جراحی انحراف بینی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی با هدف تصحیح تیغه بینی منحرف (deviated septum ) انجام می گیرد. در این جراحی استخوان و غضروف جداکننده دو سوراخ بینی جابجا شده و در جای درست خود قرار می گیرد. در طول جراحی انحراف بینی ، تیغه بینی صاف شده و در وسط بینی قرار می گیرد. در این جراحی برخی از بخش های تیغه بینی جدا شده و سپس تیغه در جای درستی قرار می گیرد.
در این جراحی ، علائم مختلف بیمار مانند اختلالات تنفسی و همچنین ساختار فیزیکی بینی و جنبه های دیگر بررسی می شود. بیمار می تواند درباره اهداف این جراحی و نتایج حاصل از آن با پزشک مشوره کند.

جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی

هدف انجام جراحی انحراف بینی

انحراف تیغه بینی چیست ؟

انحراف جزئی بینی مورد متداولی می باشد. انحراف شدید تیغه بینی می تواند یکی از مجراهای بینی را مسدود کرده و جریان هوا را کاهش دهد. در این مورد تنفس از یک سوراخ بینی و یا هر دو سوراخ، دشوار می شود. در برخی افراد این عارضه می تواند موجب خشکی بینی و خونریزی از بینی شود. در سپتوپلاستی با بریدن، تغییر وضعیت و جابجایی غضروف بینی و / یا استخوان ، تیغه بینی صاف می شود.
در صورتی که فرد ناتوان از تنفس از راه بینی باشد، این مورد می تواند تاثیر بزرگی بر کیفیت زندگی فرد داشته و نیاز به جراحی انحراف بینی باشد.

جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی

خطرات جراحی انحراف تیغه بینی

مانند هر جراحی دیگری، جراحی انحراف بینی هم ریسک هایی دارد. از جمله این خطرات می توان به خونریزی، عفونت و عکس العمل بدن فرد به داروهای بیهوشی اشاره کرد. از موارد دیگر این جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیشتر بخوانید
انواع روش های جراحی بینی

– از بین نرفتن علائم قبل از جراحی مانند انسداد بینی با وجود انجام دادن جراحی
– خونریزی بیش از حد
– تغییر در شکل و ظاهر بینی
– ایجاد سوراخ در تیغه بینی septal perforation
– کاهش حس بویایی
– احتباس خون در فضای بینی که نیاز به تخلیه دارد.
– بی حسی موقتی در دندان ها یا لثه بالایی

جراحی انحراف بینی یا سپتوپلاستی با هدف تصحیح تیغه بینی منحرف (deviated septum ) انجام می گیرد. در این جراحی استخوان و غضروف جداکننده دو سوراخ بینی جابجا شده و در جای درست خود قرار می گیرد. دکتر سعید ظفرمند جراح و متخصص گوش و حلق و بینی با بهره گیری از بروز ترین تکنیک ها به انجام جراحی بینی می پردازند. جهت تعیین وقت مشاوره و مراجعه به پزشک با شماره 02188636641 تماس بگیرید. همچنین برای ارتباط با دکتر به آدرس اینستاگرام مراجعه نمائید.

آمادگی قبل از جراحی انحراف بینی

قبل از برنامه ریزی برای جراحی انحراف بینی، نیاز است تا با پزشک جراح خود صحبت داشته و خطرات و مزایای این جراحی را بررسی کنید. در این ملاقات موارد زیر بررسی می شود:

– بررسی پرونده پزشکی فرد . پزشک در مورد شرایط و مشکلات حال حاضر بیمار و مشکلاتی که بیمار در گذشته داشته پرسش هایی می کند. همچنین داروهای مصرفی بیمار را بررسی می کند.

– معاینه فیزیکی . پزشک بینی بیمار را معاینه می کند. همچنین پوست بینی و داخل و خارج بینی بررسی می شود. این موارد برای برگزینی بهترین تکنیک جراحی مورد نیاز است.

– عکس برداری . احتمال دارد که فردی در مطب پزشک از بینی فرد قبل از جراحی عکس برداری کند. این عکس برداری از زوایای مختلف انجام می شود. این عکس ها هم به عنوان عکس های قبل و بعد از عمل و هم به عنوان درج در پرونده پزشکی فرد گرفته می شود. مشاهده و بررسی این عکس ها قبل از عمل به جراح کمک لازم را می کند تا جراحی به بهترین صورت انجام شود.

بیشتر بخوانید
آزمایشات قبل از عمل بینی

– صحبت درباره توقعات فرد . بهتر است که قبل از جراحی راجع به توقعات بیمار و نتایع جراحی صحبت شود. پزشک می تواند نتایج قابل قبول بعد از جراحی را به بیمار توضیح دهد.

جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی

مراقبت های قبل و بعد از عمل انحراف بینی

قبل از انجام این جراحی نیاز است تا به مدت دو هفته از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین، ایبوپروفن و … به هیچ عنوان استفاده نگردد. همچنین این مورد باید به مدت دو هفته بعد از جراحی هم رعایت گردد. این داروها می توانند موجب افزایش خونریزی از بینی شده و روند بهبود را دچار اختلال کنند. تنها در صورتی که این داروها توسط جراح تجویز گردند می توانند استفاده شوند.
در صورتی که سیگار می کشید بهتر است تا به مدت دو ماه قبل و بعد از جراحی سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن می تواند روند بهبود را به تاخیر انداخته و برای بیمار مشکلاتی ایجاد کند.

انتظارات رایج بعد از جراحی انحراف بینی

جراح با انجام بخیه هایی در داخل بینی، جراحی را به اتمام می رساند. گاهی نیاز به یک بخیه کوچک در بین دو سوراخ بینی می باشد. در صورتی که استخوان بینی به تیغه بینی فشار وارد می آورد، نیاز است تا استخوان کمی بریده شود و مکان قرارگیری استخوان اصلاح شود. برای این جراحی از گرافت های بازکننده کوچکی استفاده می شود.

در طول جراحی انحراف بینی

برای انجام سپتوپلاستی نیاز به بی حسی موضعی یا بیهوشی کامل می باشد. این مورد بستگی به بیمار و ترجیح پزشک دارد.
بی حسی موضعی . این نوع از بی حسی تنها محدود به بینی می باشد. جراح با تزریق داروی بی حسی به بینی و بافت اطراف بینی، ناحیه مورد جراحی را بی حس می کند. در صورتی که بیمار استرس داشته باشد جراح می تواند با تزریق داروی آرام بخش تا حدودی فرد را آرام می کند.
بیهوشی کامل . بیهوشی کامل با تزریق داروی بیهوشی به یکی از رگهای اصلی فرد انجام می گیرد. این دارو تمام بدن فرد را درگیر می کند و فرد کاملاً بیهوش می شود.
در انتهای جراحی، محل با بخیه های جذب شونده بسته می شود. امکان دارد که اسپلینت های سیلیکونی در سوراخ های بینی قرار گرفته شود تا تیغه بینی محافظت شود. این مورد از خونریزی های احتمالی جلوگیری می کند. در اکثر موارد بیمار در همان روز می تواند مرخص شود.

بیشتر بخوانید
تغذیه بعد از عمل بینی

مراقبت های بعد از جراحی انحراف بینی

برای جلوگیری از خونریزی بعد از جراحی بینی ، رعایت موارد زیر بسیار ضروری است:
– از فعالیت های شدید فیزیکی پرهیز کنید.
– در بینی دمیده نشود.
– در هنگام خواب سر را بالاتر از گردن قرار دهید.
– لباس هایی که از جلو با دکمه یا زیپ بسته می شوند، بپوشید. لباس هایی که نیاز به کشیدن از روی سر و بینی دارند می توانند به بینی آسیب برسانند.
منبع : https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/septoplasty/about/pac-20384670

مطالب مرتبط با این مقاله:

جراحی بینی طبیعی

جراحی پولیپ بینی

جراحی آندوسکوپی بینی

دکتر سعید ظفرمند

دکتر سعید ظفرمند جراح ومتخصص گوش و حلق  بینی و آندوسکوپی پیشرفته بینی و سینوس و جراح پلاستیک بینی وصورت با همکاری علمی و آموزشی با دانشگاههای علوم پزشکی شهید بهشتی و آزاد اسلامی. همچنین عضو انجمن جراحان گوش وحلق و بینی وسر وگردن ایران و عضو انجمن علمی راینولوژی ایران و عضو کالج جراحان گوش وحلق و بینی اروپا هستند.

2 thoughts on “جراحی انحراف بینی

 1. سحري - دسامبر 31, 2018 در 6:42 ب.ظ

  دكتر سلام خسته نباشيد، خواستم ببينم مي تونم جراحي انحراف بيني انجام بدم ولي تغييري در ظاهر کلي بيني ام ايجاد نشه؟ اصلا نمي خوام معلوم بشه كه عمل كردم

  پاسخ
  • drzafarmand - ژانویه 3, 2019 در 9:15 ق.ظ

   اگر بینی داخلی دچار انحراف است با جراحی تغییری در ظاهر ایجاد نمی شود. ولی در صورتی که هم بینی داخلی هم خارجی دچار انحراف باشد می توان جوری عمل کرد که بسیار طبیعی باشد و کسی متوجه عمل بینی نشود.

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Buttonتماس با پزشک