اهمیت پوست بینی در جراحی بینی

۵/۵ - (۱ امتیاز)

رینوپلاستی که به عنوان جراحی بینی نیز شناخته می شود، یکی از سخت ترین عمل های جراحی زیبایی است. هر بینی متفاوت است و هر کس اهداف متفاوتی دارد. ضخامت پوست بینی یکی از عواملی است که بر نتیجه تأثیر می گذارد و باید در برنامه جراحی جراح در نظر گرفته شود. امروز می خواهیم در مورد اهمیت پوست بینی در جراحی بینی با شما صحبت کنیم.

چرا تعیین ضخامت پوست برای جراحی بینی مهم است؟

انواع پوست

اهمیت ارزیابی نوع پوست بینی شما در معاینه فیزیکی قبل از انجام عمل از اهمیت زیادی برخوردار است. اساساً دسته بندی ضخامت پوست در بینی از خیلی نازک تا خیلی ضخیم متغیر می باشد. می توان گفت اغلب ضخامت پوست مراجعه کننده ها در دسته “ضخامت متوسط” قرار می گیرند. ضخامت پوست و سایر ویژگی های بینی توسط عوامل ژنتیکی تعیین می شود.

در طول مشاوره با دکتر سعید ظفرمند، او یک معاینه فیزیکی کامل از بینی شما انجام می دهد که شامل ارزیابی ضخامت پوست  شما می شود. با این ارزیابی، او یک برنامه جراحی متناسب با ویژگی ها شما و نوع نتایج مورد انتظار را تنظیم می کند.

چرا تعیین ضخامت پوست برای جراحی بینی مهم است؟

نوع پوست بینی بیمار یکی از عواملی می باشد که بر نتیجه ی جراحی بینی تأثیر می گذارد. به طور خلاصه، ضخامت پوست بینی ممکن است چیزی را که پزشک می تواند از طریق جراحی به دست آورد محدود کند.

ضخیم یا نازک بودن پوست بینی نیز طرح جراحی زیبایی بینی را شکل می دهد. بیماران با پوست نازک در معرض خطر بیشتری برای عدم تقارن های هستند، زیرا پوست فقط یک پوشش نازک بر روی ساختار زیرین ایجاد می کند.

از طرف دیگر، بیمارانی که پوست ضخیم دارند، دارای یک پوشش ضخیم بر روی ساختار زیرین بینی هستند. در این موارد، بیماران در معرض خطر بی‌نظمی‌های ظریف نیستند.

چه چیزی می تواند بر ضخامت پوست تأثیر بگذارد؟

پوست روی بینی شما ضخیم تر است و کلاژن بیشتری نسبت به پوست هر جای دیگر بدن شما دارد. این می تواند به هنگام انجام عمل های جراحی بینی کمک کند زیرا به اصلاح و پنهان کردن عدم تقارن های جزئی در ساختارهای زیرین بینی کمک می کند. در اینجا برخی از عواملی که می توانند بر ضخامت پوست تأثیر بگذارند آورده شده است:

۱. ژنتیک

ضخامت پوست روی بینی شما عمدتاً توسط ژنتیک شما تعیین می شود. به عنوان مثال، گروه های قومیتی وجود دارند که پوست بینی آنها ضخیم تر از بقیه است.

۲. پیری

هر چه سن شما بالاتر می رود، به دلیل کاهش کلاژن و سایر عوامل مانند آسیب نور خورشید و سایر اشکال آسیب پوست، خاصیت ارتجاعی پوست کمتر می شود. در نتیجه، شما شروع به ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست روی صورت خود از جمله بینی می‌کنید.

۳. قرار گرفتن در معرض خورشید

همانطور که می دانید، قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید می تواند به پوست شما از جمله پوست روی بینی آسیب برساند. اشعه ماوراء بنفش خورشید پوست شما را نازک‌تر می‌کند، کلاژن و الاستین را از بین می‌برد و در نتیجه خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست را از دست می‌دهد. با نازک شدن پوست بینی، ممکن است متوجه چین و چروک، لکه ها و افتادگی شوید.

۴. اسکار

پوست روی بینی شما همچنین می تواند ضخامت خود را در اثر جای زخم ناشی از آکنه یا سایر آسیب ها از دست بدهد. پوست نازک‌تر به این دلیل است که بدن شما کلاژن تولید می‌کند تا به بهبود پوست آسیب‌دیده کمک کند، اما گاهی اوقات این امر می‌تواند باعث ایجاد زخم‌هایی شود که ضخامت کمتری نسبت به بافت طبیعی پوست شما دارند.

چگونه پوست نازک می تواند بر جراحی بینی شما تأثیر بگذارد؟

فواید

داشتن پوست نازک تر می تواند هم فواید و هم مضراتی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر پوست نازک‌تری دارید، روند بهبودی پس از جراحی بینی شما سریع‌تر و آسان‌تر خواهد بود. این به این دلیل است که تورم کمتری را تجربه خواهید کرد. تغییرات و جزئیات روی بینی شما نیز بیشتر نمایان خواهد شد.

اشکالات

با این حال، نازکی پوست شما اجازه نمی دهد که هیچ بی نظمی یا عدم تقارن جزئی پوشانده شود و پس از برطرف شدن تورم اگر بینی به خوبی عمل نشده باشد، کاملا مشخص است. علاوه بر این، ممکن است، شما بیشتردر معرض خطر داشتن بینی بیش از حد جمع یا داشتن نوک بینی نوک تیز و یا با ظاهری غیرطبیعی باشید.

پوست ضخیم چقدر می تواند بر جراحی بینی شما تأثیر بگذارد؟

فواید

اگر پوست شما ضخیم است اما خیلی ضخیم نیست، می تواند به پنهان کردن هرگونه نقص در چارچوب زیرین بینی شما کمک کند. همچنین ممکن است نیاز به تغییر شکل کمتری بر روی ساختارهای زیرین بینی شما انجام شود، زیرا جراح ممکن است نیاز به تمرکز بیشتر روی کشش پوست و نازک کردن آن برای ایجاد اصلاحات لازم داشته باشد.

اشکالات

برای جراحان رینوپلاستی، پوست بسیار ضخیم بینی می تواند یکی از چالش برانگیزترین بخش های جراحی بینی باشد. به عنوان مثال، مواردی وجود دارد که پوست می تواند آنقدر ضخیم باشد که تعریف ساختارهای زیرین بینی و تغییر شکل انجام شده در طی جراحی بینی مبهم باشد. علاوه بر این، افرادی که بینی‌های بسیار ضخیم دارند، معمولاً چارچوب غضروفی ضعیفی دارند که بر نتیجه ی عمل بینی نیز تأثیر می‌گذارد.

علاوه بر این، از آنجایی که پوست ضخیم وزن بیشتری دارد، می تواند نوک بینی را به سمت پایین بکشد و فشار بیشتری به چارچوب غضروف اضافه کند. در صورتی که جراح بینی مواظب این موضوع نباشد اصلاحات جراحی می تواند باعث تضعیف ساختار بینی شود و احتمالاً تغییر شکل بینی را به همراه داشته باشد.

موضوع دیگری که قبلاً به آن اشاره کردیم، این است که بهبودی بیماران رینوپلاستی با پوست ضخیم و برطرف شدن تورم آن ها، به خصوص پس از جراحی ترمیمی، بیشتر طول می کشد. اکثر بیماران رینوپلاستی با پوست ضخیم ممکن است حداقل ۱۲-۱۸ ماه ورم را تجربه کنند و برای برخی از افراد ممکن است برای کاهش تورم نیاز به تزریق استروئید داشته باشند. این بدان معنی است که حداقل تا یک سال نمی توانند از تغییر کلی جراحی بینی خود لذت ببرند.

نتیجه

وقتی صحبت از عمل بینی می شود، پوست های ضخیم و نازک بینی مزایا و معایبی دارند. پوست نازک که بیشتر در افراد با پوست روشن یا کسانی که در معرض زیاد نور خورشید هستند دیده می شود،  بعد از جراحی بینی سریع تر بهبود می یابد، اما استتار کمی دارد. اما کسانی که پوست ضخیم دارند، پوشش بهتری را ارائه می دهد، ولی ایجاد نتیجه ی ایده آل را برای جراح دشوارتر می کند و برطرف شدن تورم پس از عمل ممکن است زمان بیشتری طول بکشد. ضخامت پوست ایده آل، البته نه خیلی نازک و نه خیلی ضخیم است!

برای بررسی ضخامت پوست بینی و انجام عمل بینی حتما به یک بهترین جراح بینی متخصص و با تجربه مراجعه کنید.

https://www.drzafarmand.com/wp-content/uploads/2023/11/photo_2018-07-21_00-20-16.jpg
دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس سریع