ورم بینی بعد از عمل

Rate this post

ورم بینی بعد از عمل

چه مقدار تورم و کبودی بعد از عمل بینی طبیعی است؟ متقاضیان این جراحی برای مشاهده نتیجه نهایی جراحی بینی خود هیجان زیادی دارند ولی از بابت کبودی و تورم بعد از عمل بینی و دوران نقاهت نگرانی هایی دارند. در این مقاله قصد داریم به نکات مهمی که تاثیر زیادی در کاهش ورم بینی بعد از عمل می گذارند، بپردازیم.

کبودی و تورم بعد از عمل بینی

تورم بینی بعد از عمل، کاملاً طبیعی است. البته بیشتر این تورم در دو هفته بعد از عمل فروکش می کند. معمولاً در چند روز اول بعد از جراحی، تورم بینی خیلی شدید می باشد ولی بعد از هفته اول جراحی، فرد می تواند به فعالیت های روزمره خود بازگردد. معمولاً بعد از چند هفته تورم بسیار کمی وجود دارد که نیاز به زمان بیشتری برای بهبود است و در چند ماه اول بعد از جراحی از بین می رود. در برخی از موارد بعد از جراحی بینی در زیر چشم ها کمی کبودی مشاهده می شود که طبیعی است و ظرف ۷ تا ۱۰ روز برطرف می شود.

ورم بینی بعد از عمل

عوامل موثر بر ورم بینی بعد از عمل

در صورتی که استخوانهای بینی در طول جراحی جابجا شوند، احتمال تورم افزایش می یابد، ولی اگر تنها سوراخ های بینی تغییر شکل داده شوند، میزان تورم به نسبت کمتر است. برخی فاکتورهای دیگر مانند سن، ضخامت پوست، جریان خون، رژیم غذایی و … بر میزان تورم بعد از جراحی تاثیر می گذارند. از سوی دیگر مراقبت های بعد از عمل بینی و رعایت یکسری نکات به کاهش ورم بینی کمک می کنند.

برخی داروها احتمال خونریزی و تورم بعد از عمل بینی را افزایش می دهند. یکی دیگر از عوامل موثر بر تورم بینی بعد از عمل، سیگار است. سیگار کشیدن سرعت بهبود و ترمیم را کاهش می دهد. به بیماران توصیه می شود تا در طول دوره نقاهت از مصرف الکل و دخانیات بپرهیزند.

دکتر سعید ظفرمند جراح بینی و متخصص گوش و حلق و بینی با بهره گیری از بروز ترین تکنیک ها به انجام انواع جراحی های سر و گردن می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۲۱۸۸۶۳۶۶۴۱ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

راه های کاهش تورم بینی بعد از جراحی

۱- دستورالعمل های بعد از جراحی بینی را رعایت کنید.
۲- از برخی داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین و ایبوپروفن قبل و بعد از جراحی بپرهیزید.
۳- برخی داروهای مولتی ویتامین و دمنوش ها باعث رقیق شدن خون می شوند. حتماً این موارد را با پزشک در میان بگذارید.
۴- استفاده از کمپرس آب یخ در چند روز اول بعد از جراحی کمک زیادی به کاهش تورم بینی می کند. می توان چندین بار در روز از این کمپرس ها بر روی بینی استفاده نمود.
۵- در یک تا دو هفته اول جراحی هنگام خوابیدن سر خود را بالا نگاه دارید. این مورد تاثیر زیادی در کاهش تورم بینی دارد.
۶- از چند هفته قبل و بعد از جراحی از سیگار کشیدن بپرهیزید.

نتیجه گیری

بروز ورم بینی بعد از عمل کاملاً طبیعی است و ظرف چند هفته تا چند ماه بعد از عمل بهبود می یابد. بنابراین لزومی به نگرانی نیست. با رعایت نکات مذکور می توان به تسریع روند بهبود کمک شایانی نمود.
منبع :

دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
avatar
دکتر سعید ظفرمند جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی
سلام خوش آمدید. چطور میتونم کمکتون کنم ؟
16:00