برآمدگی استخوان بینی بعد از عمل بینی

۴.۸/۵ - (۵ امتیاز)

گاهی اوقات بعد از جراحی بینی برآمدگی ایجاد می شود. اگر بعد از جراحی بر روی بینی خود برآمدگی احساس کردید، جای نگرانی نیست، این یک وضعیت طبیعی است. شما نمی توانید نتیجه جراحی را در ماه های اول دوره نقاهت قضاوت کنید و باید منتظر بمانید تا زمان بگذرد. گاهی اوقات، ماساژ برآمدگی بعد از جراحی ممکن است به حل این مشکل کمک کند. اما قبل از انجام ماساژ باید با جراح بینی خود مشورت کنید.امروز می خواهیم در مورد علت برآمدگی استخوان بینی بعد از عمل بینی و درمان آن با شما صحبت کنیم.

عود قوز بینی بعد از جراحی بینی

علت ایجاد برآمدگی استخوان بینی بعد از عمل

برآمدگی روی پل بینی بعد از جراحی بینی غیر معمول نیست. برآمدگی‌ها و بی‌نظمی‌های اولیه که ممکن است چندین ماه طول بکشد، معمولاً به دلیل تورم بافت‌های بینی (پوست، ماهیچه و پریوستوم) است. برجستگی هایی که بیش از یک سال باقی می مانند ممکن است نشان دهنده بافت اسکار یا استخوان و یا غضروف اضافی باشند، که به خودی خود از بین نمی روند. بیمارانی که قبل از جراحی بینی دارای برجستگی های بسیار بزرگ (قوز بینی) هستند معمولاً بیشترین تورم را دارند.

قوزهای بزرگ بینی یا افراد با سابقه آسیب های تروماتیک صورت یا شکستگی بینی ممکن است برای ایجاد نمایه صاف به بیش از یک عمل جراحی نیاز داشته باشند. برآمدگی های کوچک یا بی نظمی هایی که بلافاصله پس از جراحی زیبایی بینی ایجاد می شوند، معمولاً با گذشت زمان برطرف می شوند. فشار ملایم و ماساژ ممکن است مناسب باشد. فشار و ماساژ بیش از حد قوی ممکن است استخوان ها و غضروف بینی را جابجا نموده و حرکت دهد. تزریق استروئید زیر پوست ممکن است برای کمک به کنترل تورم و ادم لازم باشد.

علت ایجاد برآمدگی استخوان بینی بعد از عمل

علل کمتر شایع ایجاد برآمدگی روی بینی بلافاصله پس از جراحی زیبایی بینی، لخته شدن خون (هماتوم) یا عفونت است. این موارد معمولاً به راحتی آشکار می شوند و می توانند توسط جراح شما در مطب درمان شوند. اگر در مورد ورم بعد از جراحی بینی نگرانی دارید با جراح بینی خود صحبت کنید.

عود قوز بینی بعد از جراحی بینی

عود برآمدگی بعد از جراحی بینی از عوارض غیرقابل پیش بینی عمل بینی است. در بین ۵ تا ۱۰ درصد از بیمارانی که جراحی قوز بینی داشته اند، تورم و بافت اسکار می تواند ایجاد شده و باقی بماند. اصلاح برجستگی ثانویه در مقایسه با برآمدگی اولیه جزئی است و نیازی به نگرانی در این مورد نیست. بیمارانی که آن را به عنوان یک مشکل محسوس می دانند، می توانند با انجام جراحی تجدید نظر آن را برطرف کنند

اگر قوز بینی بعد از جراحی زیبایی برگردد. توصیه می شود ۶ تا ۱۲ ماه پس از جراحی اولیه قبل از تصمیم گیری برای جراحی بینی صبر کنید. اغلب پینه ای که تشکیل می شود یا تورم در قسمت استخوانی بینی که باعث می شود افراد به این فکر کنند. اکثر این برآمدگی ها به مرور زمان و با ماساژ بینی بعد از عمل از بین می روند.

در بینی های گوشتی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند، زیرا پوست بینی ضخیم تر است. تورم بعد از جراحی مدت زمان بیشتری طول می کشد تا از بین برود و به بیمار این تصور را می دهد که قوز بینی بعد از جراحی زیبایی برگشته است.

آیا جراح شما می تواند عود برآمدگی را کنترل کند؟

عود برآمدگی روی بینی بعد از جراحی خارج از کنترل جراح است. این بدان معناست که جراح شما نمی تواند در طول عمل کاری برای جلوگیری از اصلاح برآمدگی انجام دهد. جراح شما قبل از جراحی احتمال این موضوع را به شما اطلاع می دهد.

ایجاد برجستگی روی بینی بخشی از بهبودی پس از جراحی بینی است؟

برآمدگی اولیه پس از جراحی ممکن است بخشی از بهبودی پس از عمل بینی باشد. هنگامی که برجستگی های روی بینی در جراحی تراشیده می شوند، استخوان تحریک می شود. هنگامی که استخوان شکسته شروع به بهبود می کند، ابتدا پینه در حال شکل گیری است. بعد از چند ماه کوچکتر می شود تا زمانی که استخوان صاف شود. بنابراین، نیازی به نگرانی در مورد برآمدگی ایجاد شده نیست. شما باید حداقل ۶ ماه بعد از عمل جراحی صبر کنید.

آیا باید برای برجستگی ایجاد شده روی بینی خود دوباره جراحی انجام دهم؟

شرایط مختلفی وجود دارد که جراحی تجدید نظر ممکن است بهترین انتخاب درمانی باشد، مانند عود برآمدگی بعد از عمل بینی.

بعد از جراحی زیبایی بینی، گاهی اوقات ممکن است برآمدگی روی بینی ایجاد شود، این می تواند در نتیجه  ریزش جزئی غضروف تیغه بینی متصل پس از برداشتن یا رشد بعد از جراحی بین باشد. برآمدگی روی بینی را می توان با برداشتن استخوان و امتداد غضروف از روی پل بینی درمان کرد.

کلام آخر

فقط حدود ۵ تا ۱۰ درصد احتمال بازگشت قوز بینی بعد از عمل وجود دارد و بقیه موارد با مرور زمان، چسب زدن بینی و ماساژ بینی از بین می رود، البته قبل از اقدام به هر کاری با جراح خود مشورت کنید و از او کمک بخواهید. ممکن است چون استخوان بینی تراشیده می شود باعث ایجاد این برآمدگی شود، جای هیچ نگران نیست، زیرا اکثر این برجستگی ها دائمی نیستند و جز روند بهبودی بعد از عمل می باشند و به مرور اصلاح می گردند.

https://www.drzafarmand.com/wp-content/uploads/2023/11/photo_2018-07-21_00-20-16.jpg
دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس سریع