مراقبت های بعد از جراحی بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

عمل بینی جزء عمل های سخت بوده و مراقبت های بعد از جراحی بینی باید به دقت انجام گیرد. در صورتیکه اینگونه مراقبت ها به طور صحیح رعایت شود، دوره نقاهت به بهترین شیوه ممکن طی شده و نتیجه جراحی به همان صورت پیش بینی شده خواهد بود اما در صورتیکه نسبت به آنها با سهل انگاری وبی توجهی برخوردشود ، احتمال بروز مشکلات برای فرد وجود خواهد داشت. در این مقاله راجع به مسائل مختلف بعد از جراحی بینی صحبت می کنیم.

دکتر سعید ظفرمند جراح بینی و متخصص گوش و حلق و بینی با بهره گیری از بروز ترین تکنیک ها به انجام انواع جراحی های سر و گردن می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188636641 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

اقدامات لازم بعد از جراحی بینی

مراقبت های یک هفته بعد از جراحی بینی موارد مهمی می باشند. بلیل وجود گچ روی بینی ، فعالیت های خود را تا یک هفته بعد از جراحی به حداقل رسانیده و به قدم زدن درداخل ویادر اطراف خانه محدود کنید. از خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین بپرهیزید.

این مورد می تواند باعث خونریزی از بینی شود. هنگام استراحت با کمک 2 تا 3 بالشت سر خود را بالا نگاه دارید و به صورت طاق باز بخوابید. تا چند روز بعد از عمل احتمال تغییر در حالات روحی و افسردگی برای فرد وجود دارد. باید احساسات خود را کنترل کنید. همچنین مقدار زیادی مایعات و آب میوه مصرف کنید. به مدت دو هفته از خوردن غذاهای جویدنی و سخت بپرهیزید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی
مراقبت های بعد از جراحی بینی

از پاف های بینی و اسپری ها طبق تجویز پزشک تا مدت زمان معین استفاده شود. استفاده از پماد آنتی بیوتیک برای جلوگیری از خشکی بینی تجویز می گردد. مجرای بینی به دلیل تورم ناشی از جراحی به مدت حداقل دو هفته مسدود می باشد و تنفس از بینی قدری مشکل است. وجود یک دستگاه بخور در اتاقی که فرد می خوابد می تواند تنفسی راحت از راه دهان را برای وی فراهم کند.

موارد ممنوعه در اولین هفته بعد از جراحی بینی

به هیچ عنوان در بینی خود ندمید. در صورت دمیدن در بینی بافت بینی آسیب می بیند. هنگام عطسه کردن دهان خود را باز نگاه دارید. از بلند کردن کودکان و نوزادان خودداری کنید زیرا همین مورد هم می تواند موجب آسیب به بینی شود. در طول هفته اول بعد از عمل احتمال حداقل یک بار ضربه به بینی وجود دارد. این مورد می تواند موجب درد شود ولی مشکلی ایجاد نمی کند مگر اینکه ضربه شدید باشد. حمام بعد از جراحی بینی نباید طوری باشد که گچ بینی خیس شود. حمام با کمک یک فرد دیگر و در وان اشکالی ندارد ولی از دوش گرفتن پرهیز شود.

از سیگار کشیدن یا در معرض دود سیگار قرار گرفتن تا یک ماه پرهیز شود زیرا می تواند روند بهبود را به تاخیر بیندازد. همچنین از مصرف نوشیدنی های الکلی در هفته اول بعد از جراحی خودداری شود زیرا احتمال خونریزی را بالا می برد.

مراقبت های کلی بعد از جراحی بینی

حدوداً 6 تا 8 هفته زمان می برد تا استخوان های بینی به طور کامل بهبود یابند. فعالیت های خود را به مرور افزایش داده و به هیچ عنوان بیش از حد به خود فشار نیاورید. فعالیت شدید بدنی وانجام ورزشهای سنگین تا 12 هفته بعد از جراحی نباید انجام گیرد و بعد از آن هم با مشورت پزشک معالج از سر گرفته شود.

منبع : http://www.entltd.com/pdfs/Home%20care%20Instructions%20Rhinoplasty.pdf

دکتر سعید ظفرمند

جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی.

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
تماس با پزشک