آلرژی و عمل بینی

Rate this post

فصل بهار متاسفانه فصلی است که در آن آلرژی بسیاری از افراد عود می کند. آبریزش بینی، عطسه کردن، آب آمدن از چشم ها از جمله موارد متداول در این دوره از سال است. این مشکلات ندرتاً آزاردهنده هستند ولی زمانی که جراحی بینی انجام می گیرد می تواند بسیار ناراحت کننده باشد.

در صورتی که قصد عمل بینی در فصل بهار دارید و در سال های پیشین تجربه آلرژی در فصل بهار داشته اید، خواندن این مقاله را به شما توصیه می کنیم.

با پزشک خود در رابطه با وضعیت تان صحبت کنید.

معمولاً قبل از جراحی ، در مورد سابقه آلرژی فرد اطلاعات لازم گردآوری می شود تا مراقبت های مورد نیاز بعد از عمل به بیمار توضیح داده شود. داروهای استروئیدی و اسپری های ضد انسداد می توانند تا حدودی به کاهش علائم آلرژی کمک کنند. در برخی موارد استفاده از این نوع داروها با نتیجه جراحی و روند بهبود تداخل ایجاد می کند. بنابراین انجام جراحی بینی زمانی که فرد علائم خفیف تری از آلرژی را تجربه می کند، بهتر است.

در اکثر موارد برای بیمارانی که به آلرژی مبتلا هستند، راه حل هایی برای اینکه این عارضه تاثیری بر نتیجه جراحی شان نداشته باشد، وجود دارد.

آلرژی و عمل بینی
آلرژی و عمل بینی

آمادگی داشتن قبل از جراحی بینی

بعد از اینکه جراح اجازه جراحی را بدهد، بیمار باید آمادگی لازم را پیدا کند. بیماران باید داروهای مجاز برای آلرژی را تهیه کنند و مصرف داروها چند روز قبل از جراحی باید شروع شود. بنابراین در صورتی که در طول دوره نقاهت آلرژی عود کند، مشکلی برای بیمار پیش نخواهد آمد.

همچنین به بیمار گفته می شود تا در روز اول بعد از جراحی در بینی خود ندمد و در کل تا اولین معاینه بعد از جراحی مراقبت های لازم انجام گیرد. مراقبت های بعد از عمل بستگی به میزان تغییر تیغه بینی دارد. بنابراین جراح نکته های لازم را به بیمار گوشزد می کند.

برای آمادگی بعد از جراحی باید پنبه و الیاف نرم و ضد عفونی خریداری شود زیرا در دوران نقاهت به این موارد نیاز است. در چند روز اول بعد از جراحی بینی تورم و درد بینی بسیار شایع است. در صورتی که آلرژی در این دوره عود کند، علائم آلرژی تشدید می شوند. در این دوره برای بیمار استروئید تجویز می شود که تاثیر بسیار بالایی در کنترل علائم آلرژی دارد. نباید از داروهای استروئیدی به صورت بلند مدت استفاده شود.

دکتر سعید ظفرمند جراح بینی و متخصص گوش و حلق و بینی با بهره گیری از بروز ترین تکنیک ها به انجام انواع جراحی های سر و گردن می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۲۱۸۸۶۳۶۶۴۱ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

برای زمان جراحی بینی برنامه ریزی کنید.

در صورتی که در فصل آلرژی قصد انجام جراحی بینی دارید باید بدانید که مشکلات بعد از جراحی به مراتب بیشتر می شوند. اگر درست بعد از جراحی قصد بیرون رفتن از منزل دارید ، این مورد می تواند منجر به شدت واکنش های آلرژیک شود. بنابراین لازم است که کارهای بیرون از منزل را قبل از جراحی بینی انجام دهید.

خبر خوب اینکه بسیاری از بیمارانی که به آلرژی مبتلا هستند بعد از عمل بینی شاهد بهبود تنفس خود و در نتیجه بهبود علائم آلرژی می شوند. رینوپلاستی با اصلاح تیغه بینی باعث بهبود تنفس فرد می شود ولی بر عکس العمل فرد به مواد آلرژی زا تاثیری ندارد. آلرژی بعد از عمل بینی از بین نمی رود ولی تحمل علائم آن به مراتب برای بیمار آسان تر می شود.

منبع : https://www.drthomasmustoe.com/blog/managing-seasonal-allergies-rhinoplasty/

دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
avatar
دکتر سعید ظفرمند جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی
سلام خوش آمدید. چطور میتونم کمکتون کنم ؟
17:40