جراحی قوز بینی

Rate this post

جراحی قوز بینی

یکی از شایع ترین دلایل انجام جراحی بینی، وجود قوز روی پل بینی و رفع این مشکل می باشد. با این حال، با این که بسیاری از افراد بر این باورند که جراحی قوز بینی تنها شامل صاف شدن تیغه میانی است، اما در واقع این جراحی می تواند چالش هایی را به همراه داشته باشد که با آناتومی هر فرد در ارتباط می باشد.

جراحی بینی استخوانی

هدف اصلی از انجام جراحی قوز بینی، بهبود نمای بینی است تا تناسب و تقارن بینی با سایر اجزای صورت حفظ شود.
در برخی موارد، قوز بینی می تواند نتیجه زیادی غضروف و یا استخوان باشد. در بیشتر موارد، قوز ترکیبی است از استخوان و یا غضروف، اما گاهی ممکن است قوز بیشتر غضروفی باشد تا استخوانی. نکته ای که وجود دارد این است که بینی هر فرد با دیگری متفاوت است و در برخی بیماران، قسمت غضروفی بالای بینی بیشتر است و در برخی دیگر کمتر.

با توجه به موارد گفته شده، یکی از مهم ترین اقدامات در جراحی قوز بینی، شرکت در جلسات مشاوره می باشد. این جلسات فرصت بسیار خوبی است تا پزشک با اهداف و خواسته های بیمار خود آشنا شود و بیمار نیز می تواند تمام سوالات خود را مطرح کند. پزشک نیز به بررسی کامل آناتومی صورت و بینی خواهد پرداخت.
خانم ها و آقایانی که خواهان انجام رفع قوز بینی و یا هر گونه تغییر زیبایی در بینی خود هستند باید حتما با متخصص گوش و حلق و بینی باتجربه در این زمینه مشورت داشته باشند. در صورتی که تمرکز جراح تنها تغییر شکل و فرم بینی باشد، توجهی به تناسب بینی صورت نمی گیرد و حتی ممکن است مشکلات ساختاری مانند مشکلات تنفسی نیز ظاهر شود.

تست های تصویربرداری نیز می توانند تا حدی تغییرات جراحی را نشان دهند. اما لازم به ذکر است که این تصاویر نمی توانند نتیجه جراحی را پیش بینی کنند.

تکنیک جراحی قوز بینی

برداشت قوز بینی می تواند با تکنیک های مختلفی انجام شود. قوز بینی می تواند تغییر فرم پیدا کند و یا پر شود. در مواردی که قوز بینی، غضروفی است نیاز به تغییر فرم قسمت غضروفی می باشد.
اما در کل، جراحی قوز بینی در حدود یک تا دو ساعت به طول می انجامد. همان طور که قبلا اشاره کردیم قوز می تواند از غضروف و یا استخوان تشکیل شده باشد، به همین خاطر جراح، با برداشت استخوان و یا غضروف از روی پل بینی، به صاف شدن این ناحیه کمک می کند.
معمولا در این روش جراحی از تکنیک بسته استفاده می شود و برش ها داخل بینی زده خواهند شد. به هیمن خاطر، هیچ گونه جای اسکار و یا بخیه ای بیرون بینی باقی نخواهد ماند.

جراحی بینی عقابی

دوره نقاهت و مراقبت های بعد از جراحی قوز بینی

پانسمانی که داخل بینی قرار می گیرد، معمولا یک روز بعد از جراحی برداشته می شود. اسپلینت نیز بعد از یک هفته برداشته خواهد شد.
توصیه می شود از انجام فعالیت های شدید بدنی به مدت دو هفته و یا بیشتر خودداری شود.
از میزان ورم و کبودی بینی نیز به تدریج کاسته می شود، با این حال ممکن است این پروسه در حدود یک سال ادامه پیدا کند.
توصیه ما این است که بیماران باید تمام نکات و دستورات گفته شده از سوی پزشک را رعایت کنند تا علاوه بر پیشگیری از بروز عوارض احتمالی، روند ترمیم و بهبودی نیز با سرعت بیشتری طی شود و نتایج نهایی جراحی نیز زودتر ظاهر گردد.

جراحی بینی کج که منظور برطرف کردن انحراف های خفیف تا شدید بینی انجام می شود، یکی از دشوار ترین جراحی های زیبایی بینی به شمار می رود. به همین دلیل است که همیشه توصیه می شود  تا برای انجام این جراحی به بهترین جراح بینی در تهران مراجعه شود.

سخت و دشوار بودن جراحی بینی کج دلایل متعددی دارد که دکتر سعید ظفرمند جراح بینی در ادامه به تفضیل توضیح می دهند.

دلیل انجام جراحی بینی کج

جراحی بینی کج می تواند به دلیل عدم تقارن در صورت باشد. که ایجاد بینی صاف که با سایر اجزای صورت هارمونی داشته باشد کمی دشوار است. زیرا در ۹۷ درصد از افرادی که بینی کج دارند، صرفا بعد از جراحی بینی فقط بینی صاف شده و شاید سایر اجزای صورت نیاز به اصلاح داشته باشند.

مربوط به غضروف موجود در ساختار بینی است. در حین جراحی زیبایی بینی ، جراح بینی خوب سعی می نماید تا تمامی ساختار بینی را تغییر داده و تقارن و صافی را ایجاد  نماید و ظاهر بینی را بهبود ببخشد. ولی نتیجه جراحی بینی، تحت تاثیر غضروف بینی است. حتی با بخیه زدن، قرار دادن گرافت های مخصوص، برطرف کردن شکستگی های بینی و یا استفاده از غضروف برای اصلاح ظاهر بینی، ممکن است  غضروف بینی به گونه ای رشد نماید که مجددا کجی و انحراف را در بینی ایجاد نماید و بینی را به موقعیت قبلی خود برگرداند. افرادی که دارای کجی شدید بینی هستند و جراحی بینی کج و یا جراحی انحراف بینی را انجام داده اند، باید این نکته را بدانند که شاید بینی شان مجددا نیاز به جراحی ترمیمی بینی باشد.

در برخی از افراد ممکن است که همزمان با کجی بینی، انحراف در دیواره بینی یا همان انحراف سپتوم بینی وجود داشته باشد. دکتر سعید ظفرمند به عنوان جراح بینی خوب در تهران همواره در چنین جراحی های پیچیده ای به بهبود عملکرد بینی و سپس زیبایی آن توجه کرده و جراحی بینی کج و جراحی انحراف بینی را انجام داده است.

از جمله دلایل کم تر شایع کج شدن بینی شکستن استخوان بینی است. یک پزشک خوب می توانند با استفاده از روش ها و تکنیک های نوین جراحی بینی، جراحی زیبایی بینی را بر روی افرادی که دچار شکستگی بینی شده اند، انجام دهند.

جراحی بینی کج با بیمه

به طور کلی ، پوشش های بیمه ای در صورت وجود مشکل عملکرد در بینی مانند مشکلات تنفسی (مانند انحراف دیواره بینی) ، جراحی زیبایی بینی را تحت پوشش قرار می دهند. گاهی اوقات بینی کج به دلیل انحراف شدید می تواند در مشکلات تنفسی نقش داشته باشد. علاوه بر این ، بیمه ها عموماً عمل بینی را اگر به دلیل آسیب به بینی مانند شکستگی بینی باشد، تحت پوشش قرار می دهند. با این حال ، اگر جراحی زیبایی بینی با هدف بهبود ظاهر و اعتماد به نفس انجام شود ، ممکن است تحت پوشش بیمه شما نباشد.

Source: https://www.williamsfacialsurgery.com/procedures/rhinoplasty/nasal-hump/

دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
avatar
دکتر سعید ظفرمند جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی
سلام خوش آمدید. چطور میتونم کمکتون کنم ؟
15:25