آبریزش بینی بعد از عمل بینی

۵/۵ - (۱ امتیاز)

هنگامی که تحت عمل جراحی زیبایی بینی قرار می گیرید، جزئیات زیادی وجود دارد که باید در طول روند بهبودی مراقب آن ها باشید. مواردی مانند عینک زدن، نوشیدن نوشیدنی های گرم یا سرد، وضعیت خوابیدن یا آبریزش بینی، ممکن است تمامی این موارد دستورالعمل های متفاوتی بعد از جراحی داشته باشند. امروز می خواهیم در این مطلب به آبریزش بینی بعد از عمل بینی بپردازیم.

آیا آبریزش بینی بعد از جراحی طبیعی است؟

آیا آبریزش بینی بعد از جراحی طبیعی است؟

این غیر معمول نیست که بیماران بعد از جراحی بینی دچار آبریزش بینی شوند. این معمولاً به عنوان بخشی از روند بهبود طبیعی بدن رخ می دهد و می تواند تا ۱ یا ۲ ماه پس از جراحی ادامه یابد. آبریزش بینی روشی است که بدن شما برای از بین بردن مایع اضافی از این ناحیه انجام می دهد، بنابراین مهم است که اجازه دهید این فرآیند اتفاق بیفتد. اما در بعضی از موارد ممکن است دلایل دیگری داشته باشد.

علت آبریزش بینی بعد از جراحی چیست؟

یکی از شایع ترین شکایاتی که بیماران بعد از جراحی بینی دارند، آبریزش بینی است. اگر قبل از جراحی این آبریزش وجود داشته باشد، می تواند نشان دهنده آلرژی باشد. هنگامی که فقط پس از جراحی ظاهر می شود، ممکن است فرد به دلیل سرماخوردگی بعد از عمل بینی و یا به دلیل بیهوشی پس از جراحی به طور موقت دچار آبریزش بینی شده باشد.

علت آبریزش بینی بعد از جراحی چیست؟

عوارض بسیار نادر که سبب آبریزش بینی بعد از جراحی می شود، عبارتند از:

۱-این عوارض در صورت جراحی بینی پیش فرد غیر متخصص رخ می دهد. هنگامی که جراح ارتفاع پل را کاهش می دهد و غضروف های نوک را کاهش می دهد، هر دو دریچه داخلی و خارجی به ترتیب می توانند ناکارآمد شوند. این بدان معناست که دیواره های کناری در اثر دم فرو می ریزند یا بینی دیگر به اندازه کافی پهن نیست که جریان هوای عادی را فراهم کند. هوا به جای عبور راحت از بینی، به اطراف می چرخد و سطح داخل بینی را خشک می کند. این باعث می شود که آبریزش بینی اتفاق بیفتد. هنگامی که دریچه ها و سایر علل انسداد اصلاح شوند، اغلب در عرض چند ماه آبریزش از بین می رود.

۲-علت دوم، کاهش بیش از حد شاخک های تحتانی است. سه جفت شاخک وجود دارد و پایین‌ترین آن ها در درجه اول هوا را گرم و مرطوب می‌کنند تا هر چقدر هم که بیرون سرد و خشک باشد، وقتی هوا به ریه‌های شما می‌رسد، تقریباً مرطوب و هم دمای بدن باشد. اگر آن ها در جراحی بینی بیش از حد برداشته شوند، سبب آبریزش بینی می شود.

این موارد بسیار نادر هستند.

چگونه آبریزش بینی بعد از جراحی بینی را متوقف کنیم؟

بهتر است در چند هفته اول بینی خود را با یک اسپری سالین شستشو دهید. هنگامی که به مرحله ای در روند بهبودی خود رسیدید که می توانید به آرامی بینی خود را باد کنید، این کار را هر بار یک سوراخ بینی انجام دهید و از حداقل نیرو استفاده کنید.

اطمینان حاصل کنید که از دستمال نرم و غیر ساینده روی بینی استفاده کنید تا از هر گونه ضربه ای جلوگیری شود. مهم است که به یاد داشته باشید که بهبودی کامل جراحی بینی شما می تواند تا ۶ ماه طول بکشد، بنابراین بهتر است در این مدت با بینی خود ملایم باشید.

در مواردی که آبریزش بینی به دلیل آلرژی های فصلی است، لازم است بیمار قبل و بعد از جراحی بینی با مشورت جراح خود از قرص های ضد حساسیت استفاده کند تا دوران آلرژی آن سپری شود. همچنین در زمان بهبودی سعی کنید در معرض مواد آلرژی زا قرار نگیرید.

اگر آبریزش بینی به دلیل سرماخوردگی باشد باید با جراح خود مشورت کنید، جهت رفع آبریزش ناشی از آن، به هیچ عنوان خودسرانه دارو مصرف نکنید، زیرا ممکن است عوارضی بدی را به دنبال داشته باشد.

اگر بعد از جراحی بینی سرماخورده اید بهتر است تحت نظر جراح خود زودتر درمان سرماخوردگی  را شروع کنید. زیرا سرفه و عطسه بعد از جراحی بینی می تواند باعث خونریزی و تورم بینی شما شود. همچنین برای تمیز کردن بینی نهایت دقت و وسواس را به خرج دهید تا آسیبی به آن وارد نشود. مصرف آب به میزان کافی، غذا‌های نرم مانند سوپ می تواند این بیماری را کاهش دهد.

حتما به خاطر داشته باشید که برای از بین بردن آبریزش بینی محکم بینی خود را با دستمال پاک ننمایید و فین نکنید. زیرا به بخیه های بینی فشار وارد می کند و امکان پارگی بخیه های و همچنین تورم و خونریزی بینی وجود دارد.

آبریزش بینی بعد از عمل چه مدت طول می کشد؟

اغلب آبریزش بینی و گرفتگی آن بعد از جراحی بینی ممکن است تا یک تا دو ماه طول بکشد، اما بعد از آن بهبود می‌یابد. اگر این شرایط بیش از این ادامه داشت، نیاز به بررسی بیشتری است و باید به جراح بینی خود مراجعه کنید. ممکن است با الرژی یا مشکلات دیگر مرتبط باشد.

سوالات متداول

نتیجه

جراحی زیبایی بینی مانند همه جراحی های زیبایی با یک سری عوارض گذرا همراه است. این عوارض جانبی ممکن است برای هر فردی متفاوت باشد. بنابراین لازم است ابتدا با جراح بینی خود مشورت کنید و دستورات جراح را در مورد آن رعایت کنید و تا رفع عارضه صبور باشید. در مورد آبریزش بینی، این عارضه موقتی است و اغلب ۲ ماه پس از جراحی بینی از بین می رود. بیمار برای کمک به رفع آبریزش بینی نیاز به شستشوی بینی با سرم ۴ مرتبه در روز دارد.

دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
avatar
دکتر سعید ظفرمند جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی
سلام خوش آمدید. چطور میتونم کمکتون کنم ؟
16:10
Call Now Buttonتماس سریع