انواع رینوپلاستی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

رینوپلاستی که با نام جراحی بینی بین مردم جا افتاده است، نوعی عمل جراحی است که به تغییر ظاهر و اندازه بینی می انجامد. بینی در مرکز صورت قرار دارد و تغییرات کوچکی روی آن موجب بهبود و افزایش جذابیت فرد می شود. جراحی بینی یکی از قدیمی ترین انواع جراحی پلاستیک است که امروزه محبوبیت بسیاری کسب کرده است.

سایز و شکل بینی

سایز و شکل بینی تاثیر زیادی در تقارن و تناسب صورت ایفا می کند. در حالی که شکل و اندازه بینی تحت تاثیر عامل وراثت است و معمولاً از مادر و پدر به ارث می رسد، گاهی اوقات شکل و اندازه در اثر آسیب و یا ضربه به بینی تغییر می کنند. شکل بینی در دوران بلوغ تقریباً کامل می شود. طیف وسیعی از شکل و اندازه های بینی وجود دارد که با نگاه به افراد دیگر می توان متوجه این مورد شد. هر شخصی استاندارد های مختلفی برای ارزیابی ظاهر بینی خوب و بد دارد. ولی در کل یک بینی ایده آل باید به باقی اجزای صورت فرد بیاید و اندازه آن متناسب باشد.

برخی افراد از سایز و شکل بینی خود ناراضی هستند. در نتیجه به فکر انجام عمل رینوپلاستی می افتند. برخی افراد تجربه آسیب یا ضربه به بینی را داشتند که می تواند تغییراتی در ظاهر بینی و یا حتی عملکرد بینی ایجاد کند. برخی دیگر مشکلاتی در تنفس خود به صورت مادرزادی دارند و ساختار بینی آن ها مشکل دارد و تمایل دارند که با جراحی بینی به حل این مشکل بپردازند.

بیشتر بخوانید
هر آنچه باید قبل از عمل بینی استخوانی بدانید!

در ادامه نمونه جراحی بینی یک خانم را مشاهده می کنید:

با رینوپلاستی به چه اهدافی می توان دست یافت؟

با جراحی رینوپلاستی می توان به موارد زیادی از جمله موارد زیر دست یافت:

– بهبود مشکلات تنفسی. این جراحی با نام رینوپلاستی عملکردی شناخته می شود.

جراحی پولیپ بینی

– کاهش سایز و شکل و نوع قرارگیری بینی. رینوپلاستی کاهشی نام دیگری برای این جراحی است.

– افزایش سایز و شکل و نوع قرار گیری بینی. طی این جراحی که با نام رینوپلاستی افزایشی شناخته شده است، جراح با استفاده از گرافت یا پروتزهای بینی شکلی ایده آل برای بینی ایجاد می کند. بینی بیش از حد کوچک می تواند ظاهر فرد را نامتناسب جلوه دهد. بنابراین این نوع جراحی هم به نوعی در دسته جراحی های زیبایی است.

– تغییر مدل شکل و نوک بینی، پل بینی و مجراهای بینی. در طی این روش استخوان های بینی شکسته می شوند و غضروف بینی تغییر موقعیت می دهد.

– تغییر زاویه بین بینی و لب بالایی

چه افرادی برای جراحی رینوپلاستی مناسب هستند؟

بهترین کاندیداها برای جراحی رینوپلاستی افرادی هستند که توقعات واقع بینانه ای از جراحی دارند. رینوپلاستی یک جراحی زیبایی است که بین مردان و زنان بسیازی کاملاً شناخته و محبوب شده است. نام دیگر رینوپلاستی جراحی بینی است که شامل تغییر اندازه و یا شکل بینی است. کاندیداهای رینوپلاستی شاید به دلیل مشکلات ظاهری تصمیم به انجام این جراحی بگیرند. در بسیاری از موارد هم افراد برای رفع مشکلات تنفسی تصمیم به انجام این جراحی می گیرند. در برخی افراد هم مشکلات ظاهری و هم مشکلات تنفسی وجود دارد که در یک جراحی می توان به رفع این مشکلات کمک کرد. مشکلات تنفسی شامل صدای تنفس بلند و صدادار است که نشانه انسداد مجراهای بینی است.

بیشتر بخوانید
جراحی بینی طبیعی

به علاوه برخی افراد تجربه خر و پف دارند که هنگام خواب می تواند مشکلاتی برای آن ها به وجود آورد و کیفیت خواب را تحت تاثیر قرار دهد. در موارد زیر احتمالاً شما کاندیدای مناسبی برای جراحی بینی هستید:

– ناراحتی و احساس بد درباره اندازه و شکل فعلی بینی
– تمایل به اصلاح آسیب یا مشکلی که برای بینی اتفاق افتاده است.
– خر و پف بلند
– داشتن شاخص توده بدنی سالم
– نداشتن مشکل خاصی و سالم بودن فرد
– فیت و متناسب بودن فرد
– توقعات واقع بینانه از جراحی بینی
– احساس سلامت روانی و احساسی و آمادگی برای جراحی

علت انجام رینوپلاستی

همان طور که گفته شد، جراحی بینی برای اهداف مختلفی انجام می گیرد. این دلایل می توانند شامل ایجاد تغییراتی در چگونگی ظاهر فرد باشد و یا می تواند به بهبود ساختار بینی و برطرف کردن مشکلات ساختاری بینی کمک کند. با رینوپلاستی می توان به اهداف زیر رسید:

– رینوپلاستی به بهبود تناسب کلی صورت می انجامد بنابراین توصیه می شود که جلسه مشاوره ای با پزشک قبل از جراحی داشته باشند.
– باید به این نکته توجه داشته باشید که تغییرات روی ظاهر بینی می تواند بر جنبه های دیگر صورت مانند چشم ها و دهان و چانه تاثیر بگذارد.

عمل رینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

انجام رینوپلاستی معمولاً بین 90 دقیقه تا سه ساعت زمان می برد. در اغلب موارد متخصص بیهوشی از بیهوشی عمومی برای این جراحی استفاده می کند. با این حال می توان از بی حسی موضعی و آرام بخش هم برای بیمار استفاده کرد. بعد از تکمیل جراحی شاید نیاز به بستری بیمار به مدت یک تا دو روز در بیمارستان باشد.

بیشتر بخوانید
علت استفاده از اسپلینت بینی بعد از جراحی

1- در جلسه مشاوره با پزشک خود مشورت می کنید و درباره مشکلات و خطرات جراحی بینی و همچنین مراقبت های بعد از جراحی بینی با وی صحبت می کنید. آگاه شدن از پیچیدگی های جراحی می تواند تاثیر زیادی در ذهنیت فرد داشته باشد. همچنین عکس هایی از قبل و بعد از جراحی بینی پزشک مشاهده می کنید.

2- بیهوشی عمومی در روز جراحی در اغلب موارد انجام می گیرد ولی تصمیم برای نوع بیهوشی کاملاً بستگی به نظر جراح و ترجیح و شرایط بیمار دارد. بی حسی موضعی و تزریق آرام بخش برای آرامش بیمار در طول جراحی در برخی موارد خاص انجام می گیرد.

3- برش های جراحی بینی بستگی به نوع تکنیک مورد استفاده دارد. در صورتی که جراحی بینی بسته یا بسته باشد، نوع برش ها متفاوت خواهند بود. برای جراحی بینی گوشتی و استخوانی شیوه های مختلفی به کار برده می شود.

  • رینوپلاستی بسته

در رینوپلاستی بسته جراح برشی در داخل بینی و هر یک از مجراهای بینی ایجاد می کند. در این برش ها می توان جراحی را انجام داد. مزیت این روش میزان تورم کمتر و مخفی شدن اسکار ها در داخل بینی است. همچنین دوران نقاهت کوتاه تر است.

  • رینوپلاستی باز

در این روش برش در زیر بینی ایجاد می شود و پوست کل بینی برداشته می شود و جراحی با گستردگی عمل بیشتری انجام می گیرد.

منبع : https://www.medbelle.com/information/rhinoplasty/

دکتر سعید ظفرمند

دکتر سعید ظفرمند جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی. همچنین عضو انجمن جراحان گوش وحلق و بینی وسر وگردن ایران و عضو انجمن علمی راینولوژی ایران و عضو کالج جراحان گوش وحلق و بینی اروپا هستند.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک