تفاوت جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی

Rate this post

جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی دو نمونه از عمل های رایج و پر طرفدار زیبایی بینی هستند که توسط جراحان ماهر و باتجربه انجام می گیرند. هر چند شباهت های فراوانی میان این دو نوع بینی وجود دارد اما از بسیاری جهات نیز متفاوت می باشند. نوع تکنیکی که برای انجام هر کدام به کار گرفته می شوند خاص و ویژه می باشند به همین دلیل است که نتیجه نهایی به دست آمده برای هر کدام نیز متفاوت خواهد بود.

بینی فانتزی و نیمه فانتزی چیست؟

بینی فانتزی فرمی از جراحی بینی است که در آن زاویه ای ۱۰۰ تا ۱۰۵ درجه بین لب و بینی برقرار می شود. برای ایجاد بینی فانتزی استخوان را تا حد ممکن تراش داده  تا قوس نسبتا زیادی در آن ایجاد شود. بالا بودن نوک از مهم ترین ویژگی مشخصه آن می باشد.

بینی نیمه فانتزی اما ترکیبی از مدل طبیعی و فانتزی است. به این شکل که نوک بینی اندکی روبه بالا و بیشتر به مدل طبیعی نزدیک تر است به همین دلیل است که بینی نیمه فانتزی خیلی غیر طبیعی و در اصطلاح عروسکی به نظر نمی رسد.

تفاوت جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی

تفاوت میان کاندیدای جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی

کاندیدای جراحی بینی فانتزی اغلب خانم های جوان هستند در صورتی که جراحی نیمه فانتزی گاهی برای آقایان هم انجام می شود. از دیگر تفاوت های میان کاندیدای جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی این است که افراد متقاضی جراحی بینی فانتزی باید دارای بینی استخوانی و پوستی نازک در آن باشند و تا حد ممکن بینی شان استخوانی و غیر گوشتی باشد در حالی که متقاضیان جراحی بینی نیمه فانتزی افرادی هستند که علاقه زیادی به فرم فانتزی داشته اما دوست ندارند بینی شان زیاد کوچک شود به همین دلیل داشتن بینی استخوانی با پوستی نازک برای آن ها فاکتور مهم و حیاتی نمی باشد.

تفاوت های عمده در جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی

مهم ترین تفاوت میان جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی مربوط به نوک بینی و کوچک بودن آن می باشد. به این معنی که بینی های فانتزی بسیار کوچک، قوس دار و سر بالا می باشند در حالی که بینی های نیمه فانتزی دارای سایزی متوسط و سوراخ های طبیعی و قوسی نرمال می باشند.

از دیگر تفاوت های میان جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی این است که درجه به وجود آمده میان لب بالا و نوک بینی ۱۰۰ و حتی بیشتر از ۱۰۰ در نظر گرفته می شود در صورتی که درجه ایجاد شده در بینی نیمه فانتزی عددی است مابین ۹۵ تا ۱۰۰.

در جراحی بینی نیمه فانتزی دست جراح اندکی بازتر بوده و می تواند با در نظر گرفتن حالات چهره و فرم صورت و همچنین خواسته بیمار فرم بینی را به فرم طبیعی نزدیک کند. در حالی که در جراحی بینی فانتزی تفاوت های بارزی میان شکل و اندازه بینی با شکل و اندازه بینی طبیعی  وجود دارد.

از دیگر تفاوت های بارز جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی نوع تکنیکی است که برای اجرای هر کدام به کار برده می شوند. تکنیکی که برای جراحی فانتزی به کار برده می شود تا حد زیادی پیچیده و مشکل بوده و از حساسیت بالایی برخوردار می باشند. این در حالی است که در جراحی نیمه فانتزی تا حد زیادی از میزان این حساسیت ها کاسته می شود. زیرا نیازی به داشتن یک بینی با خصوصیات فانتزی وجود ندارد. همچنین تکنیک های به کار برده شده در اجرای این عمل از حساسیت و ظرافت کمتری نسبت به جراحی بینی فانتزی برخوردار می باشند.

تفاوت بینی فانتزی و نیمه فانتزی

دیگر تفاوت های جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی در عوارض های بعد از انجام آن ها می باشد. درعمل های فانتزی ممکن است راه نفس بیمار به دلیل سوراخ های کوچک بینی مسدود شده و بیمار به سختی نفس بکشد. در حالی که در جراحی بینی نیمه فانتزی هر چند سایز سوراخ های بینی نسبت به جراحی بینی طبیعی  کوچک هستند اما به اندازه جراحی فانتزی ریز نبوده و مشکل حادی از لحاظ تنفس برای بیمار ایجاد نمی کنند.

تفاوت دیگر میان این دو مدل جراحی این است که در مدل فانتزی تیغه بینی بیشتر از حد معمول باریک می شود و شیار فوقانی پره های بینی  در نمای روبه رو ایجاد شده و به خوبی قابل مشاهده می باشند. در حالی که در مدل نیمه فانتزی تیغه در حد نرمال باریک شده و شیارهای بالای پره های بینی یا خط افتادگی نازک بالای پره بینی به صورت خفیف تر ظاهر می شوند.

مهم ترین تفاوت میان جراحی فانتزی و نیمه فانتزی در شیوه اجرای متد

تفاوت میان جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی در اجرای تکنیک ها این است که جراح در حین انجام جراحی نیمه فانتزی از تکنیکی استفاده می کند که ضمن حفظ ظاهر طبیعی بینی قوس ظریف و اندکی نیز در آن ایجاد نماید اما در جراحی بینی فانتزی تکنیک به کار رفته در انجام آن باعث می شود تا قوس نسبتا زیادی بر روی بینی به وجود بیاید تا شکل آن به بینی های باربی یا عروسکی نزدیک شود.

تفاوت مراحل جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی

طی انجام عمل نیمه فانتزی پل و نوک بینی به وسیله به کار گیری غضروف به شیوه طبیعی ایجاد می شوند. در حالی که در مراحل جراحی بینی فانتزی  پل و نوک بینی به کمک غضروف به شکل غیر طبیعی ایجاد می شوند.

نکته: جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی حتی از لحاظ مزایا نیز با هم متفاوت می باشند. به این صورت که در عمل بینی نیمه فانتزی زیبایی و ظرافت بیشتری دیده می شود در حالی که در جراحی بینی  فانتزی درصد این زیبایی کم تر می باشد. یکی از مزایای جراحی بینی نیمه فانتزی مصنوعی نبودن آن است در حالی که بینی فانتزی تا حد زیادی مصنوعی به نظر می رسد.

بینی نیمه فانتزی زیبایی طبیعی  فوق العاده ای به چهره افراد می بخشد در حالی که جراحی فانتزی از میزان بالایی زیبایی طبیعی  برخوردار نمی باشد.

هر چند داشتن بینی کوچک یک ویژگی بی نظیر در چهره های زیبا به شمار می رود اما جراحی بینی فانتزی به دلیل کوچکی بیش از اندازه تا حد زیادی  زیبایی چهره را تحت الشعاع قرار می دهد.

امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. شما میتوانید سوالات و تجربیات خود را در زیر این مطلب با ما به اشتراک بگذارید.

دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
avatar
دکتر سعید ظفرمند جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی
سلام خوش آمدید. چطور میتونم کمکتون کنم ؟
17:19