جراحی بینی نامتقارن

Rate this post

بینی کج یا نامتقارن به بینی گفته می شود که هنگام رسم خط مستقیم و عمودی صورت حالت تقارن ندارد و در دو طرف صورت به یک شکل و اندازه نیست. کجی بینی بستگی به شدت آن می تواند بسیار واضح باشد. گاهی اوقات میزان کج بودن بینی در حدی است که برای فهمیدن آن نیاز به دقت بسیاری دارد. این نوع از بینی علاوه بر اثری که بر زیبایی چهره و صورت میگذارند، ممکن است تنفس را نیز مشکل سازند.

در فرم زیر اطلاعات خود را وارد کنید تا در کمتر از ۶ ساعت با شما تماس بگیریم و از مشاوره رایگان عمل بینی بهره مند شوید.

نام و نام خانوادگی
شماره موبایل
توضیحات (در صورت نیاز)
اطلاعات شما با موفقیت ارسال شد. با شما در کمتر از ۶ ساعت تماس می گیریم.
دوباره سعی کنید.

بینی نامتقارن در صورتی که فرد فقط برای بهبود تنفس در صدد درمان باشد، می تواند با انجام ورزش ها و حرکات مناسب مشکل تنفس را تا حدی برطرف کند. البته این شرایط نیز بستگی به درجه کج بودن یا انحراف بینی دارد و گاهی جراحی بینی کج تنها راه درمان است. اما اکثر افرادی که دارای بینی کج هستند تمایل به عمل زیبایی و رفع نقص بینی خود دارند. جراحی بینی نامتقارن یک راه درمان مهم به شمار میرود که علاوه بر رفع مشکلات مربوط تنفس، می تواند ظاهر بینی را زیبا تر کند. در ادامه به مزایا و روش جراحی بینی کج می پردازیم.

چه عواملی باعث کج شدن بینی می شود؟

قبل از بررسی گزینه های درمانی و جراحی بینی نامتقارن ، مهم است که بدانید چه عواملی باعث کج شدن بینی می شود. بینی های کج دارای دو نوع اصلی هستند. یک نوع که در اثر ساختار و شکل استخوان و غضروف بینی ایجاد می شود که حالت سخت تر و پیچیده تری است. این حالت ممکن است در اثر عوامل چون نقایصی هنگام تولد، جراحات مانند شکستگی بینی، عمل بینی، عفونت های شدید، تومورها و … ایجاد شده باشد. نوع دیگر بینی کج ناشی از انحراف تیغه بینی است. سپتوم دیواره داخلی بینی است که مجاری بینی چپ و راست را از یکدیگر جدا می کند.

اگر تیغه بینی انحرافی داشته باشد به این معنی است که این دیواره به یک طرف متمایل شده و تا حدی یک طرف بینی را مسدود کرده است. در این حالت دو سمت راست و چپ بینی مشابه نبوده و باعث کجی بینی می شود. در حالی که برخی از افراد انحراف تیغه بینی را از زمان تولد و به شکل مادرزادی دارند، برخی دیگر به دنبال آسیب ها و جراحات دچار این حالت می گردند. انحراف سپتوم یا تیغه بینی علاوه بر اینکه بر زیبایی بینی تاثیر می گذارد می تواند موجب خون دماغ شدن، تنفس صدادار و بلند ، مشکل خوابیدن در یک طرف نیز گردد.

جراحی بینی نامتقارن
جراحی بینی نامتقارن

درمان بینی نامتقارن

درمان بینی نامتقارن به صورت جراحی و غیرجراحی صورت می گیرد. جراحی بینی کج معمولا بهترین روش درمان است که نتیجه بهتری نیز در پی دارد. اما بعضی افراد به دلایلی مختلفی نمی خواهند که تحت عمل جراحی بینی کج قرار گیرند. این افراد می تواند از این روش های درمانی استفاده کنند. در روش های غیر جراحی از مواد پر کننده و تزریقی برای پر کردن نواحی از بینی و رفع نقایص آن استفاده می شود. این مواد می توانند در نواحی از بینی که دارای بافت نرم است تزریق شوند و عدم تقارن آن را از بین ببرند.

پرکننده های بافت نرم بینی شامل موارد زیر است:

سیلیکون، اسید هیالورونیک (HA) ، ژل هیدروکسیل آپاتیت کلسیم.

اما مشکلی که در این روش وجود دارد عوارض جانبی است که ممکن است این مواد ایجاد کنند. HA و CaHA هر دو عوارض جانبی کمی دارند ، اما سیلیکون ممکن است یک نوع التهاب شدید به نام گرانولوم ایجاد کند. به خاطر داشته باشید که انواع پرکننده ها خطر نازک شدن پوست و عفونت را افزایش می دهند. پرکننده ها معمولاً در بینی هایی که فقط اندکی کج هستند بهتر عمل می کنند و برای بینی های که درصد نامتقارن بودن آنها زیاد است، بهترین راه جراحی بینی کج است که خطرات گفته شده در روش قبلی را ندارد.

جراحی بینی نامتقارن، یک روش درمانی مطمئن

در حالی که مواد پرکننده می توانند به اصلاح و زیبا سازی بینی کج در موارد خفیف کمک کنند ، اما معمولاً برای موارد شدیدتر به جراحی نیاز است. جراحی بینی نامتقارن نوعی جراحی پلاستیک است که عموماً در قسمت خارجی بینی متمرکز می شود و ظاهر کج بینی را به حالت طبیعی و قرینه در می آورد. نوع دیگری از جراحی بینی کج وجود دارد که سپتوپلاستی نامیده می شود و دیواره داخلی بینی را اصلاح کرده و به دو قسمت صاف و مساوی تبدیل می کند. در ادامه این دو روش به طور خلاصه توضیح داده شده اند:

جراحی بینی کج : این عمل زمانی کاربردی و مثمر ثمر است که نامتقارن بودن بینی در اثر استخوان و غضروف های بینی باشد. در واقع ساختار نامتقارن و غضروف ها باعث شده اند که بینی حالتی کج داشته باشد. جراحی بینی کج با تراشیدن و صیقل استخوان ها کجی آن را از بین برده و ظاهری نرمال و صاف به آن می بخشد. در واقع در این عمل ظاهر بینی بیشتر اصلاح می گردد. در حالی که ممکن است با صاف شدن استخوان و غضروف بینی مشکلات تنفسی فرد نیز برطرف گردد. جراحی بینی کج باعث ایجاد تقارن در صورت می شود به این معنی است که هر دو نیمه صورت شما شبیه به هم هستند.

سپتوپلاستی : این نوع از جراحی بینی نامتقارن مربوط به تغییر تیغه میانی بینی است. سپتوپلاستی با تغییر شکل دیواره بین مجاری بینی به راست شدن بینی کمک می کند. اگر به دلیل انحراف تیغه بینی، بینی کج باشد ، احتمالاً پزشک سپتوپلاستی را توصیه می کند. سپتوپلاستی علاوه بر صاف کردن بینی ، می تواند انسداد مجاری تنفسی بینی ناشی از انحراف تیغه بینی را نیز برطرف کند. در این عمل جراحی بینی کج در واقع ساختار داخلی بینی تصحیح می شود که این امر در شکل ظاهری نیز ممکن است دارای تاثیر باشد و آن را بهتر و زیباتر کند. بنابراین بسته به علت کج بودن بینی نوع جراحی بینی کج نیز می تواند متفاوت باشد. سپتوپلاستی و جراحی زیبایی هر دو در تغییر شکل ظاهری و همچنین بهبود تنفس موثر می باشند و دارای نتیجه بهتری از روش های غیر جراحی هستند.

دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
avatar
دکتر سعید ظفرمند جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی
سلام خوش آمدید. چطور میتونم کمکتون کنم ؟
16:40