نکات مهم در مورد استعمال دخانیات بعد از عمل بینی

۵/۵ - (۱ امتیاز)

چرا باید از استعمال دخانیات بعد از عمل بینی پرهیز کرد؟ نکات مهم و قابل توجه در این باره کدامند؟ بسیاری از بیمارانی که می خواهند جراحی زیبایی بینی انجام دهند در مورد اقدامات قبل و بعد از جراحی و مواردی که باید در نظر گرفته شوند بسیار حساس هستند. در این مقاله سعی خواهیم کرد به این موضوع بپردازیم که چرا بعد از جراحی بینی باید از استعمال دخانیات اجتناب کرد، این مسئله چه مضرات و چه فوایدی دارد؟

استعمال سیگار و قلیان چه تاثیری بر جراحی بینی دارد؟

استعمال سیگار و قلیان چه تاثیری بر جراحی بینی دارد؟

همه جراحان به بیماران خود توصیه می کنند قبل از جراحی زیبایی، سیگار و الکل مصرف نکنند. این توصیه در مورد استعمال دخانیات بعد از عمل بینی نیز ادامه دارد. واضح ترین دلیل این امر مواد مضر موجود در سیگار و الکل است. عملیات جراحی زیبایی بینی شامل مراحل انجام شده بر روی پوست و بافت می شود؛ چه در تکنیک باز و چه در تکنیک بسته. در زیبایی شناسی که با روش جراحی انجام خواهد شد، مداخلات جراحی برای بافت ها مانند برش، انتقال بافت، انتقال چربی، اصلاح استخوان وجود دارد. برای اینکه روند بهبودی هر چه سریع تر و روان انجام شود، باید بدن را از مواد مضر دور نگه داشت و پاکسازی کرد. سیگار و قلیان و سایر دخانیات به دلیل ساختاری که دارند حاوی ده ها و صدها جزء مضر مختلف هستند. این اجزاء به هر قسمت از بدن آسیب می رسانند.

بدن دارای خواص خود ترمیمی است. با این حال، عادات مضر همچون استعمال دخانیات باعث ایجاد فشار در مرحله نقاهت و طولانی شدن دوره بهبودی می شود. حتی زمینه را برای ایجاد عوارض، خونریزی و عفونت در حین و بعد از عمل آماده می کند. پس از اعمال جراحی، ناحیه ای که جراحی در آن انجام می شود و اطراف آن دچار واکنش های طبیعی مانند تورم، کبودی و بی حسی می شوند. اینها، واکنش های طبیعی پوست هستند.

روش جراحی شامل تمام مراحلی است که نیاز به مداخله مستقیم روی پوست مانند بریدگی دارد. از آنجایی که ساختار پوست و بافت تداخل دارد، واکنش بافت ها نشان دهنده یک فرآیند طبیعی است. این فرآیند مستقیماً وارد مرحله بهبودی می شود و تا زمان بهبودی کامل بافت ها ادامه می یابد. سیگار کشیدن و مصرف الکل به طور قابل توجهی بهبود بافت را به تاخیر می اندازد. در واقع، همانطور که در بالا گفتیم، استعمال دخانیات خطر بزرگی برای مرحله بهبودی و توالی جراحی است.

نکات مصرف قلیون بعد از عمل بینی

مصرف هر وعده قلیان معادل با نیکوتین ۷۰ نخ از سیگار است. پس منع استعمال آن قبل و بعد از جراحی زیبایی بینی به همان اندازه منع استعمال سیگار و حتی بیشتر از آن حائز اهمیت می باشد. همه جراحان به بیماران خود توصیه می کنند قبل و بعد از جراحی پلاستیک سیگار و قلیان را ترک کنند. همانطور که گفته شد دلیل این امر مواد مضر موجود در این نوع دخانیات است. برای اینکه روند بهبودی در اسرع وقت و بدون مشکل انجام شود، بدن باید از این مواد مضر دور بماند.

پس از جراحی بینی علائمی مانند تورم، کبودی و بی حسی در بینی و اطراف آن ظاهر می شود. این علائم کاملا طبیعی هستند و هیچ ترسی از آن ها وجود ندارد. برای جلوگیری از تورم و بهبود علائم عمل بینی دوری از استعمال دخانیات ضروری است.

نکات کشیدن سیگار بعد از عمل بینی

سیگار کشیدن شایع ترین مشکل افراد معتاد است. استعمال دخانیات و رینوپلاستی نمی توانند با هم باشند. مصرف سیگار خطرات زیادی برای تمام عملکردهای بدن دارد.

با توجه به اینکه موضوع جراحی بینی است و در حین استعمال دخانیات از دستگاه تنفسی نیز استفاده می شود، آسیب های مذکور بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال، کشیدن دود سیگار پس از جراحی بینی می تواند به مویرگ ها فشار وارد کند. در نتیجه این فشار، ممکن است ترک یا پارگی مویرگی ایجاد شود و احتمال تورم شدید بالاتر برود. واضح است که این مسئله تأثیر منفی بر روند بهبودی خواهد داشت. بهبود زخم بافت ها نیز کندتر از حد معمول انجام می شود. این بدان معناست که خطر عفونت در مدت زمانی که طول می کشد تا بافت بهبود یابد افزایش می یابد. اگر شما فردی هستید که بعد از عمل بینی قصد کشیدن سیگار را دارید بهتر است در این باره حتما با پزشک خود مشورت کنید و حداقل تا دو ماه بعد از جراحی از کشیدن سیگار خودداری کنید

مضرات مصرف دخانیات بعد از جراحی بینی

استعمال دخانیات بعد از عمل بینی بیشترین تاثیر را در موفقیت و روند بهبود جراحی بینی دارد. به دلیل مواد موجود در دخانیاتی چون سیگار و قلیان، اکسیژن کمتری به بدن شما منتقل می شود. از آنجایی که این کار خون رسانی سالم بافت ها را مختل می کند، بهبود آسیب بینی را به تاخیر می اندازد. برای بهبود سریع تر زخم های داخل بینی، وریدها باید اکسیژن را به بهترین نحو حمل کنند. سیگار کشیدن هم از حمل اکسیژن توسط عروق جلوگیری می کند و هم زمان تمیز کردن بینی را به تاخیر می اندازد.

تا چه مدت قبل و بعد از عمل بینی نباید سیگار و قلیان کشید؟

استعمال دخانیات بعد از عمل بینی تا چه مدت منع شده است؟ قاعده کلی قابل اعمال در تمام جراحی های زیبایی این است که حداقل ۱۵ روز قبل از جراحی و حداقل ۱ ماه بعد از جراحی از استعمال قلیان و سیگار خودداری کنید. ماده نیکوتین موجود در سیگار دارای اثر منقبض کننده مستقیم است، بنابراین بهبود زخم در نواحی بریده شده و ترمیم شده را به تاخیر می اندازد. از آنجایی که نیکوتین کیفیت پوست را نیز مختل می کند، اثرات بسیار مضری در جراحی بینی دارد. علاوه بر این، افراد سیگاری ممکن است از سرفه در دوران نقاهت پس از بیهوشی یا در دوره های بعدی شکایت داشته باشند. خونریزی همراه با افزایش تورم بینی نیز ممکن است رخ دهد.

دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
avatar
دکتر سعید ظفرمند جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی
سلام خوش آمدید. چطور میتونم کمکتون کنم ؟
14:09
Call Now Buttonتماس سریع