انسداد و گرفتگی بینی بعد از عمل

۵/۵ - (۲ امتیاز)

بسیاری از ما می دانیم که پس از جراحی بینی چه عوارض جانبی قابل مشاهده ای از جمله تورم و کبودی را می توان انتظار داشت. در حالی که این ها مطمئناً برخی از واضح ترین علائمی هستند که بعد از جراحی بینی تجربه خواهید کرد، اما تنها آن ها نیستند. اکثر بیماران تقریبا بلافاصله پس از جراحی بینی انسداد و گرفتگی بینی را گزارش می کنند که می تواند تنفس آزادانه از طریق بینی را دشوار یا ناراحت کند. امروز می خواهیم در این مطلب در مورد انسداد و گرفتگی بینی بعد از عمل بینی، از جمله اینکه چه مدت ممکن است طول بکشد و چه مواردی را باید رعایت کنید، بپردازیم.

علت گرفتگی بینی بعد از عمل چیست؟

علت گرفتگی بینی بعد از عمل چیست؟

جراحی زیبایی بینی برای بهبود مشکلات زیبایی بینی و همچنین عملکردی انجام می شود. هدف این است که بینی ایجاد شود که خوشایند و متناسب به نظر برسد اما همچنان جریان هوای معمولی را فراهم کند. کاملا طبیعی است که بیماران پس از جراحی بینی دچار گرفتکی و مشکلات تنفسی شوند. بنابراین نباید نگران باشید زیرا این مشکل به مرور زمان برطرف می شود

بیشتر موارد انسداد بینی ناشی از تورم و التهاب می باشد که بسیار طبیعی و از عوارض جانبی مورد انتظار جراحی بینی است. اغلب این مشکل را می توان با داروهای تجویزی و یک شستشوی ساده با نمک حل کرد. دوره نقاهت اولیه معمولا دو هفته است، ولی بیماران باید انتظار داشته باشند، تورم را حداقل برای چندین ماه را داشته باشند به ویژه در جراحی بینی گوشتی. ممکن است بهبودی کامل پس از جراحی بینی یک سال طول بکشد.

یکی دیگر از دلایل گرفتگی بینی ممکن است در اثر سفت شدن خون و مخاط باشد. این اتفاق می تواند تا حدی یا به طور کامل جریان هوا را از طریق حفره بینی مسدود نماید. این گرفتگی می تواند تنفس را دشوار کند و بیمار را مجبور به تنفس از طریق دهان کند. با این حال، حتی از فین کردن به ویژد در هفته اول پس از جراحی، به طور کامل اجتناب کنید.

گاهی اوقات، حتی پس از رفع التهاب و تورم، بیمار ممکن است همچنان با درجاتی از انسداد و گرفتگی بینی مواجه شود. ممکن است. بدشکلی آناتومیکی قبل از جراحی وجود داشته باشد یا در طول خود عمل به دلیل انجام جراحی پیش فرد غیر متخصص ایجاد شده باشد. در این موارد، به یک جراح بینی با تجربه، مانند دکتر سعید ظفرمند مراجعه کنید.

دوره نقاهت جراحی بینی چقدر ناراحت کننده است؟

اکثر بیماران دوران نقاهت بعد از جراحی زیبایی بینی را به راحتی می گذرانند و بسیاری از مردان و زنان فقط از داروهای مسکن بدون نسخه استفاده می کنند. مقداری تورم، ناراحتی و کبودی در چند روز اول پس از جراحی بینی طبیعی و  قابل انتظار است، اما بسیاری از بیماران بعد از یک هفته تقریبا مشکل خیلی خاصی ندارند و می توانند به سر کار باز گردند. در این مرحله، هر گونه کبودی باقیمانده معمولاً با آرایش پنهان می شود. در حالی که اکثر تورم در چند هفته اول پس از جراحی بینی فروکش می کند، ممکن است بعضی از تورم ها تا ۶ تا ۱۲ ماه وجود داشته باشد.

چگونه گرفتگی بینی بعد از جراحی بینی را درمان کنیم؟

برای بسیاری از افراد، یکی از ناراحت کننده ترین یا آزاردهنده ترین احساسات در حین ریکاوری جراحی بینی، گرفتگی بینی است. البته این کار نیاز به درمان ندارد چون اغلب طبیعی است و با بهبودی شما برطرف می شود. ولی راهکارهای برای تسریع بهبودی و احساس بهتر در دوره ی نقاهت وجود دارد.

 همانطور که بینی شما بهبود می یابد، تورم می تواند مجاری بینی را محدود کند و تنفس از طریق بینی را دشوار کند. برای بیماران مهم است که به یاد داشته باشند، اگرچه ممکن است احساس کنند بینی شما پر شده است، اما انسداد ناشی از بافت های متورم است نه احتقان یا مخاط واقعی. بیماران برای جلوگیری از آسیب دیدن ساختارهای ترمیم بینی و به خطر افتادن نتایج آن، حداقل تا ۲ تا ۳ هفته پس از جراحی بینی یا تا زمانی که جراح بینی توصیه می کند، اقدام به فین کردن نکنند. درعوض، بیماران ممکن است با استفاده از یک اسپری سالین (آب نمک) از احتقان جراحی بینی تسکین پیدا کنند. به طور متوسط، بیماران می توانند انتظار داشته باشند که تنفس از طریق بینی پس از جراحی بینی بعد از ۱ تا ۳ هفته راحت تر باشد، اگرچه برخی از بیماران ممکن است برای چندین ماه احساس احتقان بینی داشته باشند

همچنین در این دوران بهبودی رژیم غذایی بسیار مهم است سعی کنید از خوردن غذاهای شور و تند خودداری کنید زیرا باعث التهاب و تورم بیشتر می شود و بهبودی شما را به عقب می اندازد.

بهبودی کامل بعد از جراحی بینی چقدر طول می کشد؟

بهبودی کامل پس از جراحی بینی بسته به شرایط جسمانی، شدت مشکل و نوع جراحی که بیمار انتخاب می کند، می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. معمولاً در عرض یک هفته پس از جراحی، پزشک گوش و حلق و بینی اسپلینت های داخلی بینی را برمی دارد اما ممکن است مقداری گرفتگی بینی وجود داشته باشد. فرد می تواند پس از جراحی در عرض ۳-۴ هفته به طور کامل بهبود یابد.

سوالات متداول

https://www.drzafarmand.com/wp-content/uploads/2023/11/photo_2018-07-21_00-20-16.jpg
دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Buttonتماس سریع