جراحی سینوس

Rate this post

جراحی سینوس

بیماری که به سینوزیت مبتلا می شود در ابتدا به متخصص داخلی مراجعه می کند و با دارودرمانی سعی در درمان وی می شود. در صورتی که بعد از سه ماه دارودرمانی سینوزیت بهبود نیابد و علائم برطرف نشود ، می توان تشخیص سینوزیت مزمن داد. پس از آن باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه شود. جراح سر و گردن در زمینه درمان بیماری های مرتبط با گوش، حلق و بینی تخصص دارد و جراحی های لازم را انجام می دهد. در صورتی که سینوزیت به دارودرمانی پاسخ ندهد، یاید در مورد لزوم جراحی سینوس با پزشک متخصص مشاوره شود .

جراحی سینوس
جراحی سینوس

آمادگی برای جراحی سینوس

بیمارانی که به دارودرمانی پاسخ می دهند نیازی به جراحی ندارند، ولی در صورتی که با انجام سی تی اسکن مزمن بودن بیماری تشخیص داده شود، فرد کاندیدای مناسبی برای جراحی می باشد.

چه زمانی جراحی سینوس پیشنهاد می گردد؟

علل رایج برای انجام جراحی سینوس شامل موارد زیر است:

–    وجود شواهدی مبنی بر سینوزیت مزمن پس از درمان دارویی
–    سینوزیت ناشی از عفونت قارچی
–    پولیپ بینی و سینوس
–    ناهنجاری های ساختاری در بینی و سینوس ها
–    عفونت سینوس که به استخوان ها گسترش یافته است.
–    سرطان سینوس
–    ابتلای همزمان به سینوزیت مزمن و بیماری ایدز

در زیر می توانید رضایت یکی از بیماران دکتر سعید ظفرمند را بعد ازعمل ببینید.

 

انواع جراحی سینوس

از شایع ترین روش های جراحی برای سینوزیت می توان به جراحی آندوسکوپی سینوس اشاره نمود. برخی از انواع عفونت های سینوس قارجی متهاجم و برخی تومورهای نادر با روش جراحی سنتی درمان می شوند. در این روش برش هایی در لثه ها یا پیشانی فرد ایجاد می شود. در زیر به برخی از روش های جراحی سینوس اشاره می کنیم:

جراحی اندوسکوپی عملکردی (فانکشنال )

در این نوع جراحی از یک لوله مجهز به منبع نوری(اصطلاحاً نورسرد) به نام سینوسکوپ کمک گرفته می شود. با این لوله به راحتی مجرای بینی و سینوس ها را مشاهده می کنند. در طول اندوسکوپی بینی وسینوس (یاهمان سستوسکوپی) بافت های لازم برداشته می شوند، سینوس ها تمیز شده و مجرای ورودی سینوس ها بزرگ تر می شود تا خروج ترشحات به راحتی صورت گیرد.

–    بالون سینوپلاستی – در این روش جراحی یک کاتتر همراه با یک بالون با قابلیت باد شدن وارد سینوس می شود. سپس بالون متورم می شود و مجرای سینوس ها را وسیع می کند.

–    جراحی سینوس باز – در برخی موارد که سینوزیت مزمن همراه با پیچیدگی های خاصی است، با ایجاد برش هایی در ناحیه سینوس جراحی انجام می گیرد. برخی از بافت های ناحیه سینوس برداشته می شوند و به نوعی سینوس بازسازی می شود.

دکتر سعید ظفرمند جراح بینی و متخصص گوش و حلق و بینی با بهره گیری از بروز ترین تکنیک ها به انجام انواع جراحی های سر و گردن می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره ۰۲۱۸۸۶۳۶۶۴۱ تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

مزایای جراحی سینوس

بزرگترین مزیت جراحی سینوس این است که این اقدام معمولاً موثر واقع می شود. البته ترمیم و بهبود کامل تا ماه ها به طول می انجامد. بعد از جراحی در طول دوره نقاهت رعایت مراقبت های لازم اهمیت بالایی دارد. مطالعات نشان داده که در ۸۵ تا ۹۰ درصد موارد جراحی سینوس نتیجه موثری داشته است.

نتیجه گیری

برای جراحی سینوس به هیچ عنوان نباید عجله نمود. متخصص با بررسی تمامی جوانب، جراحی را پیشنهاد می دهد. البته همان طور که گفته شد با توجه به موفقیت بالا و نتایج مثبت جراحی سینوس نیازی به نگرانی نیست.
منبع : https://www.everydayhealth.com/ear-nose-throat/sinus-surgery.aspx

دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
avatar
دکتر سعید ظفرمند جراح و متخصص گوش ، حلق و بینی
سلام خوش آمدید. چطور میتونم کمکتون کنم ؟
10:56