV) ، عفونت ویروسی با EBV یا HPV و قرار گرفتن در معرض محیطی است.

تنباکو

بروز تومورهای سر و گردن بیشتر به مصرف دخانیات ارتباط دارد. استعمال دخانیات خطر مرگ را به میزان ۱٪ در هر سال افزایش می دهد. استعمال سیگار در طول درمان با اشعه ، خطر مرگ را دو برابر می کند.

سیگار

تومورهای سر و گردن شش برابر بیشتر در افراد سیگاری اتفاق می افتد تا افراد غیر سیگاری. به نظر می رسد با افزایش استعمال سیگار ، خطر مرگ و میر ناشی از سرطان حنجره افزایش می یابد. مرگ ناشی از سرطان حنجره در افراد سیگاری ۲۰ برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری است.

تنباکو

استفاده از تنباکو با افزایش بروز سرطان سر و گردن به ویژه در حفره دهان همراه است. مصرف کنندگان تنباکو معمولاً در محلی که مجاری تنباکو در مقابل مخاط قرار دارد ، ضایعات برجسته مانند لکوپلاکی دهان ایجاد می کنند. با گذشت زمان ، این ضایعات ممکن است به سمت سرطان پیش بروند. استفاده از تنباکو با افزایش سرطان های لثه و غدد بزاقی همراه بوده است.

الکل

مصرف الکل به خودی خود یک عامل خطر برای ایجاد تومورهای حلقی و حنجره است ، هرچند که یک ماده سرطان زا کمتر از دخانیات است. برای افرادی که هم تنباکو و هم الکل مصرف می کنند ، این عوامل خطر به نظر می رسد که هم افزایی داشته باشند و منجر به افزایش چند برابر ریسک شوند.

قرار گرفتن در معرض نور UV

قرار گرفتن در معرض نور UV یک عامل خطر برای ایجاد سرطان لب است. حداقل ۳۳٪ از بیماران مبتلا به سرطان لب مشاغل در فضای باز دارند.

طبق بررسی های انجام شده، بیشترین امار مرگ ومیر در کشور های پیشرفته به علت ابتلا به تومور و سرطان های سر و گردن می باشد. بیشتر بیماران مبتلا به سرطان سر و گردن در زمان تشخیص بیماری متاستاز دارند. به همین دلیل توصیه می شود تا در اسرع وقت با مشاهده اولین علائم بیماری به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه شود..دکتر سعید ظفرمند متخصص گوش و حلق و بینی جهت مشاوره در خصوص درمان تومور سر و گردن با شماره ۰۲۱۸۸۶۳۶۶۴۱ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

ابتلا به دلیل شغل و حرفه

ممکن است گروه کوچکی از سرطانهای سر و گردن به دلایل شغلی و یا حرفه ای باشد. سرطان بینی با قرار گرفتن در معرض گرد و غبار چوب همراه بوده و سرطان سلول سنگفرشی و سینوس ماگزیلا با قرار گرفتن در معرض نیکل مرتبط است. قرار گرفتن در معرض نفت ممکن است با سرطان حلق همراه باشد ، اما این رابطه هنوز ثابت نشده است.

قرارگیری در معرض تشعشع

قرار گرفتن در معرض اشعه به وضوح یک عامل خطر مهم برای سرطان تیروئید است و با سرطان غدد بزاقی همراه بوده است.
ممکن است عوامل دیگری نیز در ابتلا به انواع تومور های سر و گردن نیز مرتبط باشد که بعد از بررسی های متخصص گوش و حلق و بینی و انجام آزمایشات مربوطه می توان درمان های مرتبط به آن را شروع نمود.

https://www.cancernetwork.com/cancer-management/head-and-neck-tumors

دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
avatar
دکتر سعید ظفرمند جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی
سلام خوش آمدید. چطور میتونم کمکتون کنم ؟
17:10