آیا مسافرت بعد از جراحی بینی خطرناک است ؟

Rate this post

بسیاری از افرادی که بینی خود را عمل می کنند برایشان این پرسش به وجود می ‌آید که آیا مسافرت بعد از جراحی بینی خطرناک است؟ اینکه آنها چند روز بعد از جراحی بینی می توانند مسافرت کنند برایشان یک دغدغه مهم به شمار می رود. این مورد برای افرادی که به طور دائم در حال سفر می باشند مهم است. افراد به طور معمول هدف مسافرت شان تفریحی یا کاری است. این مسئله مهم نیست که از چه وسیله ای برای سفر استفاده می کنید. باید بدانید فرد بعد از ۱۰ الی ۱۴ روز پس از جراحی بینی نمی تواند به مسافرت برود.

 اگر فرد در معرض هوا قرار بگیرد امکان دارد که باکتری های زیادی پس از جراحی بینی وارد بینی اش شود. همین مسئله موجب ایجاد عفونت در ناحیه بینی خواهد شد. جراح بینی توصیه می ‌کند که فرد بعد از عمل بینی به هیچ عنوان تا ۲۴ ساعت نباید رانندگی کند. چرا که تحت تاثیر مواد بی حسی و بیهوشی است. در موارد ضروری پزشک به افراد اجازه خواهد داد که پس از گذشت یک روز آن هم تنها در شهر مقصد نزدیک به مسافرت برود.

مسافرت بعد از جراحی بینی

مسافرت بعد از جراحی بینی چند روز بعد بهتر است که انجام شود؟

پرواز در ارتفاعات بسیار بالا برای فردی که زمان زیادی از جراحی بینی اش نگذشته است مناسب نیست. به طور معمول بسیاری از جراحان بینی توصیه می نمایند که پس از گذشت ۱۴ روز از عمل بینی می توانند مسافرت هوایی انجام دهند. اما پرواز در بسیاری از موارد موجب بروز عوارضی مانند خونریزی خفیف، حالت تهوع، عفونت و درد می‌ گردد و میتواند در نتیجه جراحی تاثیر گذار باشد. پرواز بهبودی زخم را تا حدودی به تاخیر می اندازد. عوارض زیادی احتمال دارد که در مسافرت پس از جراحی بینی برای افراد به وجود بیاید به همین دلیل از سفر های بی مورد اجتناب کنید.

عوارض مسافرت بعد از جراحی بینی چیست؟

اگر فرد به گفته پزشک خود اهمیت ندهد و بعد از دو الی سه روز مسافرت با هواپیما را انجام دهد امکان دارد عوارض متفاوتی را دریافت کند. این عوارض پس از جراحی بینی عبارت هستند از :

۱. درد و ناراحتی

  درد و ناراحتی یکی از مهمترین عوارض سفر بعد از جراحی بینی می باشد. سفر بعد از جراحی موجب می گردد که فشار شما افت پیدا کند. اگر فرد بعد از جراحی بینی در این شرایط قرار بگیرد امکان دارد که هوا وارد بافت بینی اش شود و به بینی فشار وارد شود. در نهایت این مسئله موجب درد و ناراحتی بیمار می گردد. همچنین امکان دارد که به سینوس بیمار فشار وارد شود و سردرد برای او ایجاد کند. این مساله دوره نقاهت را طولانی میکند.

۲. خونریزی در بینی

 خونریزی به عنوان یکی دیگر از عوارض مسافرت بعد از عمل بینی می باشد. خونریزی خفیف پس از عمل بینی امکان دارد که تا یک هفته مشاهده گردد که طبیعی است. اگر بیمار در این مدت  با هواپیما مسافرت کند باید بداند که هوا در ارتفاعات بسیار کم است و به تنفس نیاز دارد. به همین دلیل فشار هوا به مخاط بینی فشار وارد می ‌کند و خونریزی آغاز می ‌شود. اگر بعد از گذشت یک هفته پرواز طولانی مدتی برای فرد رقم بخورد باید با پزشک خود مشورت نماید.

زمان ایده آل سفر بعد از عمل بینی

 زمان ایده ‌آل مسافرت بعد از عمل بینی را فرد باید از پزشک خود بپرسد. اگر فردی عجله داشته باشد می ‌تواند با تایید جراح ۴۸ ساعت بعد از عمل بینی به مسافرت برود. البته که مسافرت باید در پرواز کوتاه باشد. اما اگر بتواند مسافرتش را به یک هفته تعویق بیاندازد بسیار بهتر است. اگر فردی کار اداری داشته باشد باید ۴۸ ساعت بعد از عمل صبوری کند و پس از آن به سفر برود. ۴۸ ساعت بعد از عمل بینی، فرد نمی تواند پروازهایی که طولانی هستند را انجام دهد. تنها باید پروازهای کوتاه را برای سفر خود انتخاب کنند. زمان ایده آل برای مسافرت بعد از عمل بینی توسط پزشک به بیمار اعلام می ‌شود. سعی کنید به نوعی برنامه ریزی کنید که احتیاج به سفر نباشد و به خوبی استراحت کرده و به مراقبت های بعد از جراحی بینی توجه کنید.

سفر بعد از جراحی بینی

نکاتی در مورد مسافرت بعد از جراحی بینی

نکات زیادی در مورد مسافرت بعد از جراحی بینی وجود دارد که هر یک از این نکات را شما باید در نظر بگیرید. بافت بینی پس از جراحی ترمیم می شود. این ترمیم بینی امکان دارد عوارضی مانند تورم بینی، خونریزی، کبودی و غیره را شامل گردد. هفته‌ های ابتدایی پس از جراحی بینی، ترمیم بینی به بیشترین نحو ممکن انجام می شود. رانندگی بعد از عمل بینی تا ۴۸ ساعت ممنوع است. در این زمان داروهای بیهوشی از بدن فرد به طور کامل دفع نشده اند. به همین دلیل سرگیجه و خواب و خواب آلودگی در بیمار وجود دارد. رانندگی در این زمان حادثه آفرین و خطرناک خواهد بود و شخص دیگری باید رانندگی کند.

 مسافرت نزدیک و کوتاه با رعایت کردن نکات مراقبتی بعد از جراحی بینی بدون مانع می باشد. البته که تمامی این نکات مراقبتی را پزشک برای بیمار توضیح می ‌دهد. استراحت بیمار در روز ابتدایی پس از عمل بینی اهمیت دارد. در روند بهبودی هرچه سریعتر، بیمار باید استراحت در روزهای ابتدایی را جدی بگیرد. از رفتن به مسافرت هایی که طولانی مدت هستند باید خودداری کند. سفرهای هوایی به بیمار تا ۴۸ ساعت پس از عمل بینی توصیه نمی گردد. بعد از عمل بینی پانسمانی درون بینی قرار می گیرد. با افزایش پیدا کردن ارتفاع و تغییر فشار امکان خونریزی بیشتر در پانسمان بینی فراهم می ‌شود.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
avatar
دکتر سعید ظفرمند جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی
سلام خوش آمدید. چطور میتونم کمکتون کنم ؟
11:12
Call Now Buttonتماس سریع