رفع گلو درد بعد از عمل بینی

۵/۵ - (۱ امتیاز)

گلو درد یک مشکل رایج پس از جراحی بینی است. بسیاری از بیماران پس از عمل بینی که با بیهوشی عمومی انجام می گیرد،  ناراحتی گلو را از خفیف تا شدید در ساعات و روزهای بعد از عمل احساس می‌کنند. جای نگرانی نیست مگر اینکه این احساس درد بیش از یک هفته طول بکشد. در این مطلب به رفع گلو درد بعد از عمل بینی و زمانی که باید برای آن به دنبال مراقبت های پزشکی باشید را بررسی می کنیم.

گلو درد بعد از عمل بینی طبیعی است؟

گلو درد بعد از عمل بینی طبیعی است؟

گلو درد یک مشکل رایج پس از جراحی است، به خصوص در موارد بیهوشی عمومی. داشتن این درد بعد از جراحی بینی طبیعی است و نگرانی ندارد، مگر اینکه درد غیر قابل تحمل باشد و بیمار قادر به صحبت کردن نباشد.

همانطور که بیان کردیم، این درد در بیمارانی که بیهوشی عمومی دارند بیشتر مشاهده می شود. اما برای کسانی که از روش هایی مانند آرام بخشی یا بی حسی نخاعی استفاده می نمایند، گلو دردی را تجربه نخواهند کرد.

علل گلو درد بعد از جراحی بینی چیست؟

گلوی شما احتمالاً پس از این جراحی به یکی از دو علت رایج زیر درد می‌کند:

  • کم ‌آبی
  • تحریک ناشی از روش‌های حفظ تنفس در حین انجام عمل.
علل گلو درد بعد از جراحی بینی چیست؟

۱-لوله های تنفسی

داروهای بیهوشی که در طول بیهوشی شما استفاده می گردد، ماهیچه ها را از جمله دیافراگم را که سبب می شود شما نفس بکشید را فلج می کند به همین علت شما به روش هایی برای حفظ تنفس در حین جراحی نیاز دارید. در حین انجام عمل ممکن است لوله ای داخل دهان و گلو قرار داده می شود، که به آن لوله گذاری می گویند.

این لوله به یک دستگاه تنفس مصنوعی متصل شده تا در طول جراحی، اکسیژن شما را تأمین نماید. این لوله های تنفسی ممکن است، منجر به خشکی یا تحریک گلو شما شوند. علاوه بر این، ثابت ماندن لوله می تواند باعث تحریک دهان و گلو شود.

گاهی اوقات ماسک حنجره ای برای تنفس شما در حین جراحی استفاده می شود.

پس از برداشتن لوله تنفسی، اغلب دهان، گلو و راه هوایی شما درد می کند و ممکن است سوزش و سایر علائم را تجربه نمایید.

۲-کم آبی بدن

پس از عمل بینی ممکن است دچار کم آبی شده باشید، به این معنی که بدن شما مایعات کافی را دریافت نکرده است، که این حالت می تواند باعث خشکی گلو شما شود.

کم آبی ممکن است رخ دهد به این دلیل که قبل از جراحی مجاز به خوردن و آشامیدن نیستید و ممکن است پس از جراحی تمایل به مصرف مایعات نداشته باشید.

نوشیدن آب و مایعات مفید بعد از عمل می تواند این مشکل را برطرف کند.

البته می توان علت گلو درد شما به دلایل کمتر رایج مانند سرماخوردگی بعد از جراحی بینی و یا آلرژی، داروهایی که مصرف می کنید یا استفاده از بعضی مواد غذایی که باعث تحریک گلو می شود، باشد.

درمان گلو درد بعد از جراحی بینی

اگر شما بعد از جراحی بینی احساس گلو درد دارید، روش های مختلفی برای رفع آن وجود دارد از جمله:

  1. مکیدن آب نبات می تواند به ترشح بیشتر بزاق دهان و روان کردن بیشتر این ناحیه برای کاهش درد کمک کند.
  2. برخی از داروهای و داروهای مسکن می توانند مفید باشند. قرص های بی حس کننده با بنزوکائین به ویژه برای این نوع تحریک گلو موثر هستند. این دارو ناحیه گلو را بی حس می کند. البته با تجویز و مشورت جراح خود داروها را مصرف کنید.
  3. نوشیدن مایعات زیاد بعد از عمل نیز مهم است. این می تواند به مرطوب نگه داشتن گلو و کاهش درد شما کمک کند،
  4. برخی از مردم بستنی‌ها و سایر خوراکی‌های سرد و یخی را برای کاهش درد گلو ترجیح می‌دهند، اما از مصرف مرکبات مانند پرتقال یا لیمو که باعث تحریک بیشتر ناحیه ی گلو می شود، بعد از عمل اجتناب کنید.

چه زمانی برای گلو درد بعد از عمل بینی باید به پزشک مراجعه کرد؟

مشکل گلو درد را که در روزهای بعد از عمل بینی بهبود نمی‌یابد، نادیده نگیرید. در عرض سه تا چهار روز پس از جراحی، اکثر افراد گلو درد آن ها بعد از ۳ یا ۴ روز بعد از عمل  رفع می شود و بدون مشکل به خوردن و نوشیدن ادامه می دهند.

اگر گلودرد شما بیش از یک هفته طول کشید یا صدای شما تحت تاثیر قرار گرفت، به پزشک خود مراجعه نمایید. البته آسیب دائمی گلو یا تارهای صوتی بسیار نادر است، اما یکی از خطرات بیهوشی است و درمان زودهنگام می تواند از ایجاد آن جلوگیری کند.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که این احتمال وجود دارد که گلو درد شما ربطی به جراحی نداشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است فردی تحت عمل جراحی دچار عفونتی مانند گلودرد استرپتوکوکی، یک عفونت باکتریایی مسری که باعث گلودرد می شود یا سرماخوردگی قرار بگیرد. در صورت افزایش ناراحتی و تب همراه با گلودرد استرپتوکوکی، ممکن است به آنتی بیوتیک به عنوان درمان نیاز داشته باشد.

نتیجه

گلو درد پس از جراحی بینی رایج است و می تواند به دلیل تحریک ناشی از لوله های تنفسی که در گلو قرار می گیرد یا کم آبی باشد. مشکل بزرگی نیست و طبیعی می باشد. سوزش و درد معمولا در عرض چند روز بهبود یافته و در عرض یک هفته کاملا برطرف می شود. می توانید با نوشیدن مایعات زیاد، به خصوص مایعات سرد، و مصرف قرص های دارویی یا مکیدن آب نبات و همچنین خودداری از مصرف مواد غذایی که باعث تحریک بیشتر گلو می شود، آن را رفع کنید.

دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Buttonتماس سریع