عمل بینی

عمل بینی

عمل بینی برای بازسازی و تغییر شکل ظاهری بینی انجام می گیرد. امروزه این جراحی یکی از متداول ترین جراحی ها در زمینه زیبایی می باشد. قبل از عمل بینی چه اقداماتی باید صورت گیرد؟ مراقبت های بعد از این جراحی به چه صورت است؟ در ادامه مطلب با ما باشید تا به مواردی از این دست پاسخ دهیم.

جراحی بینی بدون بیهوشی کامل

تحت بیهوشی کامل و یا در موارد خاصی با بی حسی می توان این جراحی را انجام داد. انتخاب نوع بیهوشی بستگی به شکل بینی دلخواه و نوع جراحی دارد. در برخی موارد خاص بیمار بعد از این جراحی در بیمارستان به مدت کوتاهی بستری می شود. ولی در اکثر موارد در همان روز مرخص می شود.

مدت زمان عمل بینی حدوداً 1 تا 2 ساعت می باشد. در اکثر موارد پیشنهاد می گردد تا عمل بینی تحت بیهوشی کامل صورت گیرد ولی در برخی موارد با صلاحدید پزشک می توان با بی حسی هم جراحی را انجام داد. در این روش بینی و نواحی اطراف بینی بی حس می شود. احتمالاً در طول جراحی برای آرامش بیمار، آرام بخش خفیفی تزریق می شود.

طریقه انجام عمل بینی

در این جراحی برشی در داخل سوراخ های بینی ایجاد می شود. در برخی موارد این برش در بیرون از بینی و پایین بینی ایجاد می شود. در مواردی از این روش استفاده می شود که نیاز به پیوند غضروف به نوک بینی یا تغییر شکل نوک بینی باشد. اگر احتیاج به باریک کردن بینی باشد، در کناره های بینی هم برش ایجاد می شود. به این صورت که با ایجاد برش های کوچکی در اطراف بینی، استخوان بینی شکسته شده و بینی تغییر شکل داده می شود.

عمل بینی

عمل بینی

بعد از اتمام جراحی در برخی موارد یک اسپلینت فلزی یا پلاستیکی بر روی بینی قرار داده می شود. به این صورت از بینی در مقابل ضربه محافظت می شود. همچنین تامپون و یا اسپلینت پلاستیکی در داخل سوراخ های بینی قرار داده می شود تا دیواره یا تیغه بینی در جای خود تثبیت شود و مجراهای بینی از یکدیگر جدا بمانند.

بیشتر بخوانید
جراحی گوش برای رفع دفورمیتی (بدشکلی) لاله گوش

علت انجام عمل بینی

عمل بینی به دلایل زیر انجام می گیرد:
– کاهش یا افزایش سایز بینی
– تغییر شکل نوک بینی یا تیغه بینی
– باریک کردن سوراخ های بینی
– تغییر زاویه بین بینی و لب بالایی
– اصلاح نقص مادرزادی بینی یا آسیب وارده به بینی
– بهبود مشکلات تنفسی
– اهداف زیبایی

اقدامات قبل از عمل بینی

– هرگونه دارویی که باعث رقیق کردن خون شود مانند آسپیرین قطع گردد. برخی ممنوعیت های دارویی وجود دارد که پزشک درباره آنها توضیحات لازم را به بیمار می دهد.
– 2 تا 3 هفته قبل از جراحی مصرف سیگار قطع گردد. همچنین تا 3 هفته بعد از جراحی به هیچ وجه سیگار مصرف نگردد.

دکتر سعید ظفرمند جراح بینی و متخصص گوش و حلق و بینی با بهره گیری از بروز ترین تکنیک ها به انجام انواع جراحی های سر و گردن می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188636641 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

مراقبت های بعد از عمل بینی

احتمالاً بیمار در همان روز جراحی مرخص می شود، مگر اینکه مشکل خاصی به وجود بیاید. بعد از عمل بینی، صورت و بینی متورم و دردناک می شوند و سردرد کاملاً طبیعی است. معمولاً 3 تا 5 روز بعد از جراحی تامپون ها کشیده می شوند ولی اسپلینت یک تا دو هفته بعد برداشته می شود.

عمل بینی گوشتی

هدف از عمل بینی گوشتی برای بیماران متفاوت است. با تغییر شکل ساختار بینی مانند استخوان، غضروف و پوست بینی می توان تغییراتی در بینی ایجاد کرد. از جمله این تغییرات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیشتر بخوانید
آزمایشات قبل از عمل بینی

–    اصلاح شکستگی بینی
–    صاف کردن قوز بینی ( قوز بینی هم در بینی استخوانی و هم بینی گوشتی وجود دارد )
–    کاهش طول نوک بینی
–    تغییر سایز نوک بینی
–    باریک کردن بینی در صورت پهنی بیش از حد
–    کاهش سایز بینی خیلی بزرگ
–    بازگرداندن تقارن بینی آسیب دیده و شکسته
–    اصلاح مشکلات تنفسی با رفع انسداد مجرای بینی

عمل بینی استخوانی

عمل بینی استخوانی یکی از موفقیت آمیزترین و شایع ترین جراحی های بینی می باشد. یکی از خواسته های متقاضیان جراحی بینی استخوانی، از بین بردن قوز یا استخوان برآمده روی بینی می باشد. قوز بینی به دلایل مختلفی به وجود می آید و صرف نظر از سایز و محل آن، با روش های مختلفی جراحی می شود.

عمل بینی

عمل بینی

در اکثر موارد هدف از این نوع جراحی صاف کردن تیغه بینی می باشد و تغییر در ظاهر بینی به بهبود کلی ظاهر صورت کمک می کند. قوز بینی را می توان با جراحی بینی به روش تکنیک بسته کاهش داد. اولین قدم در این جراحی تشخیص علت قوز بینی می باشد، زیرا در برخی موارد می توان قوز بینی را با تکنیک های غیر جراحی ترمیم کرد.
برای مثال گاهی قوز بینی کوچک و تیغه بینی محکم می باشد.

در مواردی دیگر قوز بینی بزرگ است و استخوان بینی کوتاه است. با توجه به ساختار بینی بیمار و شکل بینی درخواستی، بهترین شیوه جراحی انتخاب می گردد. اگر برای برداشتن قوز بینی در طول جراحی نیاز به شکستن استخوان بینی باشد، کبودی و تورم بینی ممکن است شدیدتر باشد.

بیشتر بخوانید
انواع روش های جراحی بینی

آزمایشات قبل از عمل بینی

مانند تمام جراحی ها، قبل از جراحی بینی نیز آزمایشات مختلفی باید صورت گیرد تا سلامتی بیمار بعد از عمل تضمین گردد. از جمله آزمایشات قبل از عمل بینی می توان به معاینه بینی، آزمایش خون برای بررسی کم خونی و نوارقلب (درصورت لزوم) اشاره کرد.

آزمایش خون قبل از عمل بینی

قبل از عمل بینی آزمایش خون انجام می شود و سطح هموگولوبین خون سنجیده می شود. هموگلوبین مسئول انتقال اکسیژن به اندام های بدن می باشد همچنین دی اکسیدکربن را به ریه باز می گرداند. سطح هموگلوبین پایین نشان دهنده کم خونی و پایین بودن تعداد گلبول های قرمز می باشد. به همین دلیل قبل از جراحی در صورت کم خونی بیمار با صلاحدید پزشک، برای وی مکمل های آهن تجویز می گردد.

نتیجه گیری

بهبودی کامل بینی هفته ها طول می کشد. دوره نقاهت بسیار آهسته طی می شود و نوک بینی برای ماه ها متورم و بی حس می باشد. معمولاً یک سال بعد از جراحی بینی می توان نتیجه نهایی را مشاهده نمود.

منبع : https://medlineplus.gov/ency/article/002983.htm

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
دکتر سعید ظفرمند

دکتر سعید ظفرمند جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی. همچنین عضو انجمن جراحان گوش وحلق و بینی وسر وگردن ایران و عضو انجمن علمی راینولوژی ایران و عضو کالج جراحان گوش وحلق و بینی اروپا هستند.

پاسخ

چهار × 4 =

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک