بایدها و نبایدهای جراحی بینی

۳.۲/۵ - (۸ امتیاز)

متقاضیان جراحی بینی در اغلب موارد درباره بایدها و نبایدهای جراحی بینی می پرسند و در طول دوران نقاهت بعد از جراحی بینی اطلاع از این بایدها و نبایدها بسیار واجب است. در این مقاله قصد داریم به صورت گزینه ای به مواردی که باید انجام گیرد و مواردی که نباید انجام گیرند اشاره کنیم.

در فرم زیر اطلاعات خود را وارد کنید تا در کمتر از ۶ ساعت با شما تماس بگیریم و از مشاوره رایگان عمل بینی بهره مند شوید.

نام و نام خانوادگی
شماره موبایل
توضیحات (در صورت نیاز)
اطلاعات شما با موفقیت ارسال شد. با شما در کمتر از ۶ ساعت تماس می گیریم.
دوباره سعی کنید.

۱- در روز جراحی و ۴ ساعت بعد از جراحی می توانید مایعات و غذاهای آبکی و بسیار نرم مصرف کنید.


۲- در روز جراحی در منزل استراحت کنید. سر خود را بالا نگاه دارید و از دو یا تعداد بیشتری بالشت استفاده کنید. روز بعد از جراحی فرد می تواند راه برود.


۳- داروهایی که پزشک تجویز کرده است را بعد از بازیابی هوشیاری مصرف کنید. گرچه بسیاری از بیماران نیاز به هیچ داروی خاصی ندارند. پزشک داروهایی مانند استامینوفن ۵۰۰ را معمولاً تجویز می کند که هر ۴ تا ۶ ساعت یک بار مصرف شود. به این ترتیب از درد بعد از جراحی پیشگیری می شود. در این دوره از مصرف الکل خودداری کنید زیرا می تواند با داروهایی مانند استامینوفن تداخل ایجاد کند و به کلیه ها آسیب برساند.


۴- در روز بعد از جراحی پانسمان های زیر بینی در صورت وجود، برداشته می شود. داخل بینی حداقل ۵ بار در روز با محلول مخصوص شسته می شود. همچنین پمادی بر روی بخیه ها سه بار در روز مالیده می شود.


۵- ترشحات آبکی تا ۴۸ ساعت بعد از جراحی طبیعی است. بنابراین نیازی به نگرانی نیست.


۶- برای ۴۸ ساعت اول بعد از جراحی از کمپرس های سرد بر روی بینی و چشم ها استفاده کنید. سپس از کمپرس گرم برای ۴۸ ساعت بعدی استفاده کنید. به هیچ وجه کمپرس ها را به بینی فشار ندهید. یک کمپرس سرد می تواند از کیسه یخ یا پک های یخ بر پایه ژل باشند و در داروخانه ها موجود هستند.

بایدها و نبایدهای جراحی بینی


۷- برخی از بیماران احساس حالت تهوع و یا استفراغ خونی در موارد نادر می کنند. نیازی به نگرانی نیست ولی با پزشک خود تماس بگیرید.


۸- از سه روز بعد از جراحی به مدت ۳۰ دقیقه در روز پیاده روی کنید.


۹- با عطسه کردن احتمال آسیب به بخیه ها وجود دارد. با دهان باز عطسه کنید تا فشاری به بینی وارد نشود.


۱۰- پزشک خود را ظرف ۵ تا ۷ روز بعد از جراحی ملاقات کنید تا بررسی های دیگری انجام گیرد , گچ روی بینی یا اسپلینت و بخیه ها برداشته شود. حتماً قبل از مراجعه به پزشک، دوش بگیرید ولی به هیچ وجه گچ روی بینی را خودتان بر ندارید. در صورتی که گچ بینی به صورت خود به خود برداشته شد، نترسید ولی سریعاً به مطب پزشک مراجعه کنید.


۱۱- اگر از تامپون استفاده شده است، پزشک زمان دقیق برداشتن تامپون ها را به بیمار می گوید.


۱۲- زمانی که برای برداشتن بخیه ها به پزشک مراجعه می کنید، آب میوه و شکلات همراه داشته باشید.


۱۳- بعد از برداشتن پانسمان، احتمال تغییر رنگ پوست بینی، چشم ها و لب بالایی وجود دارد. نیازی به نگرانی نیست و این تغییر رنگ ظرف دو تا سه هفته بعد از جراحی برطرف می شود.


۱۴- رانندگی برای یک تا دو هفته بعد از جراحی زیبایی بینی ممنوع است.


۱۵- سیگار کشیدن تا ۳ هفته قبل و بعد از جراحی ممنوع است زیرا نیکوتین موجود در سیگار، سرعت ترمیم را کاهش می دهد و خطر پیچیدگی ها را افزایش می دهد.


۱۶- تورم و کبودی مواردی شایع بعد از جراحی بینی هستند. تورم به مرور از بین می رود و ظرف یک ماه اول بعد از جراحی اغلب کبودی و تورم از بین می رود. ولی نیاز به چندین ماه زمان است تا تورم و کبودی کاملاً از بین برود. بهترین راهکار برای تورم گذر زمان است. کبودی به مرور ظرف ۲ تا ۳ هفته بعد از جراحی از بین می رود.


بیشتر بخوانید: ورم بینی بعد از عمل


۱۷- تورم و کبودی زیر چشم ها همچنین مورد شایع و متداولی است که از عوارض جراحی بینی است و معمولاً ظرف ۲ تا ۳ هفته بعد از جراحی از بین می رود و بنابراین نیازی به نگرانی نیست.


۱۸- مصرف آسپیرین و ایبوپروفن دو هفته قبل از جراحی بینی و دو هفته بعد از آن ممنوع است و نباید مصرف شود.


۱۹- از ورزش کردن برای یک ماه خودداری کنید. بعد از یک ماه، ورزش های سبک اجازه داده می شود. شنا کردن و تردمیل موردی ندارد ولی شیرجه شدن ممنوع است. از ورزش های تماسی که با توپ انجام می شوند تا ۶ ماه بعد از جراحی خودداری شود.


۲۰- از لباس های راحتی استفاده کنید. از لباس هایی که نیاز به پوشیدن از ناحیه سر دارند مانند تی شرت ها و دیگر لباس ها که یقه تنگی دارند و از ناحیه سر پوشیده می شوند برای دو هفته بعد از جراحی خودداری شود.


۲۱- موهای خود را بشویید ولی به نحوی که گچ بینی خیس نشود. موهای خود را همراه با کمک فردی همراه بشویید.


۲۲- از شست شوی صورت خود در طول هفته اول بعد از جراحی بپرهیزید. اسپلینت خیس می شود ولی این مورد باعث ایجاد عفونت و راش پوستی می گردد. در صورت خیس شدن، با یک سشوار محل را خشک کنید. شستن بدن موردی ندارد.


۲۳- از عینک زدن برای سه ماه بعد از جراحی خودداری کنید. همان طور که پد های بینی می توانند به بینی فشار وارد آورند و روند ترمیم استخوان های بینی را به تاخیر بیندازند.در صورتی که مجبور به عینک زدن هستید، با چسب عینک را به پیشانی بچسبانید تا فشاری به استخوان های بینی وارد نکنند. لنزهای تماسی ۲ تا ۳ روز بعد از جراحی می توانند استفاده شوند.


۲۴- از رابطه جنسی برای ۱۰ روز بعد از جراحی خودداری شود. همچنین فعالیت های ورزشی که باعث بالا رفتن آدرنالین می شوند باید برای دو هفته اول بعد از جراحی خودداری شوند. زیرا می توانند باعث تورم در بینی و حتی باعث خون ریزی شوند.


۲۵- دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید و از مسواکی نرم برای چند روز اول بعد از جراحی استفاده شود.


۲۶- برای ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از جراحی از فعالیت های اجتماعی و مکالمات تلفنی خودداری شود.


۲۷- برای یک هفته از خندیدن با صدای بلند و حرکات شدید صورت خودداری کنید.


۲۸- احتمال دارد که مقداری بی حسی و کاهش احساس در ناحیه نوک بینی و دندان های جلویی بعد از جراحی تجربه شود. این مورد ظرف دو ماه بعد از جراحی از بین می رود.


۲۹- در معرض نور شدید خورشید برای ۶ ماه قرار نگیرید. نور خورشید باعث تورم بینی می شود.


۳۰- هیچ قضاوتی درباره نتیجه جراحی بینی تا حداقل ۶ ماه نکنید. زیرا زمان لازم است تا بتوان نتیجه جراحی بینی را مشاهده کرد. حدوداً ۱۲ تا ۱۸ ماه زمان لازم است تا بتوان نتیجه جراحی بینی را مشاهده کرد و شکل واقعی بینی مشخص شود. گاهی اوقات پروسه ترمیم تا ۳ سال زمان می برد.


۳۱- حتماً از پزشک خود درباره زمان مناسب برای پرواز کردن سوال کنید.


۳۲- در صورت بروز شرایط اورژانسی، با پزشک تماس بگیرید. در هر کدام از شرایط زیر مورد اورژانسی محسوب می شود:

– خون ریزی از بینی ( که با ترشح شفاف و طبیعی از بینی متفاوت است )
– تب بالا ( بالاتر از ۳۸.۵ درجه )
– حالت تهوع و استفراغ دائمی
– اسهال
– سرگیجه
– درد شدید در ناحیه بینی
– تنگی نفس
– ضربان قلب شدیدتر از حالت عادی و نفس نفس زدن
– جوش هایی بر روی بدن
رژیم غذایی بعد از جراحی بینی به چه صورت باشد؟

تغذیه بعد از عمل بینی

در روز بعد از جراحی بینی نیاز است که از مایعات و آب میوه ها و آب استفاده شود. از نوشیدنی های اسیدی مانند آب پرتقال که باعث صدمه زدن به معده می شوند، خودداری شود. انبه یا آناناس گزینه های مناسبی برای بعد از جراحی هستند. آب میوه های طبیعی گزینه سالم تری نسبت به آب میوه های صنعتی هستند.

از غذاهای نرم مانند سوپ مرغ، پوره سیب زمینی یا سبزیجات پخته شده استفاده شود. از مصرف غذاهای جامد خودداری شود.

از مصرف غذاهایی که باعث سوءهاضمه می شوند خودداری شود. همچنین از مصرف شیر خودداری شود. غذاهای که حاوی فیبر بالایی هستند می توانند گزینه مناسبی باشند تا فرد به یبوست مبتلا نشود و فشاری به بینی وارد نشود. از مصرف غذاهای پر ادویه و تند خودداری شود.
منبع : https://ariamedtour.com/blogs/dos-and-donts-after-nose-surgery

دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
avatar
دکتر سعید ظفرمند جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی
سلام خوش آمدید. چطور میتونم کمکتون کنم ؟
17:33