عمل بینی گوشتی در مردان

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

عمل بینی مردان نیز به همان دلایلی که زنان بینی خود را عمل می کنند، انجام می شود. مردان بینی خود را به دلایلی مانند زیبایی و یا مشکلات تنفسی و انحراف بینی جراحی می کنند. اما ممکن است در ایجاد شکل نهایی بینی کمی با زنان متفاوت باشند. هر دو نوع بینی گوشتی و استخوانی در مردان می تواند مورد عمل جراحی قرار گیرد. اما از آنجا که افراد بیشتر دارای بینی های گوشتی هستند و به همین دلیل عمل بینی گوشتی در مردان نیز بیشتر انجام می شود. بینی گوشتی به دلیل پوست ضخیم آن و همچنین غضروف های نازک به این نام خوانده می شود.

تفاوت عمل بینی گوشتی در مردان و زنان

در جراحی بینی گوشتی میزان ضخامت پوست بینی و بزرگ بودن آن تاثیری زیادی در نتیجه نهایی دارد. هر چه بینی گوشتی تر باشد و پره های بینی بزرگ تر و پهن تر باشد، نیاز به دقت و تمرکز بیشتری در حین جراحی است تا نتیجه جراحی تا حد ممکن ایده آل گردد. نتیجه عمل بینی گوشتی در مردان نسبت به زنان کمی متفاوت است. مردان کمتر تمایل دارند که بینی آنها عروسکی و سر بالا یا فانتزی گردد و بیشتر تمایل دارند تا فرم بینی آنها بعد از جراحی حالتی طبیعی داشته باشد.

از این رو عمل بینی گوشتی در مردان به این دلیل که فرم نهایی آن به شکل طبیعی است ( بر خلاف زنان که بینی های فانتزی یا عروسکی را بیشتر می پسندند) درجه سختی و پیچیدگی کمتری دارد. زیرا در بینی های گوشتی اگر لبه یا پره های بینی دارای ضخامت زیادی باشد و حالت آن نیز پهن باشد، تغییر آن به حالت سربالا و فانتزی کار دشواری است و ظرافت و دقت بسیاری را می طلبد. حال آنکه تغییر چنین بینی به حالت طبیعی آسانتر است. در واقع تفاوت در عمل بینی گوشتی در مردان و زنان در ایجاد فرم نهایی است.

بیشتر بخوانید
جراحی پولیپ بینی

جراحی بینی گوشتی در مردان

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای جراحی بینی هستند؟

مردانی که به دنبال جراحی زیبایی بینی هستند باید از نظر سلامت جسمی در حالت عادی و سلامت کامل باشند. زیرا ممکن است با داشتن هر گونه بیماری زمینه ای و تاثیر دارو های بیهوشی، سلامتی آنها به خطر بیفتد. نکته مهم دیگر در عمل بینی گوشتی در مردان سن آنهاست. جراحی بینی گوشتی باید در سنی انجام گیرد که رشد صورت متوقف شده به شکل پایدار و ثابت خود رسیده باشد. تا پس از عمل جراحی، بینی دوباره دچار رشد و تغییر نگردد. بدین ترتیب سن مناسب برای عمل بینی گوشتی در مردان به طور معمول پس از 15 تا 16 سالگی می باشد.

توصیه ها قبل از انجام جراحی بینی

قبل از عمل بینی گوشتی در مردان، طی جلساتی جراح پلاستیک آناتومی صورت را بررسی کرده و به صحبت ها و نگرانی های فرد گوش می کند تا در صورت امکان نتیجه مورد نظر حاصل گردد. در این جلسات فرد باید عینا خواسته خود را به پزشک بگوید و فرم بینی دلخواه خود را شرح دهد. بدین ترتیب فرد و پزشک جراح تا حد زیادی از نتیجه کار آگاهی پیدا می کنند. برای انتخاب بهترین فرم بینی مناسب صورت ممکن است تصویربرداری رایانه ای صورت گیرد. با استفاده از تصاویر، میزان غضروف، استخوان و یا انحرافات بینی به طور کامل مشخص می گردد و پزشک جراح بهتر و با تمرکز بیشتر جراحی را آغاز می کند. از دیگر دستورالعمل هایی که باید قبل از عمل بینی گوشتی در مردان به آن توجه کرد، عدم استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن و برخی از گیاهان درمانی در روزها یا هفته های منتهی به جراحی می باشد. چنین داروهایی ممکن است خطر خونریزی در حین و بعد از عمل بینی را افزایش دهند. دستورالعمل های دیگر ممکن است شامل پرهیز از الکل و ترک سیگار (در صورت سیگار کشیدن) باشد.

بیشتر بخوانید
جراحی نوک بینی

عمل بینی گوشتی در مردان و چالش های خاص آن

اگرچه ممکن است نحوه انجام عمل بینی گوشتی در مردان و زنان مشابه باشد، اما تفاوت های کالبدی و روانی بین دو جنس در روند بهبودی نقش دارد. به طور طبیعی پوست صورت مردانه ضخیم تر است. این بدان معناست که تورم بعد از جراحی ممکن است در مردان بیشتر از زنان باشد. همچنین پوست ضخیم چون خون رسانی بیشتری تری دارد ، یکی دیگر از عوامل موثر در تورم و کبودی طولانی مدت است.

مردان دارای مسائل روانشناختی منحصر به فردی هستند. آنها تمایل دارند روند بهبودی و برطرف شدن تورم و کبودی ها کوتاه تر باشد و در این مورد بسیار بی تاب هستند. همچنین برای آنها سخت و دشوار است که برای دیدن نتیجه ی عمل شش ماه تا یک سال صبر کنند. بنابراین قبل از عمل بینی گوشتی در مردان باید آنها را در مورد موارد احتیاط و توصیه های بعد از عمل آگاه کرد و همچنین توضیح داد ک دیدن نتیجه نهایی ممکن است زمانبر باشد.

نکات تکمیلی در رابطه با جراحی بینی گوشتی

نکته مهم و اصلی در عمل بینی گوشتی در مردان مدت زمان بهبود کامل و دیدن نتیجه نهایی است. معمولا حداقل تا شش ماه نتیجه جراحی به طور کامل مشخص نیست. پس برای دیدن نتیجه مناسب باید صبر و حوصله فراوان داشت. زیرا بینی گوشتی به علت اینکه استخوان و غضروف کمی دارند و بیشترین قسمتی که باید تغییر شکل داده شود گوشت و پوست بینی است، ممکن است با گذشت چند ماه از عمل بینی کمی از حالت و فرم مناسب خود خارج شود.

بیشتر بخوانید
بهترین جراح ترمیمی بینی

به همین دلیل برای دیدن نتیجه مناسب باید حداقل تا شش ماه صبر کرد. روش های عمل بینی گوشتی در مردان شامل دو نوع باز و بسته می باشد. معمولا برای جراحی بینی های گوشتی روش باز پیشنهاد می شود. چرا که در روش بسته به علت اینکه نوک بینی دیده نمی شود و نمی توان به طور دقیق آن را جمع کرد و فرم داد ممکن است نتیجه دلخواه حاصل نشود. این کار به خصوص برای افرادی که بینی های آنها دارای پره های بزرگ و ضخیم است حائز اهمیت است زیرا زیبایی این نوع بینی تا حد زیادی بستگی به فرم دادن و لیفت کردن پره ها و کناره های بینی دارد.

دکتر سعید ظفرمند

دکتر سعید ظفرمند جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی. همچنین عضو انجمن جراحان گوش وحلق و بینی وسر وگردن ایران و عضو انجمن علمی راینولوژی ایران و عضو کالج جراحان گوش وحلق و بینی اروپا هستند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک