چند بار می توان جراحی بینی انجام داد؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

از آنجائیکه بینی نقطه میانی صورت است، هیچ تعجبی ندارد که جراحی بینی یا رینوپلاستی یکی از جراحی زیبایی محبوب باشد. رینوپلاستی به عنوان یکی از چالش برانگیز ترین جراحی های زیبایی است که این مورد به دلیل پیچیدگی تناسب بینی و تناسب کلی صورت است. این جراحی نیاز به برنامه ریزی های از پیش تعیین شده دارد.

چنانچه جراحی بینی موفقیت آمیز نباشد و فرد از نتیجه جراحی بعد از یک سال، رضایت کافی نداشته باشد، بیماران متقاضی جراحی ثانویه بینی هستند. ( در مطالعه ای 15 درصد از بیماران عدم رضایت داشته اند ). این جراحی ترمیمی نیاز به دقت بالایی دارد و چالش های آن از جراحی اولیه به مراتب بیشتر است.

چند-بار-می-توان-جراحی-بینی-انجام-داد؟
چند-بار-می-توان-جراحی-بینی-انجام-داد؟

پیچیدگی بالای جراحی ترمیم بینی باعث شده است که بیماران به دنبال بهترین جراح ترمیم بینی بگردند. از سوی دیگر جراحی ترمیمی بینی محدودیت های بیشتری نسبت به جراحی اولیه دارد. بیمارانی که به دنبال رسیدن به یک بینی 100 درصد ایده آل هستند، باید این نکته را مدنظر داشته باشند.

پیچیدگی های جراحی ترمیمی بینی

بعد از جراحی اولیه یا ثانویه بینی، بافت های اسکاری در اطراف بینی تشکیل می شوند. اگر تکنیک جراحی بینی باز باشد، این مورد به مراتب شدید تر است. آسیب به بافت های نرم بینی باعث می شود که پوست تضعیف شده و نازک گردد. ممکن است پوست نازک تر شود و نتوان این مشکلات را پوشاند.

نمونه عمل بینی
نمونه عمل بینی

جراحی بینی اولیه به کاهش بافت بینی و ساختار آن کمک می کند. ولی نیاز به مراقت های زیادی است تا حمایت خوبی از بافت بینی گردد. هر بار که جراحی بینی انجام می گیرد، محدودیت ها در این زمینه افزایش می یابند. جراحی های مکرر بینی می توانند منجر به تضعیف بافت حمایتی از بینی گردند.

بیشتر بخوانید
تشخیص پولیپ بینی

در رینوپلاستی اولیه جراح مشکلات بینی را بررسی می کند و بر اساس آناتومی بینی، بهترین و مناسب ترین تغییرات را برای بینی ایجاد می کند تا مشکلی برای فرد ایجاد نشود. تغییرات در جراحی اولیه قابل پیش بینی تر است. ولی در جراحی های ترمیمی آناتومی بینی تغییر کرده است و تغییر ظاهر بینی را برای جراح دشوار تر می کند. حال از گرافت هایی که معمولاً از بدن خود فرد گرفته می شود ( غضروف گوش یا قفسه سینه ) به بازسازی غضروف بینی پرداخته می شود. به این ترتیب ساختار بینی بازسازی می شود و حمایت خوبی از آن می گردد.

نتیجه گیری

به دلیل محدودیتی که برای تعداد دفعات انجام رینوپلاستی وجود دارد، نیاز است که این نکته را مدنظر قرار داشته باشید که اگر برای بار اول می خواهید برای این جراحی اقدام کنید، حتماً به یک جراح خبره مراجعه کنید تا تمام کاستی های بینی را بررسی کند و با یک بار جراحی شما را به انتظارتان از یک بینی بی نقص برساند.

البته با توجه به سن بیمار و شکل و آناتومی بینی شاید نتوان هر شکلی را برای بینی ایجاد کرد و رسیدن صد در صد به نتیجه دلخواه حتی در جراحی اولیه ممکن نباشد ولی تا جای ممکن سعی می شود که شکل ایده آل و متناسبی برای بینی ایجاد شود. همچنین مشکلات تنفسی برطرف گردند.
منبع : https://www.mdface.com/blog/many-times-can-get-revision-rhinoplasty/

دکتر سعید ظفرمند

دکتر سعید ظفرمند جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی. همچنین عضو انجمن جراحان گوش وحلق و بینی وسر وگردن ایران و عضو انجمن علمی راینولوژی ایران و عضو کالج جراحان گوش وحلق و بینی اروپا هستند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک