نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 14 میانگین: 3.4]

هر جراحی که انجام داده باشید ، می تواند برای شما دردناک و آزاد دهنده باشد مخصوصا زمانی که به دنبال وضعیت مناسب برای خواب هستید تا کمترین فشار را بر روی ناحیه جراحی شده، داشته باشد. دکتر سعید ظفرمند در خصوص نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی چند نکته را بیان خواهد کرد، با ما همراه باشید.

نحوه-خوابیدن-بعد-از-عمل-بینی

بعد از جراحی بینی چگونه بخوابیم؟

یکی از بهترین کارهایی که می توانید بعد از جراحی زیبایی بینی انجام دهید ، استراحت است. این به نظر ساده می رسد ، اما بعد از عمل بینی ، خواب کار آسانی نیست. بینی پس از عمل بسیار ضعیف است و محافظت از بینی در برابر آسیب های تصادفی بسیار مهم است. وقتی چشمان خود را می بندید و به سرزمین رویایی می روید ، خیلی راحت می توانید صورت خود را بی هدف بچرخانید و صاف کنید و یا بازوی خود را بر روی صورت بگذارید.
به همین دلیل در ادامه بهترین نکات را برای خواب ایمن بعد از جراحی زیبایی بینی به اشتراک می گذاریم.

نحوه صحیح خوابیدن بعد از جراحی زیبایی بینی

یكی از مهمترین عوامل در رسیدن به نتیجه مطلوب جراحی زیبایی بینی استراحت و آرامش بعد از عمل زیبایی بینی است. چه زمان دیگری می توان گفت که استراحت کردن دستور پزشک است؟

خوابیدن در حالت نیمه نشسته بهترین حالت ممکن است. این باعث کاهش تورم و التهاب بعد از جراحی زیبایی بینی می شود. اگر به پهلو می خوابید ، احتمالاً هنگام خواب ، سوراخ بینی به سمت پایین کشیده می شود و از آنجایی که نمی توانید به بینی فشار آورده و یا دستکاری کنید، این می تواند ناراحت کننده باشد. خوابیدن روی کمر، بهترین حالت برای خواب بعد از جراحی زیبایی بینی است. در این موقعیت از چند بالش اضافی زیر سر استفاده کنید.

بیشتر بخوانید
بایدها و نبایدهای جراحی بینی

بهتر است برای مدت 3 هفته به صورت انفرادی و در جایی تنها بخوابید زیرا ممکن است در زمان خواب با همسر و یا فرزندان، به طور نا خودآگاه به بینی شما ضربه وارد شود.

آیا می توان دارو های مسکن مصرف کرد؟

دارو های مسکن، هرگونه دردی که تجربه می کنید، را کاهش می دهد و برای استراحت به شما کمک می کند. دکتر سعید ظفرمند، به بیماران خود توصیه می کنند تا از مصرف کافئین در هفته های اول بعد از جراحی بینی خودداری شود.
زیرا باعث ایجاد اختلال در خواب می شود. تنها عاملی که باعث تسریع شدن روند بهبود می شود، استراحت است.

چه اتفاقی می افتد اگر بعد از جراحی رینوپلاستی بخوابیم؟

بسیاری از بیماران نگران این امر هستند، که زمانی که در خواب عمیق هستند، ممکن است تغییر وضعیت داده و بر روی صورت و یا پهلو بخوابند. باید این را بدانید که تمام تلاش خود را کنید تا همیشه روی کمر بخوابید. برای این کار می توانید از چند بالش به منظور ثابت نگه داشتن وضعیت بدن در خواب استفاده کنید و این روش بسیار کمک کننده است. در صورتی بتوانید به مدت 3 هفته وضعیت خواب خود را ثابت نگه دارید، تورم و التهاب های اضافی برطرف می شود. ولی در صورتی که به پهلو خوابیده و وضعیت خود را ثابت نگه ندارید، ممکن است تورم یک طرفه بینی و التهاب را تجربه نمایید.

برخی از شرایط مهم در زمان استراحت بعد از جراحی بینی

  • کافئین ننوشید.
  • از داروهای مسکن استفاده کنید.
  • به تنهایی بخوابید.
  • از بالش های اضافی استفاده کنید.
  • روی کمر بخوابید.
  • بیشتر از حد معمول استراحت کنید.

چه مدت می توانم بعد از جراحی زیبایی بینی بخوابم؟

شگفت انگیز است که بدن پس از جراحی زیبایی چگونه به سرعت بهبود می یابد. هفته اول بحرانی ترین دوره برای درمان جراحی زیبایی بینی است. بعد از 7-10 روز ، بیماران می توانند شروع به خوابیدن در موقعیت های مختلف خواب کنند. مراقب باشید از فشار آوردن به بینی خودداری کنید.

نحوه-صحیح-خوابیدن-بعد-از-جراحی-بینیداشتن زاویه درجه 35-40 در زمان خوابیدن

بعد از جراحی زیبایی بینی ، برای به حداقل رساندن تورم ، بهتر است سر و بینی شما بالای قلب باشد ، حداقل برای مدتی بعد از عمل باید این وضعیت حفظ شود. همچنین می توانید حدود یک هفته روی یک صندلی بخوابید. استفاده از چند بالش برای بالا بردن سر توصیه می شود.

بعد از عمل جراحی ، مهم است که تا حد ممکن راحت باشید و به راحتی استراحت کنید ، زیرا شما همچنین نمی خواهید که دچار تورم بینی خود شوید. دراز کشیدن به پهلو ها ممکن است باعث کبودی نامتقارن و تورم شود و شما ممکن است سهواً بینی به بینی خود آسیب وارد کنید.

چند هفته اول بسیار مهم است!

ماه ها طول می کشد تا بینی شما بهبود یابد و در این بازه زمانی بینی شما همچنان در حال تغییر است. در چند هفته اول است که الگوهای خواب بیشترین تأثیر را در نتیجه نهایی دارند. وقتی روی شکم می خوابید ، بینی شما به خطر می افتد. از خوابیدن بر روی شکم باید حداقل به مدت شش هفته امتناع کرد.

بیشتر بخوانید
بهترین جراح ترمیمی بینی

تنهایی بخوابید

اگر به طور معمول با همسر و یا فرزندان خود می خوابید ، اکنون زمان آن است که برای مدتی تنهایی به خواب بروید. شما نمی خواهید که دست کسی به طور تصادفی به بینی شما ضربه وارد کند. این نه تنها دردناک است بلکه می تواند نتیجه نهایی جراحی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

بدون کافئین

استراحت بعد از عمل نیز مانند هر عمل جراحی بسیار مهم است. برخی از افراد خوابیدن در یک وضعیت تقریباً نشسته برای هفته اول مشکل خواهد بود ، انجام کارهایی که می تواند خواب آرامش بخش را برای فرد بسازد، بهترین روش عمل است. بهتر است سعی کنید از کافئین دوری کنید تا بتوانید استراحت خوبی در شب داشته باشید. قبل از خواب یک چای گیاهی بدون کافئین مانند بابونه را امتحان کنید.

خوابیدن بعد از عمل بینی چقدر اهمیت دارد؟

جراحی بینی یا رینوپلاستی در اغلب موارد به دلیل زیبایی و در برخی موارد برای رفع مشکلات عملکردی بینی انجام می گیرد. بعد از جراحی بیماران سوال متداولی که دارند این است که به چه صورت و موقعیتی بخوابند تا مشکلی برای نتیجه جراحی پیش نیاید. اینکه عادات خوابیدن به صورت هوشمندانه ای تغییر کنند، می تواند منجر به تسریع روند ترمیم شود و از پیچیدگی های احتمالی پیشگیری می شود. افراد حرفه ای در این زمینه پیشنهاداتی بسیار عالی برای مراقبت های بعد از جراحی ارائه داده اند.

بعد از جراحی بینی افراد به دقت تحت بررسی قرار می گیرند و در اتاق ریکاوری قبل از مرخص شدن کاملاً تحت نظر هستند. همچنین پیشنهاد می شود که یک دوست یا یکی از اعضای خانواده نزد وی بمانند. بیماران باید انتظار هر گونه عارضه جانبی مانند تورم و کبودی را در نواحی جراحی داشته باشند. معمولاً 2 تا 4 هفته طول می کشد که عوارض جانبی جراحی بینی از بین بروند. در این بین پیشنهاد می شود که فرد استراحت کافی داشته باشد و از انجام هرگونه فعالیت شدید فیزیکی خودداری کند. به این ترتیب از کبودی و تورم بعد از جراحی بینی تا حد زیادی پیشگیری می شود.

بیشتر بخوانید
خونریزی بعد از عمل بینی

خوابیدن بعد از رینوپلاستی یک مورد ضروری است تا سلامت سیستم ایمنی مهیا شده و ترمیم سریع تر انجام گیرد. این مورد به این دلیل است که بدن نیازمند فعالیت های بیشتری است تا ترمیم نواحی جراحی سریع تر انجام گیرد.

زمانی که فرد خواب است، نیاز است که اکسیژن و مواد مغذی به اندازه کافی به بدن فرد برسد تا به بافت ها و ماهیچه های ناحیه کمک شود و ترمیم سریع تر اتفاق افتد. خوابیدن 8 ساعت کامل در هر شب می تواند بهترین نتیجه را در پی داشته باشد.

نحوه خوابیدن درست بعد از عمل بینی

خوابیدن به پهلو و شکم برای هفته ها بعد از جراحی بینی توصیه نمی شود. زیرا فشار غیر ضروری به ناحیه بینی وارد می کند. استراحت کردن و خوابیدن به پشت بعد از جراحی بینی پیشنهاد می شود. برای یافتن بهترین زاویه ی قرار دادن سر و بالشت، می توانید از یک صندلی زاویه دار کمک بگیرید. هر گونه حیوان خانگی را از محیطی که استراحت می کنید، به طور موقت بیرون کنید تا تصادفاً مشکلی برای بیمار پیش نیاید.

نکاتی برای خواب راحت تر بعد از جراحی رینوپلاستی

بسیاری از بیماران در مورد اینکه هنگام خواب ممکن است تصادفاً غلت بخورند و ضربه ای به بینی وارد شود، نگران هستند. موقعیت درست و استفاده از بالشت های بیشتر در موقعیت خواب تغییر قابل ملاحظه ای ایجاد می کند. اگر در مورد استراحت های شبانه مشکلی دارید می توانید با پزشک تان در تماس باشید و سوالات خود را بپرسید. راحتی و سلامت فرد هر دو باید در طول این فرایند لحاظ شود. راه حل های دیگری برای خواب بهتر و ایمن تر بعد از جراحی رینوپلاستی پیشنهاد می شود که شامل موارد زیر است:

– آماده کردن یک محیط مناسب برای دوران نقاهت
– استفاده از بالشت های بیشتر برای حمایت از موقعیت خواب فرد
– مصرف داروهای مسکن درست قبل از خواب

https://www.maeplasticsurgery.com/how-to-sleep-safely-after-rhinoplasty/
http://entoffairfield.com/2018/03/sleeping-positions-after-rhinoplasty-surgery/

دکتر سعید ظفرمند

دکتر سعید ظفرمند جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی. همچنین عضو انجمن جراحان گوش وحلق و بینی وسر وگردن ایران و عضو انجمن علمی راینولوژی ایران و عضو کالج جراحان گوش وحلق و بینی اروپا هستند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک